Kedi Taşıma Çantası Nasıl Seçilir?

Kedi Taşıma Çantası Nasıl Seçilir?

Kabul edelim, kediler özgürlüklerine çok düşkünler ve alışkın oldukları mekanlardan da ayrılmayı pek sevmezler… Kedi taşıma çantalarıyla  veteriner ziyaretleri, tatiller veya günlük aktivitelerde küçük dostunuza rahat ve mutlu bir seyahat imkanı sunabilirsiniz. Önemli olan kedinizin ve sizin ihtiyacınıza en uygun kedi taşıma çantasının seçiminde, nelere dikkat edeceğinizdir. İşte kedi taşıma çantası alırken bilmemiz gerekenler..

Doğru Boyut Kararı

Kedinizin dik durması, dönebilmesi, rahat hareket edebilmesi ve yatabilmesi için yeterince büyük bit taşıma kabına sahip olmalısınız. Ancak çok büyük bir kutu tercih edersiniz kediniz içinde istemeden kayabilir ve bu onda stres yaratabilir.

Kedinizin Güvenliğini Düşünün

Taşıma kutusunu seçerken kilidin güvenli bir şekilde kapandığından ve kedi tarafından açılamayacağından emin olun. Taşıma kulpları ve kayışları sabit olmalıdır. Sıcak havalarda esneyebilecek plastik güvensiz kilitlerine de dikkat etmelisiniz. Taşıma kutusunu sadece araba koltuğuna koymak yerine güvenlikleri için kutularını emniyet kemeri ile sabitleyin.

Havalandırmanın Önemi

Taşınırken stres yaşayan kediler daha fazla oksijen tüketebilirler. Kutunun yeterince iyi hava aldığından emin olun.

Kolay Temizleme Tercihi

Taşıma sırasında bazı aksilikler meydana gelebilir. Bu nedenle kedi taşıma kutusunun kolayca ve iyice temizlenebilir olduğundan emin olun. Plastik taşıma kutularının temizlenmesi daha kolaydır.

Kedinizi Taşıma Kabına Alıştırmak

Taşıma kutusunu dışarı çıkmadan önce yaşam alanında bir süre tutmak iyi olabilir. Böylece kutunun güvenli bir yer olduğu fikrini edinebilir. En sevdiği oyuncağı, rahat bir battaniye, ödül mamaları kutuyu onun için daha ilginç kılabilir.

Ayrıca kedinizi taşıma kabına alıştırmak için feromon ürünleri de kullanabilirsiniz. En sevdiği oyuncağa veya battaniyesine Feliway sıktığınızda evcil dostunuz kendini daha güvende hissedecektir.

Feliway Classic Sprey, kedi yüz feromonunun sadece kediler tarafından algılanan kokusuz bir kopyasını yayar. Bunun insanlar ve diğer hayvanlara hiçbir etkisi yoktur. Feromonlar kedilerin bulundukları ortamda kendilerini çok daha rahat ve mutlu hissetmelerini sağlar.

Rahatını Önemsemek

Kediler rahatlarına düşkün canlılardır kutunun içinde rahat etmesi için, kaymaz bir taban, bir battaniye, üzerinde kendi kokusu olan bir yastık ona iyi hissettirebilir.

20/01/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Sıradan Kedi Yoktur

17.12.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Kedi Çığlığı

04.01.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...

En 'Kedici Ülkeler'

24.07.2021

World Atlas'ta yayınlanan bilimsel bir istatistikte, dünyada ki kedileri evcil hayvan olarak ...

Yaban Kedileri Geri Döndü

05.08.2021

Yaban kedileri yüzyıllar sonra Hollanda’ya geri döndü. Avlanma ve orman sayılarının ...