Kedi Bıyığından e-Bıyığa - Alp Akoğlu

Kedi Bıyığından e-Bıyığa - Alp Akoğlu

Bilim insanları buluşlarını yaparken ya da yeni ürünler geliştirirken çoğu zaman doğadan esinlenir. İşte bu buluş bunun güzel bir örneği. Elbette esin kaynağı kediler olunca teknoloji de ister istemez bizim ilgi alanımıza giriyor.

Kedilerin bıyıkları çok duyarlı birer algılayıcı. Kediler bu bıyıklar sayesinde en hafif esintiyi bile hissedebiliyor. Bu özellikle onlara karanlıkta yollarını bulmada ve avlarını yakalamada yardımcı oluyor. Bunun yanısıra gözleri kapalıyken yaklaşan bir tehlikeyi hissedebiliyorlar.

ABD Berkeley’deki California Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı kedilerin bıyıklarından esinlenerek ‘elektronik bıyık’ geliştirdi. Araştırmacılar e-bıyık olarak adlandırdıkları bu bıyıkların robotların çevrelerini algılamalarına yardımcı olacağını düşünüyor.

Bu elektronik bıyık tam anlamıyla yüksek teknoloji ürünü. Karbon nanotüp adı verilen özel moleküller kullanılarak yapılmış. Karbon nanotüpler çok dayanıklı, hafif ve esnek. Bu sayede şimdiden bazı yerlerde kullanılıyor. Örneğin bu malzemeden yapılan tenis raketleri sağlam olduğu kadar hafif de oluyor. Yakın gelecekte otomobiller, uçaklar ve uzay araçları gibi taşıtlarda da yaygın olarak kullanılacağı düşünülüyor. Ancak özellikleri bunlarla sınırlı değil. Karbon nanotüpler elektriği de iletebiliyor. Bu nedenle elektronik anlamda da gelecek vadediyor.

Denemeler e-bıyıkların daha önce geliştirilmiş basınç algılayıcılardan yaklaşık 10 kat daha duyarlı olduğunu gösterdi. Araştırmacılar bu teknolojinin yalnızca robotlarda değil, tıpla ilgili de birtakım uygulamalarda kullanılabileceğini düşünüyor. Çok zayıf basınç değişikliklerini algılayabildiği için nabız ölçümü yapan aygıtlar gibi basınca duyarlı her uygulamada kullanılabilecek.

25/04/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerin Gizemi

10.11.2021

Kediler değişik, gizemli canlılardır. Onların davranışlarındaki gizemi çözebilmek için ...

Kedilerde Kan Grubu

25.04.2023

Kedilerde tespit edilmiş üç ayrı kan grubu var. Tıpkı insanlarda olduğu gibi A, B, AB, ...

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

Kedilerde Anksiyete

12.05.2023

Her şey kedinizi ürkütüyor, yerinden sıçrama boyutuna kadar korku yaşıyorsa, kedinizde ...