Tırnak Kesim Eğitimi - Dr. Tarkan Özçetin

Tırnak Kesim Eğitimi - Dr. Tarkan Özçetin

Evde yaşayan kediler için yapılması zorunlu işlemlerden birisi de tırnakların kesilmesidir. Kedilerin tırnakları özellikle törpüleme imkanları yok ise can sıkıcı sorunlara neden olur. Öncelikle kıvrılarak patilerine batabilir. Bu yaşlı kedilerde daha sık gözlemlenir. Sonra uzun ve sivri tırnaklar biz kediciler içinde istenmeyen yaralanmalara sebep olur. Son olarak en sık şikayete konu olan mobilyaların kedilerce paralanması bu yolla olur. Tüm bunların engellenmesi için en az ayda bir kez kedinizin tırnaklarını kesmelisiniz. Söylemesi kolay yapması zor bu işlem için sabırla şu adımları izlemelisiniz.

İşe başlamadan önce kedinizin tırnak anatomisini bilmenizde fayda var. Bunu incelemek için kedinizi bizzat kullanabilirsiniz. Tabi ki yine sabır ve şefkat ile. Birinci adımda kedinizi kucağınıza aldınız yavaş yavaş önce ayakları sonra patilerini seviyoruz. Ürkütmeden tırnakların üstüne gelin ve onları hafifçe aşağı bastırın. Kedimizin içeri doğru çekik olan tırnağı bu işlemden sonra ortaya çıkacaktır. Artık gizlenmiş tırnakları inceleyebiliriz.

Özellikle canlı olan pembe dokuyu görmeye çalışın. Bu kısım, kesme aşamasına geldiğimizde çok dikkat etmemiz gereken bölgedir. Bu işlemi kedinizi huylandırmadan diğer pati ve tırnaklarına yapın. Bundan sonraki aşama doktorunuzun önerdiği bir tırnak makasına (benim tercihim giyotin makaslar) kedimizi alıştırmak olacaktır. Makası önce kedinize gösterin yanına koyun, sonra vücuduna ve patilerine temas ettirin. Dikkat ederseniz daha kesin demedim.

Kedi eğitiminde sabır gerçekten çok önemlidir. Yapılacak küçük bir hata bütün her şeyi mahvedebilir. Bu süreç en az birkaç gün sürmeli ve kesinlikle aceleci davranmıyoruz. Siz tırnağın anatomisini öğrendiniz, kedinizde tırnak makasına alıştı. Artık büyük an geldi tırnağı kesebiliriz. Önce en kolay çıkan ve büyük olan işaret parmağını kesin. Acemilik dönemimizde daha önce sözü geçen pembe dokuya çok yaklaşmadan ucundan azıcık kesiyoruz. Kesme bir hamlede ve hızlı bir şekilde yapılmalıdır. Sonrasında bir şey olmamış gibi kedinizi sevin ve onu ödüllendirin. Bu işlem kedimiz hafif uykulu iken daha rahat icra edilebilir.

Tüm tırnakları aynı gün (özellikle yeni başlayanlar için) kesmek gerekmez. Arka ayak tırnakları daha az uzadığı için 2-3 ayda bir kesilebilir. Kedimizin tırnağını keserken canını acıtır, hatta tırnağını kanatırsak bundan sonra tırnak kesimi tam bir kabusa dönüşecektir. Biz hastanemizde en komplike operasyonları 3 kişi yapabilirken, basit olarak görülen bir tırnak kesimine 4-5 personelin yardımı gerekebiliyor.

Bazen tek kedi onca insanı alt edebiliyor. Onun için tırnakların usulüne uygun ve kedimizi incitmeden kesilmesi çok önemli. Son olarak yukarıda anlattığımız eğitim çalışmalarını tek başına kimseden yardım almadan yapmalıyız. Kedi eğitiminin temeli güvene dayanır ve bunda kargaşaya yer yoktur. Bu yazımda kedimizin eğitimi ile ilgili en önemli gördüğüm temel konulardan birini işledim. Eğitim konusunu (ki bence çok önemli ve kediler için yeteri kadar ciddiye alınmıyor) önümüzdeki yazılarda da işlemeye davam edeceğiz.

Kedici Sevgi ve Saygılarımla…

30/05/2022

Keditörün Önerisi

Kedilerde Alopesi

07.04.2023

Kediler tüm yıl boyunca tüy dökeceklerdir, ancak yaz ve sonbaharda daha fazla tüy kaybetme ...

Kirli Derslere Katılıyor

19.10.2021

Trabzon'un Ortahisar ilçesinde yaşayan 63 yaşındaki Hatice Özkan'ın, torununa doğum ...

Kediler Alemi

Oyunun Kuralı Değişiyor!

07.01.2021

Bu haber kedilerle doğrudan ilgili değil. Ancak dolaylı yoldan da olsa onları ilgilendiriyor. ...

Kahraman Kedi Bandit

08.08.2022

ABD'nin güneydoğusundaki Mississippi eyaletinde "bekçi kedisi", evinin soyulmasını önledi. ...

Kedilerde Nefes Problemi

20.01.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...

KEDİM İLE İLK GÜN

20.07.2023

Kedinizi evinize ilk getirdiğiniz gün ve hatta ilk an, özel olduğu kadar dikkat gerektiren ...

Kedinizin Güvenini Kazanın

04.02.2022

Kedilerin özgür ruhları vardır ve mesafeli olarak kabul edilebilirler, yine de bir insanla çok ...

Kediler Nelerden Korkar?

16.03.2022

Özgür, başına buyruk takılmayı seven kediler, tıpkı insanlar gibi birçok şeyden ...