Her Hafta Bir Kedi ‘Calico’

Her Hafta Bir Kedi ‘Calico’

Sokaklarda en sık karşılaştığımız kediler arasında 3 renkli olanların tekir kedilerden sonra belirgin bir ağırlığı vardır. Baskın beyazın üstünde sarı-siyah renklerdeki benekler ile tipik olan kürk şablonuna Calico ismi verilir ve bu renklerdeki kedilere de ‘Calico Kedisi’ denir.

Tüm üç renkli kediler Calico kedi değildir. Calico cinsi olabilmesi için beyaz tüylerin üzerine sarı, turuncu ve siyah renkli tüylerin olması gerekmektedir.  Renklerin birbirine karıştığı kedilere Calico değil, Tortoiseshell kedisi denilir.

Bu Kedilerin Neredeyse Hepsinin Dişi Olduklarını Biliyor Muydunuz?

Calico kediler ilginç özelliklere sahiptir. Bu kedilerin neredeyse tamamı dişi doğmaktadır. Yani sokakta bir Calico kedi görürseniz ona rahatlıkla kızım diyebilirsiniz. Bunun sebebi şudur; anne ve baba kedi birer X kromozomu verdiklerinde dişi yavrular dünyaya gelir. Eğer yavru anneden X babadan ise Y kromozomu alırsa erkek olur. Calico kedileri 2 X kromozomu taşıyan dişi kedilerdir ve bu kromozomlar aynı zamanda tüylerinin rengini de belirler; X kromozomlarından biri siyah renk için bir gen taşırken diğeriyse turuncu ya da sarı renk için bir gen taşır ve böylelikle Calico olarak adlandırılan renk şablonu ile dünyaya gelirler.  Yani üç renkli dünyaya gelen minik dostlarımızın neredeyse tamamı dişidir.

Erkek Olarak Doğan Calico Kediler Kısır Olarak Dünyaya Gelir

İstinası olan bir durum olsa da bu üç renkli minik dostlarımızın da erkek olarak doğduğu görülebilinir. 2 X ve 1 Y yani XXY kromozomları ile dünyaya gelen erkek kediler de Calico olabilirler. Ancak bu genetik bir anormalliktir. Üç renkli olarak doğan erkek kedilerin oranı 3.000/1 olup, gen sorununa bağlı olarak genelde kısırdırlar. Kısır olmayan üç renkli erkek kedilerin oranısı ise 10.000/1 dir.

Şans Getirdiğine İnanılıyor

Calico kedileri birçok ülkede şans getirdiğine ve para getirdiğine inanılır. Japonya’da kazalardan koruyacağına, Amerika’da ise para çektiğine inanılır ve para kedisi olarak adlandırılır. Aynı zamanda Calico kedisi Maryland’ın resmi kedisidir ve eyaletin bayrağındaki renk ve desenler Calico kedisini andırır..

30/06/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Rüya Görür Mü?

22.03.2023

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...

Bir Kedinin Kalbi

18.11.2022

Bir kedinin kalbi dakikada 100 ila 200 kere atar. Kalp kapakçıkları hızla açılıp kapanır. ...

Kediler Gözleriyle Konuşur

14.04.2023

Kedilerin her hareketi bir mesaj, her hareketi bir olaydır. Onlar gözleriyle adeta konuşur, göz ...

Kediler Alemi

Kedilerde İştahsızlık

06.10.2023

Kedilerde iştahsızlık; yaygın görülen, genellikle kendiliğinden geçen, uzun sürdüğü ...

Kedimi Yıkamalı Mıyım?

13.10.2022

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Elma ve Kedinin Faydaları

13.03.2021

1-Anti-Kanser Vücudu hayat emici kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine ...

Kedili Filmler

08.08.2021

Bugün 8 Ağustos Uluslararası Kedi Günü. Bizde sizler için bugün kedinizle izleyeceğiniz ...