Araştırmalar 5 farklı kedi kişiliği olduğunu gösteriyor

Araştırmalar 5 farklı kedi kişiliği olduğunu gösteriyor

Söz konusu kediler olduğunda çoğu insan tek bir basmakalıp karakterleri olduğunu düşünür. Ama araştırmacılar aslında 5 farklı kedi karakteri olduğunu düşünüyor. Haydi gelin bu beş kedi karakterine birlikte bakalım. Sizce sizin kediniz hangi kişiliğe dahil?

Eğer daha önce bir kediyle beraber yaşadıysanız duygularını ifade etmekte muhteşem olduklarını biliyorsunuzdur. Sadece, bunu kendi yollarıyla yaparlar.

Bir kedi kişiliği nasıl tanımlanabilir?

Araştırmacılar çeşitli testlere sokmak üzere 200’den fazla kedi ile çalıştı. Amaçları ise karakterlerinin temel özelliklerini tanımlamaktı. Araştırmacılar kedi sahiplerini de kedilerinin tavırları ve aralarındaki ilişkileri hakkında bir teste tabii tuttu. Sonuçlar, araştırmacıların beş farklı kedi kişilik tipi olduğu kanısına varmalarına sebep oldu. Aynı zamanda her kedinin kişiliğinin yüzde 50 oranında cinslerine özgü olan özelliklerden ya da aileden, 50 oranında da yaşadığı tecrübelerden geldiği şeklinde de bir teori sundular.

Yani bu çalışmalara dayanarak sadece cinsini seçerek bir kedinin kişiliğini kesin bir isabet ile tahmin edemeyeceğimizi söyleyebiliriz. Bunun ilk nedeni herhangi bir hayvanın tavır ya da tepkilerini tamamıyla tahmin etmenin imkânsız olmasıdır. İyi bir yetiştirilmeyle beraber sosyalleşme süreci, bir evcil dost sahibi olmanın önemli parçalarıdır.

5 farklı kedi karakteri

İnsan kedisi

Bu, insanlara karşı en sosyal gözüken kedi türüdür. Sahipleriyle beraber yaşamaları çok kolaydır ve yeni insanlarla tanışma konusunda oldukça iyidirler. İlgiden çok sevdikleri bir şey yoktur ve sahiplerinin yanında mırlayarak bolca zaman geçirirler.

Kedi kedisi

Bu kediler için diğer kedilerle beraber yaşamak ve onlarla anlaşmak oldukça kolaydır. Diğer türlerin dostluğuna sahip oldukları için sahiplerine daha az bağımlı bir şekilde yaşarlar.

Araştırmacı kedi

Araştırmacı bir kedi her zaman aşırı meraklıdır. Sürekli olarak kendi alanlarını keşfederler ve yeni insan ya da hayvanlara karşı dikkatli olmaya yatkın olurlar. Tehdit altında hissetmediklerinden emin olmak için çok dikkatli olmalısınız ki saldırgan tepkiler vermesinler. Aynı zamanda beraber barış içinde yaşamak için düzgün yetiştirilmeleri de çok önemlidir.

Avcı kedi

Avcı kediler diğer ortalama kedilere kıyasla daha keskin avcı içgüdülerine sahiptir. Avcı kediler bir ilgi göstergesi olarak sahibine avını göstermekten hoşlanır. Bu tarz bir kedi hem avı hem de vücudunu uyarmak için sürekli olarak egzersize ihtiyaç duyar. Fazla enerjik, oyuncu ve hareketli olurlar.

Aksi kedi

Bu en basmakalıp kedi kişiliğidir. Sahiplerine bile karşı ilgisiz ve soğuk olma ünlerini onlara veren özellikleridir. Ama gerçek şu ki bazı büyük kedilerde olduğu gibi sadece özgür hayvanlardır ve yalnız kalmaktan hoşlanırlar. Sevgilerini ilgi aramaktansa farklı yollarla ifade ederler.

İşte farklı kedi karakter tipleri bu şekilde. Sizce hangisi sizin kedinizi en iyi tanımlıyor?

16/05/2024

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kediler Ve Aynalar

24.11.2021

Bazı kediler ayna ile ilk karşı karşıya geldiklerinde agresif davranışlar sergileyebilirler. ...

Bizler Büyük Kedileriz

05.07.2021

İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmada, kedilerin insanları kendilerinden büyük bir ...

Kedi Masajı

21.03.2023

Her zaman o size masaj yapacak değil.. Bu sefer sıra sizde! Bizce evcil dostunuz, küçük bir ...

Ne Kadar Kedicisiniz?

19.03.2022

Bir internet sayfasında kedilerle ilgili ilginç bilgilerle olan test görünce, doğru cevapları ...

18 Mart Çanakkale Zaferi

18.03.2021

Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan için ...