Kedinizin Sizi Yalamasının 4 Sebebi

Kedinizin Sizi Yalamasının 4 Sebebi

Kedinizin sizi yalaması genellikle sağlıklı bir bağın işaretidir, ancak kediniz sizi normalden çok daha fazla yalıyorsa veya başka olağandışı davranışlar gösteriyorsa, yalamanın kaygı veya stres gibi başka bir nedeni olabilir.

Birçok kedici, kedilerin dilinin zımpara gibi olan dokunuşunu hissetmiştir. İlk yalama ile evcil dostunuzun dikkatini çektiğiniz için sevinebilirsiniz, sonrasında ise aşırıya kaçıldığında cildiniz biraz daha hassaslaşarak tepki gösterebilir. Aşırı yalama bir stres belirtisi olabileceğinden bu konuda kedinizi biraz daha gözlemlemeniz gerekebilir.

Bölgelerini İşaretliyorlar

Kediler, nesnelerin kendilerine ait olduğunu belirlemek ve benzersiz kokularıyla nesneleri işaretlemek için yanaklarında, ayaklarında ve kuyruklarında bulunan koku bezlerini kullanırlar. Kediniz yaşam alanlarının, en sevdiği tırmalama direğinin veya insan arkadaşlarının sınırlarını bu şekilde çizebilir.

Hayvan kurtarıcısı ve Every Creature Counts'un sahibi Lovelia Horn, "Kediler, sahiplerini kendilerine ait olarak işaretlemek için yalarlar. Kedi, sizin evcil hayvanınız olmasa bile, sizi kendi bölgelerinin bir parçası olarak gördüklerini gösterdiği için tükürükleriyle işaretlerler" diyor.

Kedilerin kokularını yayma yollarından biri de yalamadır. Ayrıca vücutlarını size sürtebilir veya yanaklarıyla size sokulabilirler. Kedinizin koku alma duyusu sizinkinden 14 kat daha güçlü olduğundan, muhtemelen bıraktıkları kokuyu almayacaksınız. Ama artık sizin diğer kediler arasında fark edilir bir kokunuz olur.

Sizi Temizliyorlar

Kedi dilleri sadece mama yemek için değildir. Aynı zamanda güçlü bakım araçlarıdır. Kedi dillerinde, papilla adı verilen küçük, sert dikenler bulunur. Kedinizin dili tüylerinin üzerinde gezinirken, bu kanca şeklindeki dikenler tüylere takılır ve tükürükleri kiri temizlemeye yardımcı olduğu için tamamen doğal bir dolaşıklık açıcı fırça haline gelir.

Yavru kediler de kendilerini temiz tutma konusunda pek iyi değillerdir. Annelerinin onları yalamasına ve nasıl yapıldığını göstermesine ihtiyaçları var. Kediniz, sizin de kendinizi temiz bir şekilde yaladığınızı hiç görmemiştir, bu nedenle yanlışlıkla temel hijyen dersine ihtiyacınız olduğuna inanmaları olasıdır.

Çok Erken Sütten Kesildiler

Yavru kedileri annelerinden çok erken ayırmak, kedilerde uzun süreli strese neden olabilir. Ancak uzmanlar neyin 'çok erken' olduğu konusunda hemfikir değil. Amerikan Veteriner Hekimler Birliği, annesinden ayrılmadan önce bir yavru kedinin yaklaşık 8 haftalık olması gerektiğini önermektedir. New York'taki Pleasant Plains Hayvan Hastanesi gibi diğer gruplar, yavru kedilerin 12 ila 14 haftalık olmasını tavsiye ediyor. Ne olursa olsun, vahşi doğadaki yavru kediler 4 ay boyunca annelerine yakın kalırlar ve onları daha erken ayırmak yavru kedi için strese neden olabilir.

Yavru kedilerin stresle baş etme yollarından arasında, yumuşak şeyleri yoğurmak, yalamak veya emmek bulunur. 'Yumuşak şeyler' yün veya kumaş olabilir, ancak yavru kediler ağızlarını parmaklara veya kulak memesine de koyabilir. Bazen yün emme olarak adlandırılan bu davranış, emzirmeyi taklit eder.

2017'de 5 bin 700'den fazla kedi üzerinde yapılan bir çalışmada, kedilerin yaklaşık üçte birinin yün emme davranışı vardı. Bir kedi ne kadar geç sütten kesilirse, endişeli şekilde yün emmeye başlama olasılıkları o kadar azdı. Daha sonra sütten kesilen kedilerin de aşırı yalanma olasılıkları daha düşüktü.

İlginizi İstiyor

Bir kedi sizi bir soruna karşı uyarmak istediğinde, ıslak dilini cildinize sürtmek genellikle işe yarar. Kucaklaşmak istiyorlar ya da kum kabının temizlenme zamanının geldiğini size bildiriyor olabilirler. Yine de genelde sorun, küçük bir sorundur.

Coppola, "Daha az yaygın olan durumlarda, sahibini yalamak bir stres işareti olabilir" diyor. Bu durumda, bir kedi tipik olarak saklanmak, yiyecekleri reddetmek, kumunun dışına tuvalet yapmak gibi ek stres belirtileri gösterecektir.

02/05/2022

Keditörün Önerisi

İkiz Kediler Var Mı?

18.11.2022

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Kedileri Ne Üzer?

25.08.2023

"Kediyi ne ya da neler üzer?" sorusuna verilebilecek birden fazla yanıt olsa da dostlarımızı ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Saklanır?

20.10.2022

Kediler kendilerine has davranışlara sahiptir. Doğal gibi gözüken saklanma davranışı ...

Hatay'da İnsanlık Yanıyor

10.10.2020

Hatay Yanıyor… Hatay’da sadece ormanlar değil, ormanlarda yaşayan canlılar , masum canlar ...

Baskınlık Problemleri

18.02.2021

Sosyal olarak dengeli bir evde kediler baskınlık ilişkileri geliştirirler. Eğer kediler ...

AFAD Kedileri

05.06.2023

Afet ve Acil Durum (AFAD) Gümüşhane İl Müdürlüğü’nün 5 yıl önceki inşaat sürecinde ...

Kedilerin Sevmediği Kokular

07.04.2023

Kedilerin burunları hassastır. İyi koku alırlar, kokularla bulunduğu yeri tanırlar. Kediler ...

Kediler Ve Çocuklar

27.09.2021

Kediler harika dostlardır. Çocuklara sorumluluk ve evcil hayvan bakımı eğitimi vermede önemli ...

Kedilerin Mucize Patileri

12.08.2021

Dostunuzun bedenindeki en tatlı, en minik ve en mucizevi detaylardan biri olan patiler için sır ...