İspanya’da Yeni Yasa: Evcil Hayvanlar Aile Bireyi Sayılacak

İspanya’da Yeni Yasa: Evcil Hayvanlar Aile Bireyi Sayılacak

Tüm kediciler, evcil dostların ailenin bir parçası olduğunu bilir. Ancak çalındığında veya zarar gördüklerinde, genellikle canlı yerine mülk olarak kabul edilirler. Bu durum İspanya’da değişiyor. İspanya, evcil hayvanların aile bireyi olarak tanınmasını sağlayan yasa tasarısını onayladı. Yürürlüğe giren yasa, ülke tarihinde ilk kez hayvanları sadece nesne olarak değil “canlı duyarlı varlıklar” olarak tanımlıyor.

İspanya yakın zamanda hayvanları yasal aile üyeleri olarak kabul edecek yeni bir yasa çıkardı. Bu yasa, boşanma gibi durumlarda evcil hayvanları korumaya yardımcı olabilir. Yetkililer, boşanmalar ve velayet anlaşmazlıkları sırasında hayvanların refahını da göz önünde bulunduracak. 5 Ocak 2022 tarihinde kabul edilen yasanın, yaklaşık dört yıldır üzerinde çalışıyordu. Yasayla beraber İspanya'nın Medeni Kanununu, İpotek Kanununu ve Medeni Usul Kanununu olumlu yönde değiştirildi. Ayrıca hem evcil hem de vahşi tüm hayvanlar bundan faydalanabilecek.

Bu değişikliğin temel amacı, çiftler arasındaki yasal kavgalar sırasında evcil hayvanların korunmasını sağlamak. Mahkeme, bir evcil hayvanın velayetini kimin alacağını seçerken hayvanın iyiliğini göz önünde bulunduracak. Hayvanlar artık terk edilemez, el konulamaz veya ipotek edilemez. Bunun yerine, yargıç, evcil hayvanın yerleşimini diğer aile üyelerininki kadar ciddiye alacak.

Kanunda yapılan bu değişiklikler hayvan refahını önemli ölçüde iyileştiriyor, ancak İspanya bu değişikliği yapan ilk ülke değil. Fransa, Almanya, İsviçre, Avusturya ve Portekiz de hayvanları nesneler yerine canlı varlıklar olarak görüyor. Kediciler olarak hayvan hakları için doğru yönde atılmış bir adım olan bu yasayı başta ülkemiz olmak üzere tüm ülkelerin uygulamasını temenni ediyoruz.

15/01/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi