Selkirk Rex

Selkirk Rex

Kıvırcık tüyleriyle dikkat çeken Selkirk Rex cinsi kedilerinin, bıyıkları bile kıvırcıktır. Kalın, yumuşak tüylere sahiptir. İnsanlara yakınlıklarıyla bilinirler ve İran kedilerine benzer karakter yapıları vardır.

Kedi ırklarının çoğuna kıyasla daha yeni bir ırk olan Selkirk Rex’in ortaya çıktığı yer Amerika Montana Sheridan’dır. 1987 yılında İran kedisi ile kıvırcık tüylü bir kedi ırkının çiftleşmesi sonucunda meydana gelmiştir.

Selkirk Rex Kedisi Fiziksel Özellikleri

Amerikan kökenli olan bu cins kedilerin renkleri beyaz, gri ve kahverengi olarak değişiklik göstermektedir. Kıvırcık tüyleriyle dikkat çeker ve kalın bir kürkü vardır.  Yavru kedi halinden 10 aylık oluncaya kadar tüyleri kıvırcık olur, fakat sonrasında kıvırcıklık yok olur. İlerleyen zamanda ise tüyleri tekrardan ve kalıcı olarak kıvırcık olur.  Yoğun ve yumuşak tüyleri olan Selkirk Rex cinsi kediler, bilinen en iri kedi ırkları arasında yer alır. Yuvarlak ve kocaman gözleri vardır. Kulakları dik yapıdadır.

Selkirk Rex Kedisi Karakter Özellikleri

En belirgin karakter özelliği hoşgörülü olmasıdır. Oldukça sakin ve ağırbaşlı bir yapısı vardır. Çevresini devamlı memnun etmeye çalışır ve asla ev ortamında zorluk çıkarmazlar. Oldukça evcimen olan bu tür için ev yaşantısı mükemmeldir. Dışarıya çıkmayı pek istemeyen bu ırk, rutin yaşamdan hoşlanır. Rutini çok seven Selkirk Rex, her gün aynı saatte mama yiyip, aynı saatte oyun oynamak ister. Asla saldırganlık göstermeyen bu cins kedilerin çocuklarla arası oldukça iyidir. Sevilmeyi çok sever. Yeni tanıştığı birine hemen adapte olur. İlk kez gördüğü birinin kucağına rahatlıkla çıkar. İnsanlarla ve diğer hayvanlarla arası çok iyidir. İlgi üzerinden gittiği zaman, dikkatleri üzerine çekecek hareketler yaparlar.

Selkirk Rex Bakımı

Tüyleri kıvırcık, yoğun ve kalındır. Bu nedenle Selkirk bakımı için en önemli nokta, taranmadır. Her gün düzenli olarak taranmazsa tüyleri birbirine dolaşabilir. Uzun tüylere sahip olduğundan taranma süresi biraz uzun sürebilir. Bulunduğu çevresinin temizliğine çok önem verirler. Bu nedenler her gün düzeli olarak mama ve su kapları yıkanmalıdır.

04/03/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedim beni neden yalıyor?

16.04.2024

Çoğu zaman kedilerin bizi yalayarak bize sevgilerini gösterdiklerini varsayarız. Belki de öyle ...

Kahraman Kedi

17.04.2021

Yavru kediyken bir kutuda nehre atılan kedi, onu kurtaran ve evine alan sahibinin epilepsi ...

Toksik Oyun

12.06.2023

Oyuncu kedilerin en sevdiği oyuncaklardan biridir evde duran bitkiler. Oyunun dozunu kaçıran ...

Kedim Neden Isırıyor?

05.05.2023

Kediler bazen ısırma eğilimi gösterebilir. Kediciler iyi bildiği gibi bir anda koşup ...

Kedilerin Beslenme Düzeni

24.11.2021


Kediler için beslenme sağlıklı bir hayat geçirmeleri için önemli bir husustur. Bir kap ...