Kedilerin Canı Sıkılır Mı?

Kedilerin Canı Sıkılır Mı?

İş hayatı, sosyal hayat derken kedileri yanınızda her yere götüremeyebilirsiniz. Ancak kedicilerin aklı hep evde kalır. Canı sıkılıyor mu diye bütün kedicilerin düşündüğüne eminim.

Genel olarak, yetişkin kediler 8-12 saat boyunca evde yalnız kalmak konusunda problem yaşamıyor. Ancak bu süre içinde tek başlarına kısa sürede sıkılabilir, kafasını dağıtıp meşgul olabileceği bir şey bulamazlarsa yalnız hissedebilirler.

12 saati aşkın bir süreyi onsuz geçirip eve geldiğinizde kapıyı açınca size bir karşılama töreni düzenliyor, gerilip uykudan şişmiş gözlerle size bakıyorsa evet kediniz biraz sıkılmış yokluğunuzda. Kediler sıkıldıklarında çok fazla uyur veya çok fazla yemek yerler. Cinsine göre özellikleri farklılık gösterse de kediniz sıkılabilir ve bunu bir şekilde size belli eder. Sadece yokluğunuzla değil siz evdeyken de ilgisiz kaldığında sıkıldığını belli edebilir. Bu sıkıntısını beraber oyun oynayarak, vakit geçirerek telafi edebilir onları mutlu etmenin tarifsiz keyfine sizde varabilirsiniz.

Peki Ne Yapmalı?

Dışarıda işleriniz var ve kediniz uzunca bir süre yalnız kalmak zorunda bütün kediciler bilir ki aklınız hep evde kalır. Yemek yedi mi, uyudu mu? Hepinizin aklından geçen o soru ‘canı sıkılıyor mu?’ Kedinizin tek başına oynayabileceği eşyaları, oyuncakları ulaşabileceği yerlere bırakmalı, televizyonu düşük sesle açık bırakmalı, onun avcılık oyunlarını rahatça oynayabileceği tünelini, avlayabileceği faresini, keyifli ve eğlenceli vakit geçirebileceği sevdiği oyuncaklarını ortada bırakmak onun vakit geçirmesine ve siz yokken sıkılmamasına yardımcı olacaktır. Uzunca süre yalnız kalmak onların ruh halini olumsuz etkileyecek, sağlığını tehdit edecek birçok soruna yol açacaktır. Çünkü kirlenmiş bir mama kabı, bırakıldığı için bayatlamış mamalar tozlanmış suyu birçok sağlık sorununu beraberinde getirir. Kedinizin ruh ve beden sağlığı için her fırsatta onlarla ilgilenmeli olabildiğince vakit ayırmalıyız.

02/02/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedinizi Tanıyor Musunuz?

17.01.2023

Yetişkin kedilere dört çeşit uyarıcının mama, oyun, koku ve insanla ilişkisi sunulduğu bir ...

'Arthur' Annesine Kavuştu

09.11.2020

İzmir depreminde zarar gören Egemen Apartmanı’nın ilk iki katı enkaz haline gelmişti. ...

Kedi Çığlığı

04.01.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Kedilerin Özel Alanları

06.12.2022

Kediler korktuğu zaman veya dinlemek gibi yalnız vakit geçirmek istediği zamanlarda bir alana ...