İşim Değişse de, İsim Değişmeyecek! - A. Necati Koçak

İşim Değişse de, İsim Değişmeyecek! - A. Necati Koçak

Zeynep Vural aslında 9 Eylül Üniversitesi Tekstil Bölümü mezunu ama hem kedi sevgisi hem kendi işinde çalışmak isteği onu mini market sahibi olmasını sağlamış. Ankara’nın en bilindik caddelerinden Gençlik Caddesi’nde Kedi Mini Market isimli sevimli yerin hikayesini Zeynep Vural ile konuştuk.

Kedi sevginiz nasıl başladı?

Aslında kediden korkan ve kaçan biriydim. Eski çalıştığım fabrikada bir kedi hepimizi kovalar dururdu, hepimiz de kaçardık. Benim kedi sevgim yurtdışında başladı. 3 kedi ve 4 köpekle birlikte yaşamak zorunda kaldım. Bir arkadaşımla birlikte paylaşıyorduk evi fakat arkadaşımın çalışma saatleri çok uzundu. Sabah erkenden işe gidip akşam geç geliyordu. Kediler aç kalıyordu.  Ben onların aç kalmasına dayanamadım, onları beslemeye başladım. Ben onları beslerken, onlar bana dokundukça, ben onlara dokundukça aramızda böyle büyük bir sevgi oluştu. Kedilerle yaşamak zorunda kalınca alıştım kedilere, annemin tabiriyle kedi büyüsü yaptılar bana. İlk sevdiğim kedi beni fabrikada kovalayan kedi oldu.

Türkiye'ye döndükten sonra hayatımda hep bir kedi olsun istedim. Ama annem de, babam da  hiç böyle bir şey alışkın değillerdi. Herhangi bir hayvan girmemişti evimize. Kesinlikle istemiyorlardı. Kardeşim okuduğu şehirde bir yavru kedi buldu, gözünde bir problem vardı. Buraya gelmesi gerekiyordu, ben de kediyi de al gel dedim. Annem kediyi hem yavru olarak, hem de gözündeki problemle görünce dayanamadı ve eve aldı. İlk kedimiz bu “Güzel” oldu. Şimdi evde 4 kedim var. Dışarıda baktığım 20-25 kedi var.

Yurtdışında tekstil işiyle uğraşıyordum. Türkiye'ye döndükten sonra kendi işimi yapmak istedim. Burasını bulunca burada tekstil işi olmaz dedim. O arada isim düşünmeye başlamıştım. Birincisi Türkçe bir isim olsun istiyordum. Akılda kalmasını ve sevimli olmasını istiyordum. Uzun bir süre bir isim bulamadım, burada düşünürken “Biber” geldi yanıma. İşte o an “Kedi” diye geldi aklıma. O an karar verdim “Kedi” ismine. 2006 yılında açtım burasını. Buranın dışında başka bir iş yaparsam adı gene mutlaka “kedi” olacaktır. İşim değişse de ismi değişmeyecek.

Gelen müşterilerin tepkileri nasıl?

Kedi sevdikleri için gelen müşterilerim var. Gelip sadece bu konuda muhabbet eden, kedilerini anlatan insanlar var. Ama bunun tam tersi de var. Kedi sevmedikleri için bana tepkili davranan insanlarda vardı ama zamanla alıştılar. Ama sadece kedi sevmediği için buraya gelmeyen insanlarda vardır mutlaka. Hemen hemen her gelenle sürekli kedi üzerinden dönen bir muhabbetimiz oluyor.

04/05/2020

Keditörün Önerisi

Kedilerde Utangaçlık

13.01.2023

Kedinizin yabancılara karşı neden utangaç olduğunu merak ediyorsanız veya korkmuş bir ...

Kahraman Kedi Bandit

08.08.2022

ABD'nin güneydoğusundaki Mississippi eyaletinde "bekçi kedisi", evinin soyulmasını önledi. ...

Kediler Alemi

VETANKA

08.04.2022

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde Vetanka’nın düzenlediği VET-KÖH (Kedi ...

Kedilerin Yaşam Evreleri

07.04.2023

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

En Çalışkan 5 Hayvan

09.08.2021

Bazı hayvanlar yorulmadan günlerce çalışabilir, önemli miktarda ağırlık kaldırabilir, ...

Kediler Terler Mi?

25.08.2022

Hem evimizdeki minik dostumuz, hem sokaktaki dostlarımız için yaz aylarının gelmesi, ...

Saklı Kalmış Cennet

13.11.2020

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzelliğiyle büyülüyor. ...

Pire - Esra Bandırma

16.02.2021

İnsan popülasyonunun gün geçtikçe artıyor oluşu, dünyamızı daha kalabalık hale ...

Kelebekler

29.09.2021

Kelebekler; narin, sevimli ve rengarenk halleriyle görenleri kendilerine hayran bırakan o güzel ...