Kedinizi Mutlu Edecek 10 Önemli Nokta

Kedinizi Mutlu Edecek 10 Önemli Nokta

Kedinizin dünyasına adım atarken, onun benzersiz karakterini kabul etmekle işe başlayın. Her kedi farklıdır; bazıları saatlerce sevilmekten hoşlanırken, bazıları yalnız kalmayı tercih eder. Kedinizin tercih ve içgüdülerine saygı duymak, aranızdaki bağı güçlendirecek ilk adımdır. Bu yazıda, kedinizle daha mutlu ve uyumlu bir yaşam sürmenin ipuçlarını bulacaksınız.

Kedinizi karakter sahibi olduğunu kabul etmekle işe başlayın

Kediler, insanlar gibi farklı karakterlere sahiplerdir. Her kedi saatlerce okşanmaktan, kucağa alınıp sevilmekten hoşlanmayabilir. Kediler iç güdülerini insanlar gibi değiştirmezler. Kediniz yalnız kalmayı ve sizden kaçmayı tercih ediyorsa buna saygı duymanız gerekir.

Kedinizi cezalandırmayın

Kediniz sizin istemediğiniz davranışlar gösterebilir. Kedinizin neden ısrarla bu davranışları yapmak istediğini tespit etmeye çalışın. Cezalandırma, bazen kendisini daha güvensiz hissetmesine ve korkmasına neden olacağı için amacına ulaşmayacaktır.

Mama ve su kabını uygun bir yere koyun, kum kabının temiz olmasına dikkat edin

Kimse tuvaletinin yanında yemeğini yemek istemez, dolayısıyla mama ve su kabını kedinin tuvalet kabına yakın yerlere koymayınız. Su kabını mama kabının hemen yanına koymanız kedinizin daha az su içmesine neden olacaktır. Su kaplarını evin belli yerlerine koyunca suyu daha çok içtiğini fark edeceksiniz. Ayrıca kediler akan suya bayılırlar, kedinizin musluktan su içmesine izin verin.

Tırmalama tahtaları bulundurun

Kediler yüksek veya yatay tırmalama tahtalarına bayılırlar. Bu materyalleri koyacağınız yerin onların rutin yürüme yollarında ya da uyuma alanlarına yakın bir yerde olmasına özen gösterin.

Klasik müzik ve aroma terapi

Yapılan araştırmalar kedilerin klasik müzikten çok hoşlandıklarını gösteriyor. Uzun çalışma saatleri olan bir yaşantınız varsa siz evde yokken kedinize Beethoven, Brahms, Mozart'dan bir müzik dinletisi yapabilirsiniz. Ayrıca kediler lavanta kokusuna bayılırlar. Lavanta yağı emdirilmiş bir bez parçasını kedinizin sık bulunduğu odaya koyarak onu mutlu edebilirsiniz.

Kediniz avlanma içgüdüsüne izin verin

Kediler yırtıcı canlılardır. Avlanmak ve oyun oynamak onların doğal avlanma iç güdülerinin harekete geçmesine neden olur. Buna izin vermediğinizde hem davranış problemlerine hem de obeziteye davetiye çıkarmış olursunuz.

Kedinizi aniden uyandırmayın

Kediler için uyku oldukça önem taşır. Özellikle yavru kediler gelişimlerinin büyük bir kısmını uyuyarak tamamlarlar. Bu yüzden kedinize her zaman, rahat uyuyabileceği, sakin bir ortam yaratmaya çalışın. Çadır şeklinde üstü kapalı alternatifler ya da kedi sepetlerini evin sessiz bölgelerine koyarak onların daha sakin olmalarını sağlayabilirsiniz.

Onunla kaliteli vakit geçirin

Kedinize ayırdığınız zamanın onun için en uygun zaman diliminde olmasına özen gösterin. Kediler rutin uygulamaları çok severler. Kedinizle geçirdiğiniz saatleri hep aynı zaman diliminde yapmanız ona güven vereceği gibi onu mutlu da edecektir.

Kedi çimleri vazgeçilmez

Kediler doğaları gereği çim yerler. Bu çimler kedilerin sindirim sistemini rahatlatır, tüy yumaklarının atılmasına yardımcı olur. Ayrıca tadını çok sevdikleri için onları mutlu eder. Kediler için özel kedi çimleri vardır. Kedi çimi harici diğer bitkileri çok fazla yemesine izin vermeyin. Birçok bitki kediler için zararlıdır.

Kediler ve pencereler

Kediler özgürlüklerine çok düşün canlılardır. Eğer dışarı çıkmayan bir ev kediniz varsa dışarı bakan bir pencerenin kenarında ona uygun bi alan hazırlayın. İnanın dışarı çıkmasa da dışarıyı seyretmesi onu mutlu edecektir.

21/05/2024

Keditörün Önerisi

Kedi Burnunun Mükemmelliği

14.06.2023

Can dostlarımızın öpmelere doyamadığımız burunları, en önemli duyu organıdır. Zarif bir ...

Kediler Alemi

PASAPORTLU PATİLER!

06.09.2023

Hayvan sahipleri için uzun süreli seyahatlerin vazgeçilmezi, en yakın dostlarının da ...

Kedilerde astım

15.04.2024

Kedilerle ilgili yeni bir sağlık dosyasını aralıyoruz: Kedilerde astım. Sanılanın ...

Kediler Ve Akan Sular

15.12.2022

Kediler için akan su güven verir. Akan taze suyu, minik dostlarımız lıkır lıkır içerler. ...

Rol Model Olarak Kediler

23.03.2022

Birçok kedi sadece kedilere özgü olan hareketlerine hayran kalır. Kediler, özellikle rahatlama ...

Kedilerde Depresyon

10.09.2022

Kediler hassas hayvanlardır. İnsanların ruh hali değişikliklerini bile hissedebilirler ve ...