Kedilerim Oyun Mu Oynuyor? Kavga Mı Ediyor?

Kedilerim Oyun Mu Oynuyor? Kavga Mı Ediyor?

Evde birden fazla kedi varsa, zaman zaman boğuştuklarını görebilirsiniz. Bu gibi durumlarda kedileriniz kavga mı ediyor, oyun mu oynuyor diye aklınıza takılır. Oynayıp oynamadıklarını ya da kavga edip etmediklerini anlamak için vücut hareketlerini iyice gözlemlemeniz gerekmektedir.

Kedileriniz kavga ederken sesli ve birbirlerinin hamlesini beklemeden boğuşurlar. Ancak oyun oynarken kediler sırayla hareket eder. Biri diğerinin hamlesini bekler ve öyle devam eder. Eğer oyun oynuyorlarsa sesleri fazla çıkmaz. Bitmeyen bir hırıltı ya da tıslama gibi bir ses duyarsanız, kedileriniz gerçekten kavga ediyor olabilir.

Eğer birbirleriyle oynarken tırnaklarını çıkartıyorlarsa, bu gerçek bir kavgadır. Ancak tırnakları içerde olan kediler oyun oynuyorlardır ve birbirlerine zarar vermek istemezler. Aynı şekilde ısırma eylemi kavga ettiklerini gösterir. Zarar verici hareketlerden kaçınmıyorlarsa bu kavgadır. Gerçekten kavga eden kedilerin tüyleri diken diken olur. Kediler bunu kendilerini daha büyük göstermek için yaparlar.

Ne yapmalıyız?

Ellerinizi çırparak, ıslık çalarak ya da tencere veya nesneleri birbirine vurarak yüksek ses çıkarmayı deneyin. Yüksek sesler kedilerinizin dikkatini dağıtacağı için kavgayı engellemiş olursunuz. Bunun yerine bir oyuncakla dikkatlerini dağıtmayı da deneyebilirsiniz.

Kavgayı bitirdikten sonra ayrı odalara koyabilirsiniz. Bir süre ayrı kalmaları sakinleşmelerine sebep olacaktır. Kavga ederken aralarına girip elinizle almaya çalışmanız, yaralanmanıza sebep olabilir. Bu nedenle önce dikkatlerini dağıtmanız iyi olacaktır. Ayrıca evdeki kedilerin mama, su, tuvalet kapları ayrı olmalıdır. Aksi halde bu hakimiyet konusunda kavgalara sebebiyet verebilir.

Kedileriniz anlaşamıyorsa feromon ürünlerinden yararlanabilirsiniz. Feliway Friends, kedilerinizin evde daha iyi geçinmesine yardımcı olur. Sürekli etki ile uyum sağlar. Feliway’in klinik olarak gerilim ve çatışma belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar, feromonların kediler arasındaki kavgayı azalttığını, sinir ve endişe gibi strese bağlı problemleri çözdüğünü kanıtlamaktadır.

10/09/2022

Keditörün Önerisi

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

06.01.2023

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

Kediler Alemi

Lokum Kız - Banu Kalkandelen

09.04.2021

Yataktan uyuyamadığım için mi kalktım yoksa mutfakta beni bekleyen ay çöreğini yemek için ...

Kediler Eğitilebilir Mi?

31.05.2023

Kediler başına buyruk yapılarıyla bilinse de, bazı davranışları öğretmeniz mümkündür. ...

Kediler Kıskanır Mı?

16.03.2023

Kediler, evde yaşayan insanların her birine farklı şekilde davranırlar. Evdeki insanları ...

KedVet Fransız Basınında

13.05.2020

Veteriner hekim Dr.Tarkan Özçetin, Alnas'a şöyle açıkladı: “Kedi severlerin ve kedilere ...

Köpeklerde Havlama

07.08.2021

Köpekler yavruyken, homurdanma ve sızlama gibi sesler çıkarır. Peki, köpekler ne zaman ...