Hamile Kediniz İçin Neler Yapabilirsiniz?

Hamile Kediniz İçin Neler Yapabilirsiniz?

Kediler ortalama 6 aylık olduktan sonra çiftleşme eğilimi gösterirler. Bu durum bazı kedilerde daha erken görülürken, bazı kedilerde daha geç görülebilir.

Hamile olduğu nasıl anlaşılır?

Kedinizin hamile olduğunu anlamanın ilk yolu meme uçlarının koyu pembe bir renge bürünmesidir. Ayrıca kedinizin artan iştahı da erken dönemde hamileliği anlamada önemli bir belirtidir. Kediniz karnına dokunmanıza asla izin vermiyorsa da büyük ihtimalle hamiledir. Beş hafta sonra kedinizin şişen karnı belirginleşecek ve doğum yapıncaya kadar büyümeye devam edecektir. Aynı zamanda kedinin bir yuva arayışında olup olmadığını gözlemleyin. Anne olacak kediler, doğum yapmadan birkaç gün önce bebeğin gelişine hazırlanmak için güvenli bir saklanma yeri aramaya başlayacaktır.

Kedilerin hamilelik süresi

57 ile 67 gün arasında değişiklik göstermektedir. Yani kedilerin hamilelik süresi ortalama olarak 2 ay sürüyor diyebiliriz. Bir kedi yılda 3 kez doğum yapabilmektedir ve her doğumda 2 ile 5 arasında yavru doğururlar. Sokakta yaşayan kediler doğumlara cins kedilere oranla daha adaptedirler ve daha rahat geçirirler. Cins kedi ırklarının doğum süreci daha zor geçebilmektedir.

Kedimin doğum zamanı geldiğinde neler yapmalıyım?

Kedilerin doğum süresi 24 saattir. Kediniz, doğumdan hemen önce içgüdüsel olarak genital bölgesini yalayıp kendini doğuma hazırlar. Nefes alışveriş hızlanır ve doğum boyunca çeşitli mırıltılar çıkararak doğum tamamlanana kadar bulunduğu yerden ayrılmaz. Dolayısıyla onu yerinden oynatmak ya da ona dokunmaya çalışmak yanlış bir davranıştır. Doğum anında kedinizi kendi haline bırakmanız büyük önem taşır. Eğer doğum 24 saati aşan bir sürede gerçekleşmediyse veteriner hekime danışmanız gerekir.

Kediler, genellikle ilk yavrularını yarım saat içinde dünyaya getirirler. Daha sonraki yavrular ise her 15 - 20 dakikada bir doğar. Bütün yavrular doğduktan sonra anne kedi onları yalayarak temizler ve plasentayı yer. Bu, doğal bir durumdur ve müdahale edilmemesi gerekir.

Sorunsuz gerçekleşen bir doğumdan hemen sonra anne ve yavrularını veteriner hekime götürmeniz gerekmez. Doğumdan sonra yavruların ve anne kedinin durumunu gözlemleyerek veteriner hekimle iletişimde olunması yeterlidir. Yavrular birkaç gün içinde gözlerini açıp hareketlenmeye başlayana kadar da yavrulara dokunulmamalı ve annenin bulunduğu yere su ve mama bırakılmalıdır.

09/12/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedinize Adını Öğretin

26.11.2021

Kediler özgür, bağımsız canlılardır. Eğitime köpekler kadar yatkın değillerdir. Yavru ...

Kediler İş Başında!

13.05.2021

ABD'nin Chicago şehrindeki fare istilası sorununu çözmek bir hayvan barınağındaki kediler ...