“İnsan Londra’dan bıkmışsa, hayattan bıkmış demektir”

“İnsan Londra’dan bıkmışsa, hayattan bıkmış demektir”

“İnsan Londra’dan bıkmışsa, hayattan bıkmış demektir”

Bunlar, 1755 yılında kendisine ait olan “İngiliz Dil Sözlüğü”nün basımı konusunda büyük ün sahibi olan İngiliz yazar Dr. Samuel Johnson’a ait sözlerdir.

Dr Johnson aynı zamanda bir kedi severdi ve şimdilerde müze olan yaşadığı yer Gough Square’de evinin karşısında, kendisinin “çok hoş kedi” “gerçekten çok hoş kedi” olarak tarif ettiği en sevdiği kedisi, Hodge’un bronz heykelini görebilirsiniz. Siyah bir kedi olan Hodge, önünde yer alan iki adet istridye kabuğu ile efendisinin ünlü sözlüğünün tepesinde oturmaktadır. Dr Johnson Hodge’u o kadar çok severdi ki hizmetçilerini göndermek yerine kedi için mama olarak bizzat kendisi gidip istridye alırdı.

Jon Buckley tarafından yapılan heykel 1997 yılında açılmıştır ve bazı zamanlar insanlar iyi şans getirmesi için istridye kabuklarına bozuk para bırakırlar.

Queen Square’deki Sam

Diğer bir Londra meydanında, bu sefer Bloomsbury’deki Queen Square’de, başka bir bronz kediyi göreceksiniz. Bu kedi özel inşaa edilmiş bir duvardan yere atlamak üzere olan Sam’dir.

Queen Square, dünyaca ünlü Büyük Ormond Caddesi Çocuk Hastanesini de içeren birkaç hastanenin yanıbaşında yer almaktadır. Sam’in heykeli 1992 yılında vefat eden hemşire ve kedi sever Patricia Penn anısına yerel halk tarafından bağışlanmıştır.

Patricia eski yerel binaların yıkımına ve müstakil ev sahiplerinin fakir insanlara davranış biçimine karşı kampanyalar düzenleyen yorulmak bilmez bir mücadeleciydi.

Kedi Sam, Patricia’nın evcil hayvanlarından biriydi ve Queen Square Sakinleri Derneğinin bir üyesi olarak, Patricia kediyi komite toplantılarında, “Sam bana bir şeyler döndüğünü söyledi” diyerek işlerin doğru gitmediğine dair söylenen espriyi ifade etmenin bir yolu olarak kullanırdı.

Yazar: Sue HYDE

Çeviri: Bülent Tamyaman

16/02/2021

Keditörün Önerisi

Sokağın Kedisi Şenliği

18.02.2022

Kedici Veteriner Hekimler Derneği’nin Ankara Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu’nun ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Ot Yer?

01.10.2021

Etobur olan kedileri ot yerken gördüğünüzde biraz şaşırmış olabilirsiniz. Peki, kedilerin ...

Rengarenk Akvaryum

12.08.2021

Akvaryumlar rengarenk oluşuyla, bulundukları yere muhteşemlik katan, içerisinde birbirinden ...

Kediler Televizyon İzler Mi?

24.04.2023

Televizyonda bir belgesel açıksa kedilerin verdiği komik tepkileri tüm kediciler görmüştür. ...

Kedi Hafızası

05.05.2023

Japon uzmanların yaptığı araştırmada, kedilerin belirli hafıza testlerinde oldukça iyi ...

Tokyo’nun Dev Kedisi

09.07.2021

Tokyo’da Shinjuku Tren İstasyonu’ndan çıkanları meydandaki gerçekçi dev Calico kedi ...