Kedilerin Mucize Patileri

Kedilerin Mucize Patileri

Dostunuzun bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır perdesi aralanıyor! İşte yuvarlak tüylü patilerin, mucize özellikleri..

Milyonlarca sinir reseptörünü içinde bulunduran patiler titreşim ve yer çekimi dedektörü gibi çalışırlar. Patilerde bulunan ter bezleri sayesinde her kedinin kendine has olan kokusu salgılanır. Kediler, yaşadığı her yere patilerinden salgılanan bu kokuyu bırakırlar ve bu sayede alanlarını işaretlemiş, kişiselleştirmiş olurlar. Yer çekimi hassasiyeti ve patilerinin yere sağlamca basması kedilerin kendilerini güvende hissederek doğru adımlar atmasını sağlar. Kedi patisi ile yürüdüğü, atladığı ve tırmandığı yerin bir haritasını oluşturur ve kendince bu yüzeyleri puanlayarak hareket taktikleri geliştirir.

Vücut ısısını ayarlar


Patilerde doğal sensörler vardır ve bu sayede kendi vücut ısılarını ayarlayabilirler. Kediler çok sıcak havalarda patilerini yalayarak kendilerini serinletebilir, soğuk havalarda ise sadece patilerini sıcak tutarak ısınabilirler. Patilerde ayrıca hem ısıya hem titreşime hem de dokunmaya ait hassas sinirler bulunur.

Sağ ya da sol patileri baskındır

Kedilerde de tıpkı insanlardaki gibi sağlak ve solak kavramı vardır. Kedilerin hangi patisini dominant kullandıklarını onu izleyerek anlayabilirsiniz.

Mutluluklarının sembolü patiler

Kedilerin patilerinde bulunan ter bezlerinden çıkan kokuları, masaj hareketleri yaparak size bırakıyorsa, şanslısınız demektir. Annelerinden süt içerken yaptıkları bu davranışı size yapmaları, patileriyle sizi mucizevi bir şekilde işaretlemesidir. Bir de mırıl mırıl bir sesle bunu yapmaları, sizi ne kadar sevdiğinin, sizinle ne kadar mutlu olduğunun bir göstergesidir.

Kedi yürüyüşü

‘Catwalk’ yürüyüşünü hepimiz duymuşuzdur. Mankenlerin podyum yürüyüşlerine kedi yürüyüşü (catwalk) ismi verilmektedir. Kedilerin ayakları aslında patilerinin üstündeki kıvrıma kadar devam ediyor olsa da yürürken patilerinin sadece uç kısmına basarlar yani aslında tırnakları üzerinde yürürler. Bu yüzden de çok asil görünen bir yürüyüş sergilerler. Bilim insanları bunu evrimin bir sonucu olarak gösteriyorlar. Bu sayede kediler avlarını korkutmadan yürüyebiliyor ve tehlikede hissettikleri durumlarda daha hızlı kaçabiliyorlar.

Patilerinde yastık vardır

Kedilerin yüksekten düştüklerinde bile dik durabilmelerinin nedeni patilerinde bir çeşit hava yastığı bulunması. Kendi boylarının neredeyse 10 katına kadar yükseklikten atlayabilen kediler patilerindeki darbelerin etkisini azaltan bu destek sayesinde zarar görmezler. Ancak bu demek değildir ki her seferinde bu hava yastıkları işe yarasın. Yüksekten düşme vakalarında çok fazla ölümle sonuçlanma vardır. Evlerinizde cam ve kapılarınızda mutlaka tel kullanmalısınız.

Patilerin rengi değişir

Kedilerin patisinde bulunan yumuk yumuk, ten rengini belli eden yastıklarının renkleri cinsi ya da cinsiyeti fark etmeden değişkenlik gösterebiliyor. Siyah, beyaz, pembe hatta lila gibi renkte olabilen patilerin renklerini belirleyen etmense kendi tüylerinin rengi.

Patilerinde kaç tırnak var?

Ön patilere baktığınızda parmak ucu gibi duran boğumlarda dört tane, onların biraz üzerinde bileğe yakın yerde duran damlacık tırnağı da dahil olmak üzere beş tırnak görebilirsiniz. Arka patilerde ise dört tırnak bulunur.

Temizlik için muhteşem patiler

Kediler için temizlik olmazsa olmazdır. Yüzünü, kulak arkasını, gözlerini patileri yardımıyla temizlerler.

12/08/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

30 Kediye Yuva Olan Okul

05.12.2022

İzmir'in Beydağ ilçesindeki kırsal mahallede 19 öğrencinin eğitim gördüğü ...

Rosie 32 Yaşında!

09.06.2023

İngiltere’nin Norwich şehrinde yaşayan Rosie, somondan yapılmış pastasıyla 32.yaşını ...

Sarman Kediler

23.05.2022

Tüm sarman kediler tekir ve erkek midir? Sarman kediler hakkında merak edilen tüm soruları ...

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...

Kedi Çığlığı Nedir?

19.05.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

Kedi Aknesi Nedir?

30.12.2022

Kedi çene aknesi, kedilerde oldukça yaygın bir cilt durumudur. Çene aknesi, bir kerelik bir ...

Sokağın Kedisi Şenliği

18.02.2022

Kedici Veteriner Hekimler Derneği’nin Ankara Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu’nun ...