Meslek Liseleri Kedi ve Köpek Maması Üretecek

Meslek Liseleri Kedi ve Köpek Maması Üretecek

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 81 ilde meslek liselerinin içinde hayvan maması üretim tesisleri kurulacağını söyledi. İstanbul’da Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Özer, “Meslek liselerimiz toplumsal bir duyarlılık göstererek öğrencilerimizle bu mamaların hayvanlara ulaşmasına destek verecekler” dedi.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kedi ve köpek maması üretim tesisi, kimya teknolojisi alanları ve yiyecek içecek alanı atölyesini ziyaret etti. Bakan Özer’e gıda atıklarını geri dönüştürerek kedi ve köpekler için mama yaptıklarını anlatan öğrenciler, bu mamaları sahipsiz kalan ve sokakta yaşayan canlar için deprem bölgesine gönderdiklerini söyledi.

Özer, kimya teknolojisi alanında ise dezenfektan ve kolonya üretimini yerinde inceledi. COVID-19 salgını döneminde de ihtiyaç duyulan ürünleri vatandaşlara ulaştıran Eyüp Sultan MTAL öğrencileri bu süreçte de deprem bölgesine yollamak üzere üretim yaptı.

YEMEK ATIKLARINDAN ÜRETİLECEK


Meslek liselerinin öğrencilerin yaparak öğrendiği okullar olduğunu belirten Özer, Bakanlığın verdiği desteklerle son yıllarda hem üretim kapasitelerinin hem de fikrî mülkiyet kapsamında alınan tescil sayısının arttığını söyledi. Yemek üretiminin meslek liseleri, öğretmenevleri, uygulama otellerinde yapıldığını belirten Özer şunları söyledi:

“Okul öncesi eğitim alan tüm öğrencilerimize ücretsiz yemek vermeye başladık ve böylece ücretsiz yemek kapasitesini 1,8 milyondan 5 milyona çıkardık. Mümkün olduğu kadar tüm öğrencilerimize ücretsiz yemek imkânını sunmak en büyük arzumuz ve bu yolda da adım adım ilerliyoruz. Yemek atıklarını değerlendirmek için de ilk olarak Konya’da bir meslek lisesinde gıda atıklarından hayvanlar için mama yapılması için makine üretildi. Ardından İstanbul’da bir başka meslek lisesine daha kurularak mama üretimi yapıldı. Amacımız 81 ilde hayvan maması üreten bu üretim hattının tüm okullarımıza kurulması ve öğrencilerimizi sadece insana değil; aynı zamanda çevresindeki hayvanlara da saygılı, onların ihtiyaçlarını karşılamaya duyarlı gençler yetiştirmek. Buradaki ilk üretimleri de deprem bölgesindeki hayvanlara il müdürlüklerimiz aracılığıyla ileteceğiz ve bu ayın sonuna kadar 81 ilde hayvan maması üretim tesislerini meslek liselerimizin içinde kuracağız. Meslek liselerimiz toplumsal bir duyarlılık göstererek öğrencilerimizle bu mamaların taşınmasına destek verecekler, hayvanlara mamaları ulaştıracaklar.”

07/04/2023

Keditörün Önerisi

Evcil Dostu Ölene Yas İzni

29.03.2023

Kediciler iyi bilir ki kediler sıradan canlılar değildir. Onlarla kurulan kuvvetli bağ ile ...

KEDİCİKLER NASIL UÇUYOR?

07.08.2023

Yaz mevsimindeyiz. Yılın bu mevsiminde diğer zamanlara oranla daha sık seyahat ediyoruz. En ...

Kedilerin Beslenme Düzeni

24.11.2021


Kediler için beslenme sağlıklı bir hayat geçirmeleri için önemli bir husustur. Bir kap ...

Kediler Nelerden Korkar?

09.05.2023

Zaman zaman kedinizin bir şeylerden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Şimdi size kedilerin ...

Kediler Alemi

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

Kediler Terler Mi?

25.08.2022

Hem evimizdeki minik dostumuz, hem sokaktaki dostlarımız için yaz aylarının gelmesi, ...

Van Kedisi & Ankara Kedisi

23.04.2022

Türkiye’nin endemik canlıları olan ve tüm dünya tarafından tanınan Van kedisi ve Ankara ...

OHHAD Isparta’da

05.08.2021

OHHAD üyesi Aorta Hayvan Hastanesi ekibi İstanbul’dan, Isparta’ya harekete geçti. Veteriner ...

Kedicilerin Günlük Rutini

22.11.2022

Kediciler gün içinde kedisine nasıl vakit ayırmalı, neler yapmalı, bir gününü kedinizle ...