Maymunlar

Maymunlar

İnsanlar tarafından merak uyandıran ve büyük sevgi toplayan maymunlar, görünüşleri çıkardıkları sesler ve yaydıkları enerji ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Peki, bu kadar sevimli olan maymunların, ilginç ve enteresan yönlerini daha önce hiç duymuş muydunuz?

Maymunlar zeki hayvanlardır. Ağaçlara kolay bir şekilde tırmanabilirler ve ağaçların üstünde rahatça üzerlerinde gezinebilirler. Maymunların ağaçları kolayca kavrayabilmeleri için ve ağaç dallarını salıncak gibi kullanmaları için uzun kolları ve bacakları vardır. Bazı maymun türlerinin uzunlukları on beş santimetredir ve yüz yirmi gram ağırlığına sahiptirler, biraz küçüktürler. Bazı maymunların uzunlukları ise bir metreye kadar gitmekte, ağırlıkları ise otuz beş kilo kadar da olabilmektedir. Aynı insanlardaki gibi her iki elinde beşer parmak vardır aynı şekilde ayak parmakları da öyledir. Bu maymunların kuyrukları da uzun olduğu için kuyruklarını da üçüncü bir kol olarak kullanırlar. Ve ağaçları kuyrukları ile kavrarlar. Bütün maymunlar bir kuyruğa sahiptir. Fakat insansılar ve Berberi şebeği adında ki türlerin kuyrukları yoktur.

Maymunların Özellikleri;

Maymunlar çok meraklılardır. Yükseklerdeki bir yiyeceği almak için birden fazla eşyayı üst üste koymayarak o eşyayı almayı akıl edebilirler.

Maymunlar, küçük yaşlarda, sevimli, zeki ve boyun eğen ve şen şakrak olurlar. Fakat yaşları ilerledikçe huyları değişir daha çok haşin olurlar. Hatta bazıları insanlara saldırma eğiliminde bulunmuşlardır.

Maymunlar genç yaşlarda akıllı oldukları için bu dönemde terbiye verilebilinir.

Maymunların yaşları ilerledikçe huysuzlukların da artışlar olur.

Maymunlarda taklit etme yeteceği güçlü hayvanlardır.

Maymunların kulak memeleri yoktur.

İnsanlarda kırk altı kromozom vardır. Fakat bu durum maymunlarda farklıdır. Maymunların yeme şekilleri de birbirinden farklıdır.

Maymunların bazı türleri yapraklar, meyveler, çiçekler ve böcekleri yiyerek beslenirken; bazı türleri ise sürüngenleri yiyerek, yengeçleri tüketerek hatta farklı maymunlarla beslenebilirler.

Genel olarak maymunlar çok ve uzun ağaçların olduğu yerlerde yaşamayı tercih ederler. Genel olarak maymunlar ağaçlarda yaşarlar fakat yerde yaşamaya alışan maymunlarda vardır.

Maymunlar ormanlarda, çöllerde ve bozkır alanlarda yaşayabilirler. Bunun yanında karlı dağlarda yaşam sürdürebilirler. Fakat çok fazla sayıda maymun, yağmur ormanlarda yaşamaktadır.

Maymunlar yaşam sürdürdükleri mekanlara göre 2 sınıfta toplanır. Yeni Dünya Maymunları daha çok Güney Amerika'da yaşam sürmektedir. Eski Dünya Maymunları ise Asya ve Afrika’da yaşam sürmektedir. Eski Dünya maymunları, Yeni Dünya maymunlarından biraz daha büyüktür.

30/08/2021

Keditörün Önerisi

Kedilerde Duyu

03.03.2022

Kedilerin insanlara göre duyuları daha keskindir. Onlar avcılık yeteneklerini de bu duyu ...

Kediler Alemi

Kedi Zekası - Alp Akoğlu

21.01.2021

Eğer zekayı “bilgi alma, hatırlama ve sorunlara çözüm bulma” şeklinde tanımlarsak, ...

Kedi Doğası - Emek Ekşi

12.06.2022

Kediciler olarak, kedilerimizle geçirdiğimiz vakit bizlere onları tanıma ve anlayabilme yetisi ...

Güzellik Uykusu

20.06.2023

Uyku, canlılar için en doğal dinlenme biçimlerinden biridir. Kedilerin ise günlük ...

Kedici Olmak - Esin İnan

08.04.2021

Bir kedici için evdeki kedi nedir? O kadar çok şeydir ki, bilmeyenlere, anlamayanlara ...