Hayvan Ambulansı ‘Haybulans’

Hayvan Ambulansı ‘Haybulans’

Yaralı hayvanlara müdahalede geç kalınmaması için olay yerinde cerrahi müdahale yapma imkanı sağlayan hayvan ambulansı "Haybulans" ilk olarak Yalova Belediyesince çalışmalarına başladı. Kuşadası Belediyesi, Çaycuma Belediyesi, Didim Belediyesi, Efes Selçuk Belediyesi gibi birçok belediyede veteriner hekimlerle oluşturulan ekipler sokaktaki yaralı canlar için tedavi imkanı sağlıyor.

Salihli Belediyesi de, "Her can bizim için değerlidir" sloganıyla can dostlara desteğini sürdürürken araç çarpması, düşme, kanama, zehirlenme vakaları sonucunda yaralanan sokak hayvanlarına olay yerinde acil müdahalede bulunabilmek amacıyla "Haybulans" adı verilen hayvan ambulansı hizmetini başlattı. Vatandaşların, “153” ya da “0 236 714 20 65” nolu telefonları arayarak yaralanan can dostlar için "Haybulansı" çağırabilecekleri belirtildi.

Hayvan dostu belediye fikriyle yola çıkan Haybulanslarda; 1 şoför, 1 veteriner hekim ve 1 yardımcı personel olmak üzere 3 personel görev yapıyor. Ayrıca haybulansların içinde kafes, köpek taşıma sedyesi, yakalama sopası, kedi filesi ve kedi kafesinin yanı sıra serum seti, oksijen tüpü ve ekipmanı, cerrahi operasyon malzemeleri, yaralı hayvanın kliniğe getirilmesi sürecinde veteriner hekimin müdahale yapabileceği alan bulunuyor.

Sizde yaşadığınız bölgede hayvan ambulansı hizmeti olup olmadığını sorgulamak isterseniz, belediyelerin veteriner işleri müdürlüğüyle irtibata geçebilirsiniz.

06/10/2021

Keditörün Önerisi

Kediniz Neden Mama İstiyor?

25.04.2023

Sizin de kediniz hep aç ve yemek yemek için miyav sesleriyle peşinizden ayrılmıyor mu? Gün ...

Kediler Alemi

KEDİ MÜZESİ AÇILDI!

05.10.2023

İstanbul Beşiktaş’ta doğa ve hayvan severler için 'Kedi Müzesi' açıldı. Beşiktaş ...

Kediler Televizyon İzler Mi?

24.04.2023

Televizyonda bir belgesel açıksa kedilerin verdiği komik tepkileri tüm kediciler görmüştür. ...

Kediniz Hangi Renk?

05.02.2023

Kedilerle ilgili harika şeylerden biri, her kediyi benzersiz kılan çok çeşitli ...

Ülkemize Ait Kedi Irkları

01.09.2023

Türkiye oldukça farklı sayıda kedinin yaşadığı, aynı zamanda kedi türleri açısından ...