Agresif Kedilere Yaklaşma Yolları

Agresif Kedilere Yaklaşma Yolları

Vahşi doğada, büyük kediler doğaları gereği tehditlere agresif davranarak yanıt verirler. Evcil kediler de atalarından farklı değildir. Fakat tehdit altında hissetmesi için ortada hiçbir neden yokken de kediniz agresif davranmaya başlayabilir. Cat Hospital Kedi Hastanesi’nden veteriner hekim Süleyman Seringen saldırganlık gösteren bir kedide öncelikle agresyonun sebebinin belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

“Agresyonun birden çok sebebi olabilir. Öncelikle bu sebeplerin veteriner muayenesinde davranış formu doldurularak tespit edilmesi agresyonun yönetilmesinde oldukça önemlidir. Kedinizin size karşı göstereceği agresyonu öncesinde bildiren pek çok işaret vardır. Bunlar; göz bebeklerinin büyümesi, size karşı gözlerini dikmesi, kuyruk seğirmeleri, tıslama, kulaklarının yanlara doğru düzleşmesi ya da geriye doğru dönmesi, gergin bir vücut pozisyonu almasıdır. Bu davranışları gördüğünüzde arkanızı dönüp gitmeniz ya da herhangi bir fiziksel temasa geçmemeniz iyisi olacaktır. Kedinizin, ona yaklaşmaya devam etmediğiniz ve verdiği işaretleri görmezden gelmediğiniz taktirde size saldırma riski azalacaktır”

Saldırganlık Gösteren Bir Kediye Nasıl Yaklaşmalıyım?

Veteriner hekim Süleyman Serinden: “Bu durum saldırganlığın hangi koşullarda oluştuğuna bağlıdır. Ancak genel anlamda konuşacak olursak her zaman bir kedinin ilk teması başlatması en doğrusu olacaktır. Sonrasında ise fiziksel temasınızı alın, çene ve yanak üzerinde yoğunlaştırmanız ve bunu kısa süreli yapmanız önemlidir. En azından bunu kediyi iyice tanıyıp, ilginize tolerasyonunu öğrenene kadar yapmalısınız. Fakat her durumda aranızdaki etkileşimin niteliği ve miktarını kedinizin belirlemesi en iyisi olacaktır” dedi.

Kediniz yaklaşımlarınıza karşı tedirgin davranıyorsa, kedinizin kaçabileceği ya da saklanabileceği geniş bir alanda olmasına izin vermelisiniz. Tehlikeden kaçmak kediler için doğal bir içgüdüdür. Bunun engellenmesi korkmuş bir kedinin saldırgan olmasına neden olabilir. Temelde bir kedinin sakin ve uysal olabilmesi için kendisini güvende hissetmesi, çevresindeki uyaranları tehdit olarak algılamaması gerekir.

17/03/2023

Keditörün Önerisi

Dikkat Kedi Çıkabilir!

18.02.2021

Sivas Belediyesi örnek bir olaya imza atarak, şehrin birçok noktasına ‘Kedi çıkabilir’ ...

Kediler Alemi

Kedilerin Hediyeleri

09.06.2023

Kedilerin kemirgen arkadaşları ile eski bir rekabeti olsa da, birçok Kedici hala merak ediyor: ...

Kediniz Ne Kadar Su İçmeli?

14.04.2023

Kediniz 2 aylık olduktan sonra maması dışında ihtiyaç duyacağı tek ve ana sıvı kaynağı ...

Sincaplar

26.10.2021

Sincaplar omurgalı canlılardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşarlar, bazen insanlar ...

Kedilerde Yüksekten Düşme

12.08.2022

Özellikle bahar ve yaz aylarında, açık bırakılan pencere ve balkon kapıları kediler için ...

Kediler Neden Duvar İzler?

06.09.2022

Kedilerin bir çok ilginç davranış sergilediğini, kediciler oldukça yakından bilirler. Bu ...