Kediler Bizi Nasıl Görüyor? - Funda Umut Pakkal

Kediler Bizi Nasıl Görüyor? - Funda Umut Pakkal

Kediler bizi bizim kendimizi gördüğümüz gibi mi görür? Kediler insan yüzünü nasıl görür? Hiç merak ettiniz mi kediler sizin yüzünüze baktığınızda, onların gözünden nasıl görünüyorsunuz? Hiç kedinizin gözlerinin içine baktınız ve size baktığında ne gördüğünü merak ettiniz mi? Bakışları eşsiz bir şekilde kedidir ve o bakışları anlamak, kedinizi biraz daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Kediler Bizi Renkli Görebilir mi?

Teknik olarak, kediler renkli görebilirler, ancak muhtemelen bizi - ve diğer her şeyi - bizden çok farklı bir ışıkta görürler. Kedilerin gözlerinde kırmızı ışığa tepki veren çok az sayıda koni vardır, bu nedenle dünyayı mavi, gri ve sarı görürler. Kırmızıları ve yeşilleri kedilerin ayırt etmesi imkansızdır, bu nedenle eğer parlak kızıl saçlarınız varsa, kediniz bunu muhtemelen görmez. Ancak yeni araştırmalar, kedilerin insanların göremediği bazı renkleri görebileceğini öne sürüyor. Londra'daki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir araştırma, kedilerin ve diğer bazı memelilerin renkleri spektrumun ultraviyole ucunda görebildiğini buldu – ki bunlar insanların genellikle sadece siyah ışık altında görebileceği renklerdir. Dünyamızda kuşlar ve çiçekler gibi ultraviyole renklerine sahip birçok şey olduğu göz önüne alındığında, bir kedinin gördüğü dünya inanılmaz derecede canlı olabilir. Parlak olsun ya da olmasın, kedinizden çok uzakta durursanız, büyük bir bulanıklık gibi görünebilirsiniz. İnsan gözlerinin, farklı mesafelerdeki nesnelere odaklanmak için lenslerinin şeklini değiştirmelerine izin veren kasları vardır, ancak kedilerin gözleri bu kaslardan yoksundur, bu nedenle 20 ile 50 cm uzaktaki şeylere odaklanamazlar. Sonuç olarak, kediler renk körüdür, miyoptur ve muhtemelen dünyayı siyah bir ışıkla aydınlatılmış gibi görürler.

Kediler Bizi Başka Bir Tür Olarak Görür mü?

Kediler bize ‘dev, sakar kediler’ olduğumuzu düşünüyorlarmış gibi davranırlar. Bir kedi size sürtündüğünde ve kuyruğunu kaldırdığında, sizi başka bir kediyi selamladığı gibi selamlar. Bunu, köpeklerle karşılaştırdığınızda, diğer köpeklerle insanlardan farklı şekilde oynayan ve iletişim kurduklarını görürsünüz. Köpekler, insanların farklı olduğunu bilir, ancak kediler bizi ‘dev kedi’ olarak anlamlandırır. Bu yüzden de kediler bize diğer kedilere davrandığı gibi davranır. Bristol Üniversitesi'nden kedi davranışı araştırmacısı John Bradshaw, “Kediler bizi muhtemelen sakar olarak görüyor - ki çoğumuz kedi standartlarına göre öyleyiz de. Bununla birlikte, bizi değersiz aptallar olarak görmezler.” Sonuçta, kedilerin sosyal hayatında sürtünme ve mırıldanma davranışları, sosyal bir aşağılama yöntemi ve selamlama yolu değildir.

Kediler, bizi aile olarak da görebilirler. Bir kedi sizi pençeleriyle yoğurduğunda, size, yavru kedinin annesine davrandığı gibi davranıyor demektir. Yoğurma davranışı, yavru kedinin süt istemesinin bir yoludur. Öte yandan, kediniz sizi "tımar etmeye" çalışıyorsa, size bir kedi yavrusu gibi davranıyor olabilir… Kedi sahibi olduğunuzda muhtemel bu özellikleri çoktan fark etmiş olabilirsiniz ancak bilimsel olarak açıklanan bu veriler bizim onları daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.

29/06/2022

Keditörün Önerisi

Milli Gurur

03.08.2021

Zeki, çevik ve ahlaklı kadın sporcularımızla kızlarımızla gurur ...

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...

Kediler Alemi

Hayvanlar Aşık Olur Mu?

30.05.2023

Aşık olmak insanlara has bir duygu mudur? Hayvanlar aşık olabilir mi? Bilim insanları ...

Rosie 32 Yaşında!

09.06.2023

İngiltere’nin Norwich şehrinde yaşayan Rosie, somondan yapılmış pastasıyla 32.yaşını ...

Kedici & İlber Ortaylı

23.06.2022

Kedici Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Tarkan Özçetin, kedilere olan sevgisini bildiğimiz ...

Kedi Çığlığı

04.01.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...