Kedilerin Egzersize İhtiyacı Var Mıdır?

Kedilerin Egzersize İhtiyacı Var Mıdır?

Fiziksel egzersiz her yaştaki kediler için önemlidir. İnsanlarda olduğu gibi, düzenli egzersiz yapan kediler genellikle hem fiziksel hem de duygusal olarak daha mutlu ve sağlıklıdır.

Kediler için egzersiz çok önemlidir. Çünkü onların enerjilerini atabilmeleri gerekmektedir. Yeterince egzersiz yapmayan kediler, geceleri fazla hareketlilik gösterir. Kedilerin her yaşta egzersiz yapmaları sağlıklı olmaları için önemlidir. Genç bir kedi gün içerisinde ne kadar aktif olursa, yaş aldığında sağlığı o kadar iyi olacaktır. Bu konuda Dr. Weinstein: ‘’Düzenli egzersiz, eklem hareket açıklığını korur ve kediler yaşlandıkça ve artrit geliştikçe özellikle önemlidir. Artritli kediler ayağa kalktıklarında sert veya topal olacaktır, ancak bu, hareket ettikçe düzelir” diyor.

Kedilerin kiloya yatkın yapıları olduklarını biliyoruz. Özellikle evde yaşayan dostlarımızda, fazla hareketsiz kalması sonucu obezite rahatsızlığı gözükebilir. Oyun oynamak, enerjisini atması konusunda iyi bir egzersizdir.

Dr. Richardson: ‘‘Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kedilerin yaklaşık %60'ı aşırı kilolu veya obezdir, bu da yaşam kalitelerini etkiler, oyun ve keşiften keyif almalarını zorlaştırır ve ayrıca diyabet, pankreatit ve artrit gibi tıbbi sorunlara da yol açabilir’’ diyerek hareketsiz kalan kedilerin obezite olabileceğini açıklıyor.

Evdeki kediler nasıl egzersiz yapmalı?

Kediler için en iyi egzersiz oyundur. Kediler karakterine göre farklı oyun türlerinden hoşlanırlar. Kediler doğal avcıdır. Onları hareket ettirmek isterseniz, bu yönlerini tetiklemelisiniz. Yeme içme gereksinimini bir oyuna çevirebilir, ona yemeklerini avlaması için fırsat sunabilirsiniz.

Tüm kediler için egzersiz önemlidir ancak bazı kediler diğerlerine göre daha hareketsizdir. Kediniz sadece mama kabı veya kum kabına gitmek için yerinden kalkıyorsa, onun günlük rutini haline gelecek bir egzersize ihtiyacı vardır.

17/03/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

'Arthur' Annesine Kavuştu

09.11.2020

İzmir depreminde zarar gören Egemen Apartmanı’nın ilk iki katı enkaz haline gelmişti. ...

Kediler Neden Mırlar?

09.02.2022

Kedisiz bir dünya düşünemeyenler... Yalnız değilsiniz. İlla bir kez olsun alıp beslemenize ...

İran Kedisi

21.10.2022

Uzun yumuşak tüyleri ve kocaman gözleri ile dünyanın en popüler kedi ırkları arasında yer ...

Kedilerin Dolunay Korkusu

19.08.2022

Araştırmacılar ay döngüsüne göre köpek ve kedi acil durum ziyaretlerinin sıklığını ...