Kediler hangi müzik türünü tercih ediyor?

Kediler hangi müzik türünü tercih ediyor?

Kedilerin müzikten hoşlanıp hoşlanmadığını merak ediyorsanız yalnız değilsiniz. Bilim insanlarının kedilerin ne tür müzikten hoşlandığını anlamak için yaptıkları çalışmalar ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. 

Hiç Beethoven dinlerken kedinizin kuyruğunu salladığını fark ettiğiniz oldu mu? Belki de Cesur Yürek filminin müziği kedinizin gözbebeklerinin genişlemesine ve kulaklarının dikleşmesine neden oluyordur. Peki, gerçekten kedinizin müzik zevki olabilir mi?

Mayıs 2015'te Uygulamalı Hayvan Davranışı isimli dergide "Kediler hangi tür müziği tercih eder?" başlıklı bir çalışma yayınlandı. Bu çalışma, kedilerin müzikten keyif alabilmesi için şarkının tanıdık bir tempoya sahip olması ve kedilerin birbirleriyle iletişim kurmak için kullandıkları frekans aralığında olması gerektiğini iddia ediyordu. Dolayısıyla, kediler için uygun müzik, miyavlamalarında duydukları orta-yüksek perdeli sesleri ve mırıldarken duydukları düşük frekanslı temel titreşimleri içermeliydi.

Bir benzetme yapmak gerekirse, insan ve kedi müziği arasındaki fark, Doğu ve Batı müziğinin farklılıklarına benzer olabilir. Elbette insan ve kedi müziği arasındaki fark daha belirgin bir ölçekte.

”Cosmo’nun Havası”

Hatta yapılan çalışmada  kedilerin zevk alabileceği  "Cozmo'nun Havası" isimli bir örnek şarkı bestelendi. Bu şarkıyı kedinize çalabilir ve kedinizin nasıl tepki verdiğini görebilirsiniz. (Dinlemek için link)

Kedilerin müzikten keyif alabilmesi için onların anlayabileceği bazı özelliklere sahip olması gerektiğini biliyoruz. Farklı müzik türleri arasında, kedilerin en çok bağ kurduğu tonlar ve frekanslar hangi türde?

Hangi müzik türü?

Bu soruyu araştıran en yakın çalışma, Lizbon Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından gerçekleştirildi. Burada araştırmacılar, müzik türüne bağlı olarak kedilerin kendilerini rahat veya stresli hissedebildiklerini buldu. Bu deney, ameliyat geçiren 12 kediyle gerçekleştirildi. Anesteziden sonra araştırmacılar kedilerin kulaklarına kulaklık taktılar ve iki dakikalık aralıklarla klasik, pop ve rock & roll gibi çeşitli müzik türlerini çaldılar. Veriler, kedinin dilindeki kalp atış hızı monitörü kullanılarak toplandı ve solunum hızı ölçüldü. Alınan diğer ölçüm ise gözbebeği çapıydı. Sonuçlar çok da şaşırtıcı değildi.

Klasik müzik kedileri rahatlatıyor

Klasik müzik (Samuel Barber'ın Adagio for Strings'i), kedilerin kalp atış hızını düşürdü ve göz bebeklerinin çapını azalttı. Bu veriler, bu türün sakinleştirici bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Bir sonraki çalışmada ise araştırmacılar, ameliyat sırasında klasik müzik dinleyen kedilerin veteriner hekim ziyaretinden sonra daha hızlı iyileşme süresine sahip olduğunu buldu.

Öte yandan, çalışmada Rock müzik dinleyen (AC/DC'nin Thunderstruck'ı) kedilerin kalp atış hızının ve gözbebeklerinin çapının arttığı gözlemlendi. Pop müzik (Natlie Imbruglia'nın Torn parçası) dinleyen kediler hiç müzik dinlemeyen kedilerle karşılaştırıldığında ise arada neredeyse hiçbir fark olmadığı görüldü. .

Araştırmalar, aynı insanlarda olduğu gibi kedilerin de klasik müzik dinlediklerinde rahatladıklarını gösteriyor. Bu muhtemelen kedilerin klasik müzik sevdiklerine dair var olan söylentinin nedeni. Ancak, bu sonuçlar kedinizin zevkini ortaya koymaz. Klasik müzik onu rahatlatıyor olsa da belki de kedinizin içsel beğenisi pop veya rock müziğe yönelik olabilir. 

Peki, siz farklı müzik türlerini açtığınızda kedinizde herhangi bir değişiklik fark ediyor musunuz?

Kaynak: The Purrington Post

Görsel: Canva

18/04/2024

Keditörün Önerisi

Kedinizin İsmi Ne Olsun?

28.10.2022

Kedinizle bir yola çıktınız, artık beraber yaşamaya karar verdiniz. Ama bir şey eksik minik ...

Kediler Alemi

CİNS KARA KEDİLER

18.09.2023

Siyah tüylü kedi cinsleri, hem mitlerin odağındalar hem de tarihin tozlu sayfalarında. Siyah ...

Kedilerde Nefes Problemi

19.05.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...