Kedilerin Mucizevi Dili

Kedilerin Mucizevi Dili

Kediciler iyi bilir ki kedilerin dili dikenlidir. Kendini temizlemek için dikenli diliyle epey uzun bir vakit ayırır. Peki ama kedilerin dili başka hangi özelliklere sahiptir?

Kedilerin dil yapısı merak uyandırır. Kedi dilinin üzerinde papilla adı verilen kıvrık, sert ve minik dikensi yapılar bulunur. Dilin orta kısmında bu yapılar uç kısımlara oranla daha uzundur. Dikenlerin yapısında keratin vardır. Keratin şeffaf bir yapıya sahiptir ve dayanıklı olduğu için kedilerin dilleri üzerindeki dikenler oldukça güçlüdür. Papillaların anatomik özelliklerinden biri de yapısal olarak ağız arkasına yani boğaza dönük olmalarıdır. Papillalar şüphesiz ki işlevseldir, yani kedilerin dilinde bulunmaları bir tesadüf değildir ve esas işlevleri kedilerin kendilerine tımar yapması ve avcı bir canlı olan kedilerin avlarının kemiklerinin üzerindeki etleri sıyırabilmesini sağlamaktır.

Kediler kendilerini temizlemek için uzun zaman harcarlar. Eski inanışlara göre kedilerin dilleri antiseptik özellik taşır ve ameliyatlardan önce kedilerin dilleri kullanılırdı. Kedilerin tükürüğünde antijenleri nötralize eden antikorlar bulunur. Antikorlar antiseptik özellik taşımaz; bakterilerin varlığına tepki verebilirler ancak antiseptikler gibi doğrudan değil dolaylı olarak enfeksiyonu önleyebilirler.

Kediler kendilerini yalayarak vücut ısısını sabit tutar. Kediler kendilerini yaladıklarında dilleri tarafından taşınan tükürüklerinin bir kısmı tüylerinde kalarak buharlaşmalı soğutma etkisinin yaratılmasını da sağlamaktadır. Kedilerin dilleri insanlarınki gibi değildir. Kediler tatlı tatları algılayamazlar.

20/04/2023

Keditörün Önerisi

Kediler Özler Mi?

23.04.2022

Kediler söz konusu olduğunda onların bağımsızlıklarına düşkün ve insan varlığına ...

Kediler ve Gerçekler

22.04.2021

Bir kere kedici olduysanız, bu tutkunuzdan asla vazgeçemezsiniz! Bu bilgileri öğrenince onlara ...

Hayvanlar Aşık Olur Mu?

30.05.2023

Aşık olmak insanlara has bir duygu mudur? Hayvanlar aşık olabilir mi? Bilim insanları ...

Kediler Bizi Seçer Mi?

28.10.2022

Kediler rahat ve özgür olmadıkları ortamda yaşamak istemezler. Bu sebeple kedinizin yanınıza ...

Kediler Alemi

Kediniz Size Aşık Mı?

24.10.2021

Kediler, özgür canlılardır; sadece canları istediğinde yanınıza gelip kendilerini ...

Calico Kediler

23.12.2022

Sokaklarda en sık karşılaştığımız kediler arasında üç renkli olanların tekir kedilerden ...