Biraz Asabi Sadece, Biraz

Biraz Asabi Sadece, Biraz

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde duygu değişimleri yaşayabiliyor. Bu duygulardan biri de öfke. Agresif kedilerle etkili iletişim kurmak ve sorunları çözmek pek de sanıldığı gibi zor değil.

Kedileri öfkelendiren durumların altında çoğunlukla korku, önceki travmatik deneyimler, sosyalleşme eksikliği ve endişe yatıyor. Onların ihtiyaç duyduğu şey ise sabrınız ve anlayışınız oluyor.

Kedilerde öfkeyi anlamak

Kedinizin neden agresif olduğunu anlamanız için öncelikle davranış modellerini incelemelisiniz. Kediciler olarak bazen onların vücut dilini anlamakta başarısız oluyoruz. Ancak kedilerin agresif davranışlarını anlamlandırabilmek de mümkün.

Oyunu abarttıkları zamanlar ortaya “oyun öfkesi” ortaya çıkar. Kendilerini kapana kısılmış, tehdit altında ve belki de savunmasız hissettiklerinde ise “korku ve savunma öfkesi” yaşarlar. Erkek kediler arasındaki öfke ise “içgüdüseldir.” Başka kediler işin içine girdiğinde ise “bölgesel öfke” ortaya çıkar ancak dışavurumu hem diğer kedilere hem de insanlara olabilir. Anne kedinin yavrularına olan koruma içgüdüsü, tehdit olarak algıladığı durumlarda ise “saldırı ve öfke” olarak ortaya çıkarır.

Saldırı savunma pozları

Kedinizin saldırgan bir tavır almaya hazırlandığını anlayabilmek için beden dilini takip etmeniz gerekir. Belirli bir kişinin ya da bir başka arkadaşının yanında saldırganlaşıyor olabilir mi?

Genellikle saldırganlık ortada bir neden yoksa çıkmaz. Kedinizin saldırganlaştığı anlarda içinde bulunduğu ortamı gözlemleyin ve neyin sebep olduğunu çözmeye çalışın.

Annelik içgüdüsü

Kediniz, doğum yaptıktan sonra agresif tavırlar sergileyebilir. Annelerin çocuklarını potansiyel tehlikelerden korumak gibi karşı koyamadıkları bir içgüdüleri vardır. Anneler çocuklarını savunurken tahmin bile edemeyeceğiniz kadar agresif olabilirler.

Yeni doğum yapmış bir annenin içinde bulunduğu ortamın minimum stres içermesi önemli. Gelen ziyaretçileri en azda tutmanız, yavruları elinize almamanız ve yeni aile etrafında ani hareketler yapmamanızda fayda var.

16/06/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Nasıl Sevilir?

13.04.2023

Kedilerin vücut dilleri onları ne zaman ve nasıl sevebileceğimiz ile ilgili önemli bilgiler ...

Kediler Alemi

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Köpeklerin Vücut Dili

23.09.2021

Köpekler gözlerinden, kuyruklarına kadar tüm vücut hareketleriyle iletişim kurarlar. Göz ...

Alerjik Kedicilere Müjde!

06.04.2021

Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: "Kedi veya köpeğinize karşı alerji ...

Toksik Oyun

12.06.2023

Oyuncu kedilerin en sevdiği oyuncaklardan biridir evde duran bitkiler. Oyunun dozunu kaçıran ...

Kedi Çığlığı Nedir?

19.05.2023

Kedilerin adeta çığlığı andıran fazla yüksek sesle miyavlamalarına ‘vokalizasyon’ ...