CİNS KARA KEDİLER

CİNS KARA KEDİLER

Siyah tüylü kedi cinsleri, hem mitlerin odağındalar hem de tarihin tozlu sayfalarında. Siyah renkli tüyleri ve parıldayan gözleri onlara son derece ayırt edici bir görünüm kazandırıyor. Batıl inançlarda dahi kendine yer bulan siyah tüylü kediler günümüzde oyunculukları, tatlılıkları ve asaletleri ile hayvan severlerin gündeminden düşmüyor. Üstelik onlarla ilgili çok şaşırtıcı bir bilgi var, yapılan bazı çalışmalar siyah kedi sahiplenme süreçlerinin oldukça sağlıklı ilerlediğini ve siyah kedi ırkları ile ilgili mitlerin artık geçerliliğini yitirdiğini gösteriyor. Bu içeriğimizde kara kedilerin özellikleri ve siyah kedi cinsleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Keyifli okumalar…

İran Kedisi

Birçok farklı renk tüyüne sahip olabilen kedi cinslerinden biri de İran kedisidir. Krem tonlarında uzun tüylerine alışkın olduğumuz İran kedilerinin simsiyah görünümleri de dikkat çekicidir. Bilinen en eski kedi ırklarından olan İran kedileri uzun, ipeksi tüylere sahip olurlar. Uzmanlar İran kedilerin bakımı sürecinde göz temizliğinin ve tüy taramanın ihmal edilmemesi gerektiğini hassasiyetle vurgularlar.

Bombay Kedisi

Siyah renkli Amerikan Shorthair ile Birman cinsi kedilerin melezi olan Bombay kedisi, siyah kedi türünün şüphesiz en popülerler üyelerindendir. Kısa ve sık tüyleri, büyük gözleri ve sosyallikleri ile bilinen Bombay kedisi, diğer kedilere de diğer evcillere de kolaylıkla alışıp onlarla iyi anlaşabilir. Oldukça zeki olmalarının yanı sıra çok oyuncu bir yapıya sahiptirler. Egzersiz ihtiyaçları orta seviyede olsa da oyun talepleri yüksektir. İnsanlara son derece bağlı olduklarından uzun süre yalnız bırakılmamaları önerilir. Bu cins kedilerin bakımı kolaydır. Tüyleri kısa ve sıktır, genellikle çok fazla dökülmez. Erken dönemde taranmaya alıştırıldıklarında bakım süreçlerinin sorunsuz ilerlemesi mümkündür. Kilo alma riskleri bulunduğundan kilolarının kontrol altında tutulması önemlidir.

Maine Coon

Gri, tarçın, krem, kahverengi ve siyah renkli tüyleri olabilen Maine Coon kedileri uzun tüylere sahiptir. Yaşadıkları ortama başarıyla adapte olabilen siyah kedi cinsleri arasında yer alırlar. En büyük evcil kedi olarak da bilinen Maine Coon kedileri insanlara karşı nazik ve sevgi dolu yaklaşım sergiler. Yeterince oyun oynayıp egzersiz yapmaları durumunda formlarını koruyabilirler. Ancak beslenme süreçlerinin dikkatle planlanması önemlidir. Fazla kalori alımının sürekliliği obezite sorununu gündeme getirebilir. Dolayısıyla düzenli veteriner hekim kontrolleri sırasında ağırlıklarının takibi önemlidir.

Amerikan Shorthair

Farklı göz ve tüy renkleriyle görülen kedi cinsleri arasında Amerikan Shorthair de yer alır. Orta büyüklüğe sahip olan bu kediler oldukça kaslı ve sağlam bir bedene sahiptir. Aile üyelerinin ilgisini çekme konusunda ustalıklarıyla bilinen bu kedilerin ölçülü ilgiden fazlaca memnun oldukları söylenebilir. Orta seviyede bakıma ihtiyaç duyan bu kedilerin tüy yapıları kalın ve yoğundur, mevsim geçişlerinde her gün taranmaları tavsiye edilir. Günlük egzersizlerini yapmaları ve sağlıklı beslenmeleri önerilir. Amerikan Shorthair'lerin obeziteye yatkın oldukları unutulmamalı, kiloları düzenli olarak takip edilmelidir.

Norveç Orman

Kedisi Bağımsızlığına düşkün ama aynı zamanda oldukça sevgi dolu olan Norveç orman kedileri, insanları ile yakın olmaktan keyif alan kedi cinslerinden birisidir. Tüyleri farklı renkli olabileceği gibi siyah tüylü kediler arasında da yer alabildikleri bilinir. Meraklı, oyuncu ve arkadaş canlısı doğaları bulunur. Tüyleri oldukça gür ve uzundur. Bu kedilerin bakımı kapsamında tüylerinin taranması önceliklidir. Uzun tüylerinin taranmaması ve birbirine karışması halinde cilt sağlıkları zarar görebilir. Genetik olarak hipertrofik kardiyomiyopati, kalça displazisi gibi hastalıklara yatkın olduklarından veteriner hekim ziyaretlerinin aksatılmaması önemlidir.

Cornish Rex Cornish

Rex kediler hakkında öne çıkan özelliklerden biri şüphesiz ayırt edici fiziksel görünümleridir. Kısa, yumuşak ve karakteristik tüylere sahip olan bu zeki kediler, aile yaşantısına kolaylıkla uyum sağlarlar. Bu kedilerin bakımı diğer kedilere oranla farklıdır. Kedilerin tüyleri genellikle üç katmanlı olurken, Cornish Rex'lerin tüyleri ise tek katmanlıdır; diğer kedilere oranla düzenli banyoya daha sık ihtiyaç duyabilecekleri söylenebilir. Aynı nedenle soğuk havalardan da korunmaları gerekir.

Japon Bobtail

Siyah tüylü kediler arasında yer alan Japon Bobtail cinsi kediler hem kısa hem de uzun tüylü olabilirler. Tüylerinin dokusu yumuşaktır ve az tüy döktükleri ifade edilebilir. Bahar ve sonbahar aylarında tüy dökümleri fazlalaşan Japon Bobtail kedilerin bakımı için ayrılması gereken zaman da fazlalaşır. Bu kedilerin en önemli özellikleri çok zeki, arkadaş canlısı ve insanlara düşkün olmalarıdır. Yavruluk dönemindeki kadar olmasa da yaşam boyu oldukça hareketlidirler. İlgi isteyen ve insanlardan uzun süre ayrı kalmak istemeyen Japon Bobtail cinsi kediler çocuklarla da iyi anlaşırlar.

18/09/2023

Keditörün Önerisi

Köpeklerde Havlama

07.08.2021

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman ...

Kediler Alemi

11 Sene Sonra Yeniden

23.06.2023

Amerika’nın Florida eyaletinin Jacksonville şehrinden bir aile, 11 yıl önce kaybolan ...

Biraz Asabi Sadece, Biraz

16.06.2023

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde duygu değişimleri yaşayabiliyor. Bu duygulardan biri de ...

Kedilerin Hediyeleri

09.06.2023

Kedilerin kemirgen arkadaşları ile eski bir rekabeti olsa da, birçok Kedici hala merak ediyor: ...

Kediler Nelerden Korkar?

16.03.2022

Özgür, başına buyruk takılmayı seven kediler, tıpkı insanlar gibi birçok şeyden ...

British Shorthair

19.04.2022

İngiliz Kısa Tüylü kedisi, 2001 yılında Kedi Yetiştiricileri Birliği Yönetimi tarafından ...

Kediyle Tilkinin Dostluğu

10.07.2021

Suriye’deki Ernesto Barınağı’nda farklı tür hayvanların bir aradaki uyumu dikkat çekti. ...