Kedilerin Zekası Hakkında 5 İlginç Gerçek

Kedilerin Zekası Hakkında 5 İlginç Gerçek

Evcil dostumuz bazen çok düşünceli gözükebiliyor, ne düşündüğünü merak ediyorsanız yalnız değilsiniz..

Hayvanlarda bilişsel çalışmalar bu günlerde çok popüler hale geliyor. Kediler inanılmaz derecede çevik ve beceriklidirler. Kuyruklarını kullanarak dengelerini korur, boylarının beş katı kadar zıplayabilirler.  Günde 18 saate kadar uyuyarak kendilerini yenilerler. Tıpkı insanlar gibi, kedinin mükemmel el becerisine izin veren, sinirsel kontrol ve öğrenme yeteneğidir.

Kedilerin zekâsının, inandığımızın çok ötesine nasıl geçebileceğine dair 5 örnek;

Kedilerin deneyimlerden öğrenme konusunda, yeteneği vardır.

Zekâ; deneyimlerden öğrenme, bu bilgiyi elde tutma ve yeni bir çevredeki sorunları çözmek için kullanma yeteneği olarak tanımlanır. Beyin bu işlevleri yerine getiren organdır. Bu anlamda bilim adamları, kedi beyninin vücut kütlesinin yaklaşık yüzde 1'ini kapladığı sonucuna varmışlardır. Ancak bir türün zekasını değerlendirmede en önemli şey beynin büyüklüğü değil, yüzeyinin ve yapısının katlanmasıdır.

Kedi beyninin yapısı ve yüzeyindeki kıvrımlar insanlarınkine çok benzer.

Hafıza beynin geçmiş deneyimlerden öğrenilen bilgileri nasıl depoladığı, hatırladığı ve kullandığıdır. Uzun süreli bellek , yaşamlarımızda deneyimlediğimiz her özel yaşam deneyiminin ve olayın “ne”, “nerede” ve “ne zaman” olduğunu hatırlatır. Bilimsel çalışmaların, kedilerin deneyimlerinin “ne” ve “nerede” bilgisini hatırlayabildiğini ve kullanabildiğini gösterdiğini bilmek şaşırtıcıdır. Kedilerde beynin bilgi işlemeden sorumlu alanı, köpeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla nöron bulundurur. Bu da kedilerin ne kadar zeki olduğunun başka bir göstergesidir.

Kediler bir nesneyi akıllarında tutabilir ve nerede olabileceğini arayabilirler.

Birkaç araştırmaya göre, hayvan davranış uzmanları yetişkin bir kedinin zekasının 2 yaşındaki bir insan çocuğunun zekâsıyla karşılaştırılabilir olduğuna inanıyor. Buda, çeşitli laboratuvar testleri, kedilerin “nesne kalıcılığı” tanıma özelliğine sahip olduğunu göstermiştir. Yani, doğrudan görünmeyen nesnelerin varlığının farkındadırlar. Böylece, bir nesnenin gözden kaybolmasının, o nesnenin sonsuza dek ortadan kaybolmadığını bilirler.

Kediler mimik ve jestlerimizi anlayabilir

Kediler sözlerinizle ne söylediğinizi anlamasa da mimik ve jestlerinizi anlayabilirler. Araştırmacılar, insan hareketlerini anladıklarını ve yiyecek bulmak için onları takip edeceklerini keşfettiler.

Bilgiyi doğrulamak için 2005 yılında bir araştırma yapıldı:
Bilim adamları, kedilere biri içinde kedi maması bulunan ve biri boş olan iki kapalı kabı sundu. Bir araştırmacı, içinde mama olan kabı işaret ederken, kedilerin yanlarına yaklaşıp kaplardan birini seçmelerine izin verildi. Neredeyse tüm kediler sinyali takip etti ve doğru olan kabı seçti. Bu nedenle, içindeki yiyecekleri almayı hak ettiler. Bu durumda, kediler “işaret eden” bilim insanının onlara bir şey göstermeye çalıştığını keşfetti.

Kedi sayaçları

Kediler sayabilir mi? Tam olarak değil ama bir çalışma, evcil kedilerin yiyecek için iki ve üç nokta içeren görüntüleri ayırt etme yeteneklerini araştırmaktan oluşuyordu.

Sonuçlar bize kedilerin iki farklı görüntü veya miktar arasında ayrım yapmayı öğrenebileceğini gösteriyor. Araştırmanın yazarları, kedilerin kendiliğinden sayısal bilgileri kullanmadığı sonucuna vardı. Bunun da ötesinde, görevi çözmek için miktarla bağlantılı olarak değişen görüntüleri birbirine bağlarlar.

01/01/2022

Keditörün Önerisi

Kedinizi Strese Sokan 5 Durum

05.10.2022

Kediler, duyuları ve sezgileri güçlü canlılardır. Hassas duyu organlarıyla çoğu kokuyu ve ...

Kediler Alemi

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

Kediler Neden Hapşırır?

18.11.2022

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kedilerde insanlar gibi ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...