Kedi Günü… - S. Tarkan Özçetin

Kedi Günü… - S. Tarkan Özçetin

Geçenlerde Hürriyet gazetesinin iç sayfalarında küçük bir haber yayınlandı. Haber 17 Şubat tarihinin dünyada “Kedi Günü” olarak kutlanıldığını anlatıyordu. Sonrasında, bizim de dahil olduğumuz tüm sosyal medyada yayılan kedi günü tebrikleri… Yazıma başlamadan önce internette küçük bir araştırma yapma gereği duydum, gerçekten böyle bir gün var mı ve tüm dünyada kutlanıyor mu? diye.  Sonuç gerçekten ilginç oldu.

Neredeyse her ülke kendi Kedi Gününü kutluyor. 17 Şubat’tan başlayalım. Kedi Günü kutlamalarına ilk İtalya’da başlanmış; Polonya ve İspanya da bunu takip etmiş. 22 Şubat’ ta Japonlar kendi Kedi Günlerini kutluyorlar.  Sonra Rusya ve Çin. Onların Kedi Günleri ise 1 Mart. İngiltere 8 Ağustos ve son olarak Amerika Birleşik Devletleri 29 Ekim’i “Dünya Kedi Günü” olarak ilan etmişler. Bunlar benim kısa sürede yapabildiğim minik araştırmanın sonucu (teşekkürler google amca :). Kalabalık bir ekiple, uzun süre ve farklı dillerde derinlemesine bir inceleme yapabilseydik çok daha fazla ülkeye ve tarihlere ulaşmamız mümkün olabilirdi. Ancak bu kafamızı daha da karıştırmaktan öteye gitmeyecek bir eylem olacaktı. Bu arada belirtmekte fayda var mı bilmiyorum ama bazı ülkeler de birden fazla Kedi Günü kutluyorlar. 

Kutlama tarihlerindeki bu çeşitliliğe rağmen bunların bir tek ortak yönleri var o da hiç birinin anlamlı bir hikayesinin olmayışı. Hemen hepsi “bir gün olsun da” mantığı ile uydurulmuş zorlama anlam yüklemeleri.

Ne yani, şimdi  Kedici Dergisi kedilerimizin bir gününün olmasına, senede bir kez olsun kutlanmasına karşı mı?

Cevap: Evet, anlamsız ise karşı…

O zaman anlamlı bir gün var mı?

Cevap: Evet var 8 EKİM

Bu tarihi birçoğunuz gibi ben de unuttum. Oysaki başlangıçta unutmamak, unutturmamak için ne sözler vermiştik. Ne oldu? Tarih tekerrür etti ve toplumsal unutkanlığımız bir kez daha ispat edildi. Oysaki o olaydan sonra Türkiye’de şimdiye kadar yaşanmamış bir şey gerçekleşmiş, tüm hayvan severler tek yürek olmuş, yağmur çamur demeden binler sokaklara dökülmüştü. 

Evet, hatırladınız değil mi? İzmir’deki katliamı. Adını anmak istemediğim insanlıktan nasibini almamış alçağın yaptıklarını. Şimdi ne yapıyordur acaba? Umarım pişmandır, ıslah olmuştur ama adam gibi ceza almadığı kesin. Kedinin adı Yamuk’tu ama bize verdiği mesaj o kadar düzgündü ki. Bu dünyadan giderken bizleri nasıl birleştirmişti…

Evet, bir olalım unutmayalım unutturmayalım. Tüm Kedicilere teklif ediyorum 8 Ekim neden bizim Kedi Günümüz, Yamuk'u ve onun anısını yaşatma günümüz olmasın. Bana ne İtalyanın 17 Şubatından, Rusun 1 Martından Amerikalının 29 Ekiminden… Benim Kedi Günüm 8 Ekim... Dünyanın en anlamlı Kedi Günü tüm kedicilere kutlu olsun.

Not: Daha önceki yazımıza konu olan Yamuk'un heykelinin yapılması fikri unutulmadı. 8 Ekim 2012’de Yamuk'un anısına yakışır bir heykeli, ülkemizin güzel bir veya birkaç şehrinde dikilecektir. Söz veriyorum.

Kedici sevgi ve saygılarımla


06/05/2020

Keditörün Önerisi

Selkirk Rex

04.03.2022

Kıvırcık tüyleriyle dikkat çeken Selkirk Rex cinsi kedilerinin, bıyıkları bile ...

Gorillerde Sosyal Mesafe

25.10.2021

Covid-19 virüsünün hayatımıza girmesiyle sosyal mesafe birinci kuralımız oldu. Pandemiyle ...

Kediler Alemi

Kedilerde Alopesi

07.04.2023

Kediler tüm yıl boyunca tüy dökeceklerdir, ancak yaz ve sonbaharda daha fazla tüy kaybetme ...

Uykucu Kediler

20.09.2022

Evde yaşayan kediler günde ortalama 15 saat uyur, hatta bazı kediler günün yaklaşık 20 ...

Kedi Nefesi - Ferhan Yüksel

04.05.2020

Yeryüzündeki bütün hayvanlar gibi kediler de diyafram nefesi ile solurlar. Ömrümüzün ilk ...

İkiz Kediler Var Mı?

18.11.2022

Kediler ikiz doğabilir ve bu sadece DNA testi ile anlaşılır. Genetik haritalandırma zor ve ...

Jyotish - Ferhan Yüksel

09.05.2020

Bizler, madde ve bilinç boyutlarında yani III. ve IV. Boyutlarda varlığımızı ...

2000 Yıllık Kedi Figürü

21.05.2021

Peru'daki Nazca bölgesinde inceleme yapan arkeologlar iki bin yıl öncesine tarihlenen bir kedi ...