Veteriner Hekimlere Yapılan Haksızlık Son Buldu

Veteriner Hekimlere Yapılan Haksızlık Son Buldu

Geçtiğimiz hafta Türkiye’deki tüm hayvan hastanelerinin katılımı ile kurulan “Özel Hayvan Hastaneleri Derneği” OHHAD’ın Kurucu Başkanı Dr. Tarkan Özçetin dergimize yaptığı açıklamada: “Veteriner hekimlere yapılan haksızlık nihayet son buldu” dedi.

Özçetin açıklamasına şöyle devam etti;

Covid-19 salgınıyla mücadelede şu an en önemli adım aşı yapılan insan sayısını hızla arttırmak. Zira Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı tablolarda Türkiye geneline bakıldığında oldukça korkutucu bir manzarayla karşı karşıyayız..

Pandemi döneminde kısıtlamalardan etkilenmeyerek gece gündüz çalışmaya devam eden mesleklerden biri de biz veteriner hekimler olduk. Aşılama çalışmaları, öncelikli olarak sağlık çalışanları ile başladı fakat gıdadan ilaç sektörüne birçok alanda görev alan hatta aşı çalışmalarında önemli rol üstlenen veteriner hekim meslektaşlarım olmasına rağmen maalesef anlayamadığımız nedenlerle biz aşılanmada öncelikli gruplar arasında yer almıyorduk.

Tüm dünyada "tek sağlık çatısı" altında sağlık çalışanı olarak kabul edilen veteriner hekimler, maalesef ülkemizde sağlık çalışanı olarak kabul edilmediği için öncelikli aşı uygulamasından yararlanamadı ama onlar yaşamını insanlık yoluna adamaktan hiç vazgeçmediler. 15 veteriner hekim meslektaşım salgın süresinde yaşamını yitirdi, içlerinde oda başkanlarının da olduğu yüzlerce veteriner hekim Covid-19'a yakalandı.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanımız Ali Eroğlu yaptığı açıklamada; Covid-19 aşısında öncelikli gruplar içinde yer almamalarının haksız bir uygulama olduğunu savunarak, veteriner hekimlerin bir an önce aşılanması talebini defalarca tekrarladı. Nihayet bu talebe Sağlık Bakanlığı tarafından onay verildi.

TVHB Merkez Konseyi bugün yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin ilettiği bilgi doğrultusunda veteriner hekimlerin de e-Nabız Kişisel Sağlık Kaydı Sistemi üzerinden Covid-19 aşı tanımlamasından yararlanarak öncelikli aşı yaptırabileceklerini duyurdu.

Bu sevindirici haberin yanında unutmamalıyız ki biz veteriner hekimler olarak sadece hayvan sağlığı için değil, insan sağlığı için de canla başla çalışıyoruz. Covid-19 aşı önceliği konusunda olduğu gibi, sağlıkta şiddet gibi yasal düzenlemeler kapsamına da veteriner hekimlerin dahil edilerek bu ayrımcılığa dur denilmesini ve veteriner hekimlerin insani haklarının korunmasını istiyoruz.

20/04/2021

Keditörün Önerisi

Kedi Kitabevi

06.05.2020

Kedi Kitabevi, kapıdan giren herkesin dikkatini çeken ‘okur dostlar grubu’nun yeni üyesi ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

06.01.2023

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

Kediler Neden Saklanır?

20.10.2022

Kediler kendilerine has davranışlara sahiptir. Doğal gibi gözüken saklanma davranışı ...

Kediler Alemi

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...

Dostça Bir Uyarı…

06.05.2020

Dostça Bir Uyarı…2018 verilerine göre Türkiye’deki hanelerin %10’nunda en az 1 köpek ile ...

Kediler Nelerden Korkar?

16.03.2022

Özgür, başına buyruk takılmayı seven kediler, tıpkı insanlar gibi birçok şeyden ...

Kedilerde Hamilelik

24.03.2023

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma yaşı ...

Kedilerin Beslenme Düzeni

24.11.2021


Kediler için beslenme sağlıklı bir hayat geçirmeleri için önemli bir husustur. Bir kap ...