Kedilerde Güven Problemi: Korkan Kedilerde Görülen 6 Davranış

Kedilerde Güven Problemi: Korkan Kedilerde Görülen 6 Davranış

Kedilerin hepsi güvende olduklarını bilmek ister. Eğer güven sorunu yaşanırsa etrafından korkar ve çekingen bir ruh haline bürünür. Bazı kediler güvensizlik hissettiklerinde bir köşede saklanabilir, bazıları ise normal bir kediye oranla çok daha saldırgan tavırlar sergileyebilir. Çevresinden korkan kedilerde görülen 6 davranışı sizin için listeledik.

1. Isırma, Tırmalama, Hırlama

Kedilerin agresif hareketler sergilemesi için kızgın olmasına gerek yoktur. Eğer gerçekten güven duygusunu kaybetmişse saldırgan bir tutum sergileyebilir.

Bazı kediler odanın içerisindeki herkesi tehdit olarak görebilir. Dolayısıyla, herhangi bir duruma karşı kendilerini korumak için saldırgan tavırlar sergileyebilir. Eğer kediniz odanın bir köşesinde hırlama, tıslama gibi davranışlar sergiliyorsa korkmuş olabilir.

2. Evin İçerisine İdrar Yapmak

Kedilerde en sık görülen davranış bozuklukları arasında kum kabının dışına tuvaletini yapmak yer alır. Kediler, bölgelerini belli etmek için bulundukları yere tuvaletini yapabilir. Bu durum kedinizin stres ve korku yaşadığına işaret olabilir.

Kediler güvensiz hissettiklerinde halıların, koltukların veya herhangi bir eşyanın üzerine idrarını yapabilir. Sorunun güvensizlik olup olmadığına karar vermeden önce, idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını kontrol ettirmek için veteriner hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Çünkü idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklı olarak da aynı sorun yaşanabilmektedir.

3. Saklanmak

Eğer kediniz evinizin içerisinde mobilyaların altına, karanlık alanlara veya herhangi bir yere saklanıyorsa muhtemelen kendini güvende hissetmiyordur. Özellikle eve misafir geldiğinde kediniz koltukların, sandalyelerin hatta battaniyelerin altına girebilir.

Ancak, saklanmak her zaman bir güvensizlik belirtisi değildir. Bazı kediler rahatsız edilmeden uyumak istediklerinde en sevdiğiniz yorganın altına girebilirler. Bunun için kedinizi gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca kedinizin sağlıklı ve rahat bir şekilde uyuması için kendi yatağına sahip olması iyi olabilir.

4. Sürekli Miyavlama

Eğer kediniz sürekli miyavlıyorsa, ses çıkartıyorsa muhtemelen kendini güvende hissetmiyordur. Diğer bir durum ise canı sıkılıyor olmasıdır. Kendini güvende hissetmeyen kediler miyavlayarak sürekli olarak dikkat çekme çabasında olabilir.

Siz uyurken onları yatak odanızdan çıkarırsanız ayrılık kaygısı yaşayabilirler, bu da kapınızda durmadan miyavlamalarına yol açabilir. Güvensiz mi yoksa sıkılmış mı olduğunu belirlemek için kedinizin diğer hareketlerini ve vücut duruşunu izleyin.

5. Kuyruğun Aşağı Doğru Durması 

Kediniz yürürken kuyruğu aşağıdaysa güvensiz hissediyor olabilir. Kendine güvenen bir kedi genellikle kuyruğunu havada gururla tutarak, ucunda dik veya hafifçe kıvrık şekilde yürür.

Güvensiz bir kedi, kuyruklarını düşük tutar veya bacaklarının arasına sıkışmış tutar. Yürürken aynı zamanda vücutlarını gizlemeye çalışıyormuş gibi yere yakın tutarak da hareket edebilirler.

6. Göz Bebeklerinin Büyümesi

Kedilerde göz bebeklerinin büyümesi bir şeylerin ters gittiğini ifade etmektedir. Eğer kedi kendini korkmuş hissediyorsa göz bebeklerini büyüyebilir. Bununla beraber kediniz agresyon gösterdiği zamanlarda da göz bebekleri büyür.

Tabi ki kedilerin göz bebekleri, ışık miktarına göre de farklılık göstermektedir. Dolayısıyla kedinizin korkup korkmadığını anlamak için sadece göz bebeklerini referans almak doğru değildir. Bunun için, diğer belirtileri de gözlemlemeniz önemlidir.

Korkan Kedilere Nasıl Davranılır?

Eğer çekingen, korkan ve güvensiz kedileriniz varsa aşağıdaki davranışları sergileyebilirsiniz.

Kedinizin mutlu ve kedinden emin hissetmesi için evi bazı bölgelerine catnip sıkabilir ve kedi oyuncakları bırakabilirsiniz.

Daha sakin hissetmesi için kediler için olan Feliway gibi feromon ürünleri kullanabilirsiniz.

Araştırmalar, kediler için sakinleştirici feromonlar salgılayan Feliway Friends ve köpekler için de aynı etkiyi yapan Adaptil'in davranış bozukluğu yaşayan hayvanlarda olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Kedinin saklanmasını engellemek için ilgisini dağıtacak kedi tırmalama kulesi gibi oyuncaklar alınabilir.

Kedinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirmek için her gün beraber oyun oynayın.

22/05/2022

Keditörün Önerisi

Kedici & İlber Ortaylı

23.06.2022

Kedici Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Tarkan Özçetin, kedilere olan sevgisini bildiğimiz ...

Kediler Neden Tırmalar?

03.06.2023

Kediler sadece kedicileri değil, evdeki eşyaları da sıklıkla tırmalar. Tırmalama, kediler ...

Birman Kedisi

12.05.2023

Tüm dünyada özellikle Avrupa ülkelerinde herkes tarafından bilinen Birman Kedisi, ilk ...

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Çok Uyur?

12.05.2023

Kedilerin günde 20 saate kadar çıkabilen uyku düzenleri vardır. Evin her köşesinde ...

Kediler Müzik Sever Mi?

08.12.2021

İnsanların büyük çoğunluğu gün içinde az ya da çok olsa da müzik dinlemektedir. Peki ...

Kediler Neden Saklanır?

20.10.2022

Kediler kendilerine has davranışlara sahiptir. Doğal gibi gözüken saklanma davranışı ...