Savaşın Masum Canları Ona Emanet: Vet. Hek. Mohammad Youssef - Işın Selin

Savaşın Masum Canları Ona Emanet: Vet. Hek. Mohammad Youssef - Işın Selin

Dr. Mohammad Youssef : ‘’Şimdilik, sahip oldukları tek şey biziz ve işimiz burada – Suriye'de.’’

Suriye’de 11 yıla aşkın süredir devam eden savaş sadece insanları değil hayvanlarında hayatlarını etkiledi. Sahipsiz kalan masum hayvanlara ‘Ernesto Barınağı’ kurularak sahip çıkıldı. Suriye’de ki savaştan etkilenen masum hayvanlar için tedavi ve sıcak bir yuva imkanı sağlayan Ernesto Barınağı merak edilen bir çok soruyu da beraberinde getirdi. Pazar röportajımız da Ernesto Barınağı ve savaş mağduru hayvanlar hakkında merak edilen her şeyi Dr. Mohammad Youssef bizler için yanıtladı.

Dr. Mohammad Youssef kimdir? Nelerle ilgilenir, biraz kendinizi anlatır mısınız?

1976'da Şam'a 45 kilometre uzaklıktaki kırsal bir kasaba olan Madaya'nın küçük bir kasabasında doğdum. Okula orada gittim ve çocukken, büyüdüğümde bir futbol yıldızı olabilme hayallerim vardı. Hala zaman bulduğumda, futbol izlemeyi ve oynamayı çok seviyorum. Çocukken futbol ve hayvanları çok seviyordum.

Hayvanları, özellikle kedileri çok sevdiğinizi, onlar için birçok yardım yaptığınızı biliyoruz. Hayvan sevgisi hep içinizde var olan bir duygu muydu yoksa hayvanlarla bağ kurmanız için mesleğiniz bir başlangıç ​​noktası mıydı?

Bir çiftlikte doğduğum için etrafımda her zaman hayvanlar vardı. Hiçbir zaman yalnız bırakmadılar ve çocukluğum boyunca, kasabada beni takip eden ve maceralarımı paylaştığım bir köpek ya da kedi vardı. 1995'te okulu bıraktığımda, futbolcu olma hayallerimin yerini, hayvanlara yardım etme arzusu aldı. Kasabamda veteriner hekim yoktu. Hastalanan, hayvanları götürecek hiçbir yer olmadığını düşündükçe, bu duruma çok üzülüyordum. Hayvanların umursanmadıklarını düşünmek beni üzdü ve kariyer seçme zamanım geldiğinde veteriner hekimliğini seçtim.

Yaşadığınız coğrafya zor bir süreçten geçiyordu, bu şartlarda barınak kurucusu olmak zor mu?

Ernesto Barınağı’nın bulunduğu bölgede, savaşın 11. yılı olmasına rağmen hala üzerimize bombalar yağıyor ve etrafımızda topçu ateşi var. Zor bir hayat ve barınak savaşın beraberinde getirdiği tüm sorun ve zorluklarla karşı karşıyadır. Elimizden geldiğince ve savaş izin verdiğince barınakta ve çiftlikte tedaviler yapıyoruz.


Savaşın hayvanlar üzerine etkileri nasıl oldu? Gözlemlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Hayvanlar savaştan çok kötü etkileniyor. Sahipleri bombalamalardan kaçtıklarında veya sahipleri sınırdaki mülteci kamplarına girmeye zorlandıklarında genellikle terk edilirler. Köpek ve kedilerin nüfusu bölgede büyük bir sorundur. Hayvanlar, bombalanan ve harap olan kasaba ve köylerde yaşamak zorunda kalıyor. Kısırlaştırma burada pek uygulanan bir teknik değildir. Kedi ve köpek nüfusu her geçen gün artıyor. Şehirde hayvanlar için çok az yiyecek var ve çoğu kötü durumdalar. Hayvanlar bombalı saldırılara veya çöken binalara yakalanırsa korkunç yaralanmalar oluyor. Parçalardan ve patlamadan kaynaklanan ciddi yaralanmaları tedavi ediyoruz. Şimdi burada yüzü ve burnu bir patlamayla ağır yara almış bir köpeğimiz var. Onu, kurtarmak için saatlerce ameliyat ettik ve ona ağrı kesici, antibiyotik verdik. İyileştiğini söylemekten çok mutluyum ama sonsuza kadar o yaraları taşıyacak.

Peki, bu barınak kurma kararınız ve savaş mağduru kedilerle olan serüveniniz nasıl başladı?

2019 yılında kedileri daha büyük tesislere taşıdık ve kedilerin hayatları düzeldi. Personel ve hayvanlar için düzenli bir rutin oluşturuldu. Klinik, herhangi bir rahatsızlığı olan hayvanları tedavi etti ve barınakta kalacak hayvanlar için rutin kontroller planlandı. Yerel halk, evcil hayvanlar ve çiftlik hayvanları için yardımımızı istediler. Şehirde ücretsiz veteriner kliniği açmamıza karar verildi ve şimdi orada, ayda yüzlerce hayvanı tedavi ediyoruz. Bu bizim için büyük bir başarı hikayesi.

Barınağınızda kaç hayvan var ve hepsi kedilerden mi oluşuyor?

Barınakta yaşayan 1200 kedimiz var. Ayrıca kötü koşullardan kurtarılan hayvanlarımızın bulunduğu bir çiftlik barınağımız var. Orada yaşayan 3 at, 4 eşek, 4 maymun, 2 tavus kuşu, 23 köpek, 10 keçi, 3 koyun ve tavuk, ördek, kaz ve güvercin var.

Ernesto’nun barınağı nasıl imkanlar sağlıyor, barınağınız ne tür hizmetler vermekte?

Kurtardığımız birçok kedi ve hayvan için güvenli bir barınak hizmeti sunuyoruz. Hayvanlar için ücretsiz veteriner tedavisi uyguluyoruz. Kuduz aşısı ve kısırlaştırma operasyonu yapıyoruz. Çevremizde yaşayan hayvanların yaşamlarını iyileştirip, onları tedavi ediyoruz. Halka ve hayvan sahiplerine hayvan refahı konusunda eğitim veriyoruz. Aynı zaman da bir düzine insana Ernesto’nun Barınağı istihdam sağlıyor.

Zor şartlar altında yaptıklarınız gerçekten mükemmel. Çevrenizdeki insanların Ernesto’nun barınağına ilk tepkisi nasıl oldu? Birçok insan zor durumda iken, hayvanlara öncelik vermenizle ilgili hiç eleştiri alıyor musunuz?

Evet, insanlara değil hayvanlara yardım ettiğimize dair zaman zaman eleştiriler oldu ama bölgede yetimlere ve mültecilere yardım eden 100'lerce hayır kurumu var. Bu uzun savaşın unutulmuş kurbanlarına yani hayvanlara yardım etmek için çalışmıyorlar. Bu sebeple biz misyonumuza devam edeceğiz ve Suriye'deki hayvanların yaşamlarını iyileştirmeye odaklanacağız.

Yaptığınız bu yardımlar çok vicdani ve örnek olunacak türden. Bu kadar giderin elbette bir kaynağı olmalı. Barınağın giderleri nasıl karşılanıyor?

Facebook gruplarımız 1000'lerce üye tarafından desteklenmektedir. Barınağımızın giderlerini, tamamen onların bağışlarıyla finanse ediliyoruz.
Bağış kabul ettiğimiz bir web sitemiz var: https://ernestosanctuary.org/donation/
İnsanların bağışta bulunabileceği bir paypal hesabı : https://www.paypal.com/paypalme/ErnestoSanctuary Paypal üzerinden bağış yaparken, bağışın bize geç ulaşmasını önlemek için insanlardan bağışta 'Suriye' veya 'Halep' yazmamalarını rica ediyoruz.
Aşı, gıda, ilaç, anestezi ve ekipman gibi çeşitli ihtiyaçlar için her ay 'Suriye'deki kediler için ‘Ernestos Barınağı' ve 'Savaştaki Hayvanlar için Ernestos Cenneti' Facebook sayfalarımızda ayrı bağış toplama çalışmaları yürütüyoruz. Ayrıca kapalı bir grup sayfamız da Halep Kedimenleri / Ernesto'nun Kutsal Alanı var.
Sadece başvuru ile üyelik oluşturulmaktadır.

Son olarak hayvanlarla ilgili başka neler yapmak istiyorsunuz. Gerçekleşmeyi bekleyen hayalleriniz var mı?

Ernesto Barınağı’nın, çiftliğin ve ücretsiz veteriner kliniğinin başarılı olmasını ve büyümeye devam etmesini istiyoruz. Kliniğimizi alanında en iyisi olacak şekilde donatmak istiyoruz. Kısırlaştırma ve kısırlaştırma kültürünü bölgemizde ve ötesinde yaymak istiyoruz. Hayvanları ve insanları bulaşıcı hastalıklardan korumak istiyoruz. Şimdilik, sahip oldukları tek şey biziz ve işimiz burada – Suriye'de.
Savaş sona erdiğinde bazı hayvanlarımızı başka ülkelere sahiplendirebiliriz ama bu şimdilik bir hayal.

27/06/2021

Keditörün Önerisi

Sıradan Kedi Yoktur

17.12.2021

Kedilerin sıradan ve hepsinin aynı özelliklerde olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hepsinin ayrı ...

Palyaço Balığı

12.09.2021

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu ...

Kediler Alemi

Marianna Zampieri

22.02.2021

“Gelinler ve onların kedilerinin yer aldığı düğün sonrası fotoğrafları yakalayan ...

Kedi

04.11.2021

Çoğu memeli canlılar gibi insanlar ve kediler temelde aynı organlara sahiptir. Ancak elbette ...

Kedi Zekası - Alp Akoğlu

21.01.2021

Eğer zekayı “bilgi alma, hatırlama ve sorunlara çözüm bulma” şeklinde tanımlarsak, ...

Kedinize Bunları Yapmayın!

29.08.2021

Kedinizle çok ilgilenmek istiyor, onu çok seviyorsunuz ama bazen doğru olduğunu düşünürken, ...

Damdaki Kedi - Müjde Dural

29.12.2022

Tam yılını hatırlamıyorum ama 80’lerin ortaları ya da sonları filan. O zamanlar Üsküdar, ...