İşim Değişse de, İsim Değişmeyecek! - A. Necati Koçak

İşim Değişse de, İsim Değişmeyecek! - A. Necati Koçak

Zeynep Vural aslında 9 Eylül Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu ama hem kedi sevgisi hem kendi işinde çalışmak isteği onu mini market sahibi olmasını sağlamış. Ankara’nın en bilindik caddelerinden Gençlik Caddesi’nde Kedi Mini Market isimli sevimli yerin hikayesini Zeynep Vural ile konuştuk.

Kedi sevginiz nasıl başladı?

Aslında kediden korkan ve kaçan biriydim. Eski çalıştığım fabrikada bir kedi hepimizi kovalar dururdu, hepimiz de kaçardık. Benim kedi sevgim yurtdışında başladı. 3 kedi ve 4 köpekle birlikte yaşamak zorunda kaldım. Bir arkadaşımla birlikte paylaşıyorduk evi fakat arkadaşımın çalışma saatleri çok uzundu. Sabah erkenden işe gidip akşam geç geliyordu. Kediler aç kalıyordu.  Ben onların aç kalmasına dayanamadım, onları beslemeye başladım. Ben onları beslerken, onlar bana dokundukça, ben onlara dokundukça aramızda böyle büyük bir sevgi oluştu. Kedilerle yaşamak zorunda kalınca alıştım kedilere, annemin tabiriyle kedi büyüsü yaptılar bana. İlk sevdiğim kedi beni fabrikada kovalayan kedi oldu.

Türkiye'ye döndükten sonra hayatımda hep bir kedi olsun istedim. Ama annem de, babam da  hiç böyle bir şey alışkın değillerdi. Herhangi bir hayvan girmemişti evimize. Kesinlikle istemiyorlardı. Kardeşim okuduğu şehirde bir yavru kedi buldu, gözünde bir problem vardı. Buraya gelmesi gerekiyordu, ben de kediyi de al gel dedim. Annem kediyi hem yavru olarak, hem de gözündeki problemle görünce dayanamadı ve eve aldı. İlk kedimiz bu “Güzel” oldu. Şimdi evde 4 kedim var. Dışarıda baktığım 20-25 kedi var.

Yurtdışında tekstil işiyle uğraşıyordum. Türkiye'ye döndükten sonra kendi işimi yapmak istedim. Burasını bulunca burada tekstil işi olmaz dedim. O arada isim düşünmeye başlamıştım. Birincisi Türkçe bir isim olsun istiyordum. Akılda kalmasını ve sevimli olmasını istiyordum. Uzun bir süre bir isim bulamadım, burada düşünürken “Biber” geldi yanıma. İşte o an “Kedi” diye geldi aklıma. O an karar verdim “Kedi” ismine. 2006 yılında açtım burasını. Buranın dışında başka bir iş yaparsam adı gene mutlaka “kedi” olacaktır. İşim değişse de ismi değişmeyecek.

Gelen müşterilerin tepkileri nasıl?

Kedi sevdikleri için gelen müşterilerim var. Gelip sadece bu konuda muhabbet eden, kedilerini anlatan insanlar var. Ama bunun tam tersi de var. Kedi sevmedikleri için bana tepkili davranan insanlarda vardı ama zamanla alıştılar. Ama sadece kedi sevmediği için buraya gelmeyen insanlarda vardır mutlaka. Hemen hemen her gelenle sürekli kedi üzerinden dönen bir muhabbetimiz oluyor.

04/05/2020

Keditörün Önerisi

Kedilerde Alopesi

07.04.2023

Kediler tüm yıl boyunca tüy dökeceklerdir, ancak yaz ve sonbaharda daha fazla tüy kaybetme ...

Kediler Alemi

Palyaço Balığı

12.09.2021

Kayıp Balık Nemo'dan tanıdığımız Palyaço balıklarının şaşırtan özellikleri olduğunu ...

Kediler Koruyucu Mudur?

21.09.2023

Köpeklerin en bilinen özelliklerinden birisi ırkından bağımsız olarak sahiplerine karşı ...