Düşünce güzel ancak… - Seda Tuncel

Düşünce güzel ancak… - Seda Tuncel

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), 20 yılı aşkın sürede Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) görev yapan astronotlar tarafından çekilmiş dünya fotoğraflarının yer aldığı bir yarışma düzenliyor. Astronot Kate Rubins, 2016 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yörüngesinde dolaşırken, dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü'nün eşsiz bir fotoğrafını çekti.

Yarışma sonucunda ise bu fotoğraf, uzaydan çekilen dünyanın en güzel fotoğrafı olarak tescillendi. Online fotoğraf yarışmasında 32 fotoğrafın arasından finale kalan Van Gölü fotoğrafı, 930 bin oyla birinci oldu.

Van’da ve tüm Türkiye’de sevinçle karşılanan bu haber sonrası Van’ın tanıtımına büyük katkı sunan Astronot Rubins’i kentte ağırlamak için de hazırlıklara başlandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Valilik ile birlikte, şu an uzay görevinde olan Astronot Kate Rubins'i kente davet ettiklerini ve kendisine bir Van kedisi hediye etmek istediklerini belirtti.

Düşünce güzel ancak birçok insan evcil hayvan sahibi olmanın getirdiği zorunlulukları unutuyor. Evcil dostlarımızın da biz insanlar gibi yemek, ilgi, barınma gibi ihtiyaçları var. Bir evcil hayvan ile birlikte yaşamak çok önemli bir karardır ve yanında birçok sorumluluk getirir. Biz Kediciler evcil dostlarımızın ‘hediye’ olarak verilmesine her ne kadar karşı olsak da Astronot Kate Rubins eğer gerçek bir kediciyse ve bu sorumlulukları yerine getirebilecekse bu değerli ırk ‘Van kedisi’ onun için harika bir dost olacaktır.

15/04/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Hapşırır?

18.11.2022

Kedilerin zaman zaman hapşırdıklarına hepimiz şahit olmuşuzdur.  Kedilerde insanlar gibi ...

Kedilerde Alopesi

07.04.2023

Kediler tüm yıl boyunca tüy dökeceklerdir, ancak yaz ve sonbaharda daha fazla tüy kaybetme ...

Kediler Alemi

Kediler Müzik Sever Mi?

08.12.2021

İnsanların büyük çoğunluğu gün içinde az ya da çok olsa da müzik dinlemektedir. Peki ...

Van Kedisi & Ankara Kedisi

23.04.2022

Türkiye’nin endemik canlıları olan ve tüm dünya tarafından tanınan Van kedisi ve Ankara ...