Evcil Kral; Karslan - Emre Ünal

Evcil Kral; Karslan - Emre Ünal

Karslan (Liger); erkek aslan (Lion) ve dişi kaplanın (tiger) birleştirilmesinden ortaya çıkan ve büyümesi hiç durmayan bir hibrittir. Doğada bulunması pek mümkün olmayan bu yeni canlı, insan yardımıyla ortaya çıkmış ve geliştirilmiştir. Doğada bulunmamasının en büyük nedeni, atalarından biri olan aslanın ana vatanının Afrika, kaplanınsa Asya kıtası olmasıdır. Tahminlere göre kıtalararası göçler sırasında ve özellikle İkinci Dünya Savaşı döneminde kurulan hayvanat bahçeleri için anavatanından ayrılarak getirilen aslan ve kaplanların bir araya gelmesi ve birleştirilmesiyle Liger efsanesi doğmuştur.

Bu sevimli deve ait ilk dökümanlar Asya kıtasında bulunurken, 1700’lü yıllarda yapılan ve Etienne Geoffroy’a ait bir Liger resmi ortaya çıkmıştır. Daha sonraki dönemlerde özellikle de 1900’lü yıllarda Liger’a ait detaylı resimler yapılmış ve literatüre geçen araştırmalar gerçekleştirilmiştir.

Liger’e benzer birçok hibrit denemesi yapılırken; örneğin Tigon (baba kaplan,anne aslan) büyüklüğüyle ve güzelliğiyle Liger daha fazla ilgi odağı olmuştur. Bu sevimli devin boyu 4 metreye kadar ulaşabilir; ayrıca bir erkek aslanın ortalama kilosu 250 kilogram, bir erkek kaplanınsa 220 kilogram olurken, Liger 320 kilograma ulaşabilmektedir.

Hayvanlar alemindeki hibrit canlıların üreme yeteneği (fertilite) genelde yoktur ve Liger da bu durumda bir ayrıcalığa sahip değildir. Ancak çok nadir rastlansa da dişi Liger’da bazen üreme yeteceği gözlenebilmektedir.

Bu güzel kedinin renkleriyse anne ve babasının temel özellikleriyle büyük benzerlikler gösteriyor; tüyleri genelde altın sarısı, kum sarısı ya da kahverengi ve tonlarında olurken, anne ve babasına büyüleyici güzelliğini veren, kaplanın siyah şeritleri ve aslanın sarı siyah lekelerini de bulunduruyor. Ayrıca beyaz kaplanla aslanın birleşimi sonucu nadiren de olsa beyaz tüylü ve siyah lekeli Liger’lar da doğmuştur; ancak literatüre henüz bembeyaz ya da simsiyah doğan bir Liger geçmemiştir. Bunun nedenlerinden biriyse, hem sağlıklı hem de bembeyaz ya da simsiyah bir aslanın olmayışıyla yakından ilgilidir.

Henüz ülkemizde bulunmayan bu büyüleyici güzellikteki kediyi resimlerden ve video görüntülerinden takip edebilsek de gerçek heybetiyle görmek, kükremesini duymak sanıyorum ki, bir ayrıcalık…

15/01/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Roller Farklı Oyun Aynı

23.05.2022

Bu cennet vatanda sağcı solcu, alevi sünni, Türk Kürt, ayrımcılığı on binlerce can aldı. ...

Kediler Neden Esner?

17.12.2022

Suratları birbirinden tatlı haldeyken bir anda ağızlarını kocaman açıp esnemeleri, sadece ...

Kahraman Kedi Bandit

08.08.2022

ABD'nin güneydoğusundaki Mississippi eyaletinde "bekçi kedisi", evinin soyulmasını önledi. ...

Kedilerde Utangaçlık

13.01.2023

Kedinizin yabancılara karşı neden utangaç olduğunu merak ediyorsanız veya korkmuş bir ...

Kediler Özler Mi?

23.04.2022

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

Proboscis Maymunu​

22.10.2021

Birbirinden ilginç özellikleri ve burnuyla ilk bakışta bütün dikkati üzerine çeken ...

Mestan - Hakan Kutluata

12.02.2021

Merhaba, Bu, Zarife annem! Soğuk bir kış gününde peşine düşen bir köpekten ...