İran Kedisi

İran Kedisi

Uzun yumuşak tüyleri ve kocaman gözleri ile dünyanın en popüler kedi ırkları arasında yer alan İran kedileri yani nam-ı diğer Persian'lar görkemli bir görünüşe sahiptir. Sakin, uysal ve sevgi dolu bir karaktere sahip olan İran kedilerinin en belirgin özelliği basık ve kalkık burunlarıdır.

İran kedileri, Fars kedisi ismi ile de bilinmektedir. Bu kedi türü isminden de anlaşıldığı üzere ilk defa İran'da ortaya çıkmıştır. Buradan da tüm dünyaya yayılmıştır. İran kedileri (Persian) 125 senedir çevremizdedir. Modern Persian ve Angora türünü içeren uzun tüylü kediler ilk olarak 1500‘lerin ortalarında Avrupa’da görülmüşlerdir ve tarihi dökümanlara göre, Roman ve Fenikelilerin karavanlarında şimdiki İran ve Türkiye taraflarında insanlara tanıtılmışlardır.

İran Kedisi Fiziksel Özellikleri;

Bacak boyları kısadır ve kalındır. Genel olarak çok büyük bir kedi ırkı değildir.
Gözleri oldukça iridir. Göz renkleri farklı renklerde olabilmektedir.
Yetişkin bir dişi İran kedisinin ortalama kilosu yaklaşık 3-4 kilo arasında değişmektedir.
Yetişkin erkek İran kedilerinin kilosu ise yaklaşık 4-7 kilo arasında değişkenlik göstermektedir.
Basık bir yüzleri bulunur. Burunları da kalkıktır. Bu nedenle kendilerine özgü bir yüz yapıları vardır.

İran Kedisi Karakter Özellikleri;

Son derece sakin halleriyle tanınırlar. Eğer evinizde cool şekilde takılan sessiz, sakin, olay çıkarmayan bir kedi cinsi arıyorsanız İran kedileri tam size göredir. İran kedileri tüm gün boyunca hareketsiz bir nesne gibi oturabilir ya da uzanabilirler. İran kedileri oldukça uyumludur, birlikte yaşamaya, ev ortamına çok kolay adapte olurlar. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Oldukça zeki olan bu kedi ırkı, hareketsiz oluşu sebebiyle zekasını gösterme konusunda pek başarılı değildir.

İran Kedisi Bakımı

İran kedilerinin tüyleri uzun olduğu için tüy bakımına dikkat edilmesi gerekir. Sürekli tüyleri taranmalıdır. Bu şekilde kendini yalarken yutacağı tüy miktarı da azaltılmış olur. Kilo konusunda da her kedide olduğu gibi dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşıları düzenli olarak yaptırılmalı ve kaliteli mamalar ile beslenmelidir. Göz hastalıkları, kalp hastalıkları ve böbrek hastalıklarına yatkındır. Solunum sorunları İran kedileri arasında yaygın görülen sağlık problemlerindendir.

21/10/2022

Keditörün Önerisi

Taptaze Su Ve Kediler!

15.06.2023

Kediler için taze su önemlidir. Bu durumda su şelalesi ya da su pınarı iyi bir fikir olabilir. ...

Kediler Alemi

Bin Yıllık Kedi Mumyası

29.03.2022

Tarihi kültürel zenginlikleriyle Kapadokya'ya açılan kapı olan ve Orta Anadolu ve ...

Lemurlar

05.10.2021

Lemurların, nesli tükenmekte olduğu için sayısı oldukça az ama bir o kadar da kıymetlidir. ...

Sincaplar

26.10.2021

Sincaplar omurgalı canlılardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşarlar, bazen insanlar ...