Kediler Neden Dışkılarının Üzerini Örter?

Kediler Neden Dışkılarının Üzerini Örter?

Kediler, canlılar arasında temiz ve titizlikleriyle bilinirler. Kedilerin temiz ve titiz oldukları bir gerçektir. Kedilerin yaptıkları tuvaletlerini, hemen sonra gömmelerinin altında yatan neden aslında tam anlamıyla titizlik değildir ve çok daha önemli durumlar kedilerin bu davranışı sergilemesine neden olur.

Kediler tuvaletlerini yaptıktan sonra patileriyle üzerini kapatıp, saklarlar. Bunun nedeni temizlik olarak bilinse de aslında onlar daha hayati nedenlerden dolayı bu davranışı sergilerler.

Av olmak istemezler

Kediler tam bir avcıdır. Bu yetenek onların doğasında var. Bugüne dek varlıklarını sürdürebilmiş olmalarında elbette avlanma konusundaki başarılarının büyük rolü olduğu yadsınamaz. Ancak iyi bir avcıyken, av olmayı da istemezler. Çünkü kediler proteinle beslenen canlılardır, dışkıları da protein içerdiğinden diğer hayvanlar tarafından yerleri çabuk bulunur. Bu nedenle izlerine ulaşılmasını istemedikleri için tuvaletlerini gömerler.

Meydan okuma

Kediler için yer işaretleme çok önemlidir. Bulundukları yere sahip olmak isterler. Bu nedenle oraya dışkılarıyla koku bırakırlar. Kediler kendi sahip oldukları alanda değillerse, dışkılarını gömer ve koku bırakmak istemezler. Çünkü o başkasının alanıdır ve oraya koku bırakmak bir meydan okumadır.

Dışarda yaşayan minik dostlarımız dış etkenlerden kedilerini korumak için dışkılarını gömerler. Peki evde ki minik dostlarımız, onlar neden tuvaletlerinin üzerini örterler?

Kediler içgüdüsel davranışlarından vazgeçmezler. Onlar bu davranışı güvende oldukları evlerinde de yaparlar. Size çok güveniyor ve evinde çok mutlu olabilir. Ancak bu onun tuvaletten çıktıktan sonra üstünü örtmeyeceği anlamına gelmez. Yine de kendilerini garantiye almak isterler. Olası bir tehlikeye karşı içgüdüsel olarak yaklaşırlar.

09/06/2022

Keditörün Önerisi

Rosie 32 Yaşında!

09.06.2023

İngiltere’nin Norwich şehrinde yaşayan Rosie, somondan yapılmış pastasıyla 32.yaşını ...

Kediler Alemi

Kürküme Dokunma!

27.09.2021

Vahşice katledilen moda adı altında kullanılan savunmasız hayvanların kürklerinin hala ...

Kediler Yıkanır Mı?

20.04.2023

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Kedili Filmler

08.08.2021

Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü. Bizde sizler için bugün kedinizle izleyeceğiniz ...

Kedilerde Yeme Bozuklukları

27.09.2022

Kedilerin çoğu yemek yemeyi sever. Özellikle evde yaşayan kedilerin çoğu, sokaktaki kedilere ...