Kedinizin Daha Uzun Yaşamasını Sağlayacak Öneriler

Kedinizin Daha Uzun Yaşamasını Sağlayacak Öneriler

Evlerimizin tatlı, sevimli, eğlenceli ve komik dostları. Ortalama ömürleri 12 ile 18 yıl arasındadır. Peki, onların ömürlerini uzatmak için neler yapabiliriz?

Kedilerin toplam yaşamını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu etkenlerden en önemlileri; yaşadığı ortam, beslenme kalitesi, kedinizin ırkı, kedilerin yaşam süresine etki etmektedir. Bu nedenle kedinizin yaşadığı ortama, beslendiği kedi mamalarına ve ırk özelliğine göre hastalıklara yatkın olup olmadığına özen göstermelisiniz.

Düzenli, rutin bakımları ve iyi beslenme ömürlerini uzatmak için çok önemlidir. Öncelikle cinsine göre kalıtsal bir hastalığı veya yatkınlığı olup olmadığını bilmelisiniz. Bir sokak kedisi sahiplendiğinizde ırkını belirlemek zor olsa da her kedi cinsinin kendine has özellikleri, genetik yatkınlıkları vardır.

Öncelikle yavruluktan itibaren düzenli aşılarını yaptırmak önemlidir. İleride oluşabilecek tehlikeli hastalıkların önünü kesecektir. Düzenli veteriner kontrolü mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca dişi bir kedinin kısırlaştırılması, kanser, pirometra, polikistik yumurtalıklar ve metritis dahil olmak üzere yumurtalık ve uterus hastalıkları riskini ortadan kaldırır ve ayrıca meme kanseri ve yanlış gebelik gibi hormon kaynaklı hastalıkların riskini azaltır. Erkek kedilerde ise, kısırlaştırma kanser de dahil olmak üzere testiküler hastalık riskini ortadan kaldırır ve testosteronun neden olduğu hastalıkların (örneğin prostatit, perianal adenomlar, perineal herniler ve benign prostat hiperplazisi) riskini azaltır. Kedinizin yaşına, boyutuna, ırkına ve kilosuna uygun vitamin, mineral ihtiyacını yeterli derecede karşılayacak kedi maması seçimi yapmanız önemlidir. Her mamayı her kediye vermek mümkün değildir. Tabi bunların yanında düzenli egzersiz, kedinizin sağlıklı bir ömür sürmesi için şarttır. Evcil dostunuzu stresten uzak tutmak için sevdiği eşyalar hep yanında olmalıdır. Bu, bir kedi tırmalama tahtası veya çok sevdiği bir oyuncak olabilir.

En önemlisi bolca sevgi!

Kediler hisleri olan canlılardır ve sevildiklerini anlarlar. Onlara bol zaman ayırmalı ve onları sevdiğinizi hissettirmelisiniz. Onların tüy ve kişisel bakımlarını ihmal etmemelisiniz. Bolca oyun oynamalı, sevgiyle kucaklamalısınız.

25/07/2022

Keditörün Önerisi

Evcil Dostunuz Güvende Mi?

06.01.2021

Kediler bizim küçük dostlarımız ailemizin bir üyesi gibi.. Ülkemizde her yıl birçok ...

Rengarenk Akvaryum

12.08.2021

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Kusar?

28.04.2023

Kediler, vücutları ve ruhları kadar naif ve hassas bir sindirim sistemine sahiptirler. Sık sık ...

Kedilerde Ağız Kokusu

16.03.2023

Kediler temizlikleriyle ün salmış canlılardır. Sürekli kendi kendini temizlemelerinin bizim ...

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...

Güzellik Uykusu

20.06.2023

Uyku, canlılar için en doğal dinlenme biçimlerinden biridir. Kedilerin ise günlük ...

Lokum Kız - Banu Kalkandelen

09.04.2021

Yataktan uyuyamadığım için mi kalktım yoksa mutfakta beni bekleyen ay çöreğini yemek için ...