Kedilerin Sakladığı Sırlar

Kedilerin Sakladığı Sırlar

Kediler hakkında her şeyi bildiğinizi mi sanıyorsunuz? Onlar gizemli canlılardır ve insanlardan sakladığı bir takım sırlar vardır.

Kediler derin uykudan tam uyanıklık seviyesine bir anda direkt olarak geçebilirler. Derin bir uykudayken aniden açtığınız konserve mamanın sesine uyanabilirler. Uyku sırasında ses ve kokuları kayıt ederler.

Kediler gözleriyle severler. Bir kedi, gözlerini yavaş yavaş açıp kapıyorsa yani size göz kırpıyorsa bu onun sizi öptüğünün göstergesidir. Siz de gözlerini kırpıştırarak ona cevap verirseniz ve o da bu oyunu devam ettirirse bilin ki o sizi artık dostu olarak görmeye başlamıştır. Kedilerin gözlerini sakince açıp kapatmalarına ‘kedi öpücüğü’ denir. Bu durumu size gösteriyorsa çok şanslısınız, sizi çok seviyor demektir.

Kediler tatlı yiyeceklerin tadını almazlar. Aslen etobur oldukları için evcil kedilerin tat duyuları mutasyona uğrayarak tatlı molekülleri algılamamaya başlamıştır. Yani kediler tatlı yiyeceklerin tadını alamazlar.

Kedi mırıltısının, insan sağlığına birçok faydası vardır. Kedi mırıldamasının sizin sağlığınıza büyük katkısı olduğunu söylesek. Nitekim kediler 20-140 Hz aralığında mırlama titreşimleri yayar. Bu titreşimler tendon ve kas sakatlanmalarını rahatlatır, yaraların enfeksiyon ve şişlik riskini azaltır, kan basıncını düşürür, solunum güçlüğü semptomlarını azaltır. Hatta sırf bu yüzden kedi sahibi olan insanların 40% daha az kalp krizi riskleri vardır.

Sağlıklı yetişkin bir kedi, kendi boyunun 6 kat yükseğine kadar zıplayabilir.  Güçlü bacak kaslarına sahip oldukları için kendi boyunun 6 kat yükseğine büyük bir enerji ile zıplayabilir.

Kediler 100’den fazla ses çıkarabilir. Kediler birbirinden farklı çıkardıkları birçok ses ile dertlerini anlatırlar.

Dişi kediler her dört ayda bir 3 ile 7 arası yavru doğurabilir. Mart ayı çiftleşme ayı olarak bilinse de, kediler sadece mart ayında çiftleşmezler. Dört ayda bir kere doğum yapabilirler.

Kediler hayatlarının üçte birini yalanarak, üçte ikisini ise uyuyarak geçirir. Kediler için temizlik ve uyku çok önemlidir. Hayatlarının çoğunu uyuyarak geçirir ve temizliğe verdikleri önemle sıkça yalanarak temizlenirler.

03/01/2022

Keditörün Önerisi

Miyav Dili Ve Kedi Selamı

01.02.2023

University of Georgia’dan hayvan davranışları konusunda uzman olan Sharon Crowell-Davis, ...

Kediler Alemi

Hayvanlar Aşık Olur Mu?

30.05.2023

Aşık olmak insanlara has bir duygu mudur? Hayvanlar aşık olabilir mi? Bilim insanları ...

Kedilerde Hamilelik Süresi

18.04.2023

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma yaşı ...

KARA KEDİ KAHVE KEDİ

10.09.2023

Bazı siyah kedileri gördüğünüzde hafif kahverengi ve paslı bir görünüme sahip ...

Yeni Ev ve Kediler

20.01.2023

Mama kabının yerinin değişmesine dahi strese giren kediler, ev ortamı değiştirdiklerinde zor ...