Artık Daha Kolay Dost Olabilecekler…

Artık Daha Kolay Dost Olabilecekler…

Kedi ve köpeğin anlaşamadığı algısına birçoğunuz şahit olmuşsunuzdur. Ancak bilim insanları, bu tür düşünceleri geçmişte bırakabilecek bir araştırma yaptılar.

Lincoln Üniversitesi'nden hayvan davranışı bilim insanları, evde feromon kullanmanın, aynı çatı altında uyumlu bir şekilde yaşayan köpekler ve kediler için anahtar olabileceğini söylüyor.

Feromonlar, canlılar tarafından çeşitli amaçlarla az miktarlarda salgılanan kimyasallardır. Profesör Daniel Mills ve Dr. Miriam Prior liderliğindeki araştırma, iki farklı feromon ürününün kedi ve köpek etkileşimleri üzerindeki etkilerini inceledi.

Frontiers In Veterinary Science'da yayınlanan sonuçlar, kullanılan Feliway Friends ve Adaptil olmak üzere her iki ürünün sakinleştirici feromonlar salgılaması ile aynı evde yaşayan kedi ve köpeğin arasındaki etkileşimler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

İstenmeyen eylemler, kediyi kovalayan köpek, köpekten saklanan kedi, kedi ile köpeğin birbirine bakması ve köpeğin kediye havlaması gibi davranışlardır. Araştırmacılar, altı haftalık bir süre boyunca, her iki ürün de kullanıldığında istenmeyen etkileşimlerin sayısında kayda değer bir azalma olduğunu söyledi.

Lincoln Üniversitesi'nde veteriner davranışsal tıp profesörü olan Prof Mills, şunları söyledi: "Hepimiz kediler ve köpekler arasındaki gerilimlerin farkında olsak da, bunu iyileştirmek için feromon ürünlerinin kullanımını araştırmak, türünün ilk çalışması olduğuna inanıyoruz. İki türün, aynı evde mutlu yaşayabilmesi için çalışmalar yapıyoruz.’’

"Adaptil'in böylesine yararlı bir etkiye sahip olabileceğini düşünüyoruz. Çünkü rahat bir köpeğin kediyi rahatsız etme olasılığı daha düşük olabilir, bu da daha az stresli ve köpekle sosyal bağ kurmaya daha istekli bir kediye neden olabilir.

Denemeye otuz altı katılımcı kaydoldu ve bunlardan iki katılımcı denemeyi tamamlayamadı. İkinci ve altıncı haftalar arasında, Adaptil alan 17 katılımcının sekizinde ve Feliway Friends alan 17 katılımcının beşinde (yüzde 29) istenmeyen davranış oranlarında yüzde 50'den fazla azalma görüldü.

Her iki gruptaki 17 katılımcının 12'sinde (yüzde 71) istenmeyen davranışlarda yüzde 30 veya daha fazla azalma görüldü.

23/11/2022

Keditörün Önerisi

GECE KUŞU KEDİCİKLER

11.08.2023

"Kedim geceleri çok miyavlıyor" diyorsanız kesinlikle yalnız olmadığınızı söyleyebiliriz. ...

Kediler Neden Tırmalar?

03.06.2023

Kediler sadece kedicileri değil, evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalar. Tırmalama, kediler ...

Kediler Alemi

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...

AFAD Kedileri

05.06.2023

Afet ve Acil Durum (AFAD) Gümüşhane İl Müdürlüğü’nün 5 yıl önceki inşaat sürecinde ...

Kediler Müzik Dinler Mi?

28.11.2021

Müzik açıkken, kediler bu durumdan rahatsızlık duyar mı? Ya da müzik onları rahatlatır ...

Obezite Kedilerin de Sorunu!

27.01.2023

Obezite, günümüzde insanlarda sağlık sorunlarına neden olan en önemli etkenlerden biri.. ...