Her Hafta Bir Kedi ‘Snowshoe’

Her Hafta Bir Kedi ‘Snowshoe’

Snowshoe, masmavi gözleri ve asil görünümü ile çekici bir kedi türüdür. Hareketli ancak uysal bir yapıdadır. İnsanlarla iyi anlaşan Showshoe kedilerinin bir diğer adı ise ‘Karayak’ olarak bilinir.

Snowshoe kedilerinin ataları Siyam kedileridir. Bu cins kedilerin tarihi çok eski tarihlere dayanan kedi ırklarına göre çok daha gençtir. 1960 yılında Siyam kedisi yetiştiricisi olan Doroty Hinds-Daugherty yaptığı çiftleştirmeler neticesinde bu cins kediler ortaya çıkmıştır. Bu ırk kediler Amerika’da tanınan bir ırktır. İlk kez 1980’de TICA (The International Cat Association) tarafından tanınmıştır.

Fiziksel Özellikleri

Tüyleri kısadır, ancak, oldukça dolgun ve yoğundur. Yumuşak ve ipeksi tüyleri dikkat çeker. Diğer kedi cinslerine oranla çok daha az tüy dökerler. Bu tüy dökümü de genelde mevsimsel olmaktadır. Genel itibari ile açık krem rengine sahiplerdir. Bunun yanı sıra üzerinde mühürlü renkler de vardır. Genelde ayakları beyazdır, aslında bu kedicikler adlarını da bu özelliğinden dolayı almıştır. Patiler oval şekildedir ve orta boydadır. Kulaklarının uçları sivri ve seslere karşı çok duyarlı ve hassastır. Geniş ve yuvarlak kafa yapısı vardır. Gözleri yuvarlak ve mavidir.

Karakter Özellikleri

Oldukça sıcakkanlı, insan odaklı ve sevecen bir yapıda olan Snowshoe, ev ortamı için mükemmel bir kedidir. Zeki, sosyal, sevgi duygusu gelişmiş, insanlarla yaşamak konusunda hiç sorun yaşamayan bir kedi cinsidir. Meraklıdır. İşlerin içinde olmayı çok sever. Her işte yer almak onun için vazgeçilmezdir.

Oyun oynamaya her an hazırdır. Yüksek enerjili, atlamalı, zıplamalı oyunlara bayılır. Öğrenmeye çok açıktır. Gördüğü bir şeyi anlar ve uygular. Örneğin kapı açmayı sizden gördüyse bunu uygulayacaktır.

Snowshoe Bakımı

Orta boylu olmasına rağmen yoğun tüy yapısı olmasından dolayı Snowshoe haftada 2-3 kere taranması gerekmektedir. Bunun için yumuşak uçlu bir kedi tarağı kullanabilirsiniz. Snowshoe bakımı için gerekli olan bir diğer konu ise ev ortamının temiz olmasıdır. Snowshoe yaşadığı bölgenin temizliğine büyük önem verir ve özellikle mama ve su kabı temizlenmiş olmazsa yemek yemeyi reddeder. Bu sebeple kapları her gün temizlenmeli, mamaları ise tazelenmelidir.

29/09/2021

Keditörün Önerisi

Kediniz Size Güveniyor mu?

15.08.2023

Güven her ilişkinin temel taşıdır. İnsanlar arasında güven olmadan ilişkilerin bir ...

Kediler Neden Masaj Yapar?

19.05.2023

Şunu söylemeliyiz ki kediniz size masaj yapıyorsa çok şanslısınız. Çünkü kediler ...

Kediler Alemi

Kedilerin Yaşam Evreleri

07.04.2023

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...

Kedilerin Koku Alma Duyusu

01.09.2021

Kedilerin burun izleri, tıpkı insanların parmak izleri gibi farklıdır. En önemli duyu organı ...