Kim demiş kediler bebeklere zarar verir diye? - Nurşah Şentürk

Kim demiş kediler bebeklere zarar verir diye? - Nurşah Şentürk

Sizlere her yazımda sinir bozucu olaylardan bahsediyordum. Bu sefer böyle olmasın ve biraz gülümseyelim istedim. Beni çok duygulandıran bir tecrübemi anlatmak istiyorum.

Anlayacağınız üzere evde baktığım iki yașında diși bir kedim var, ismi Kabak. İnsanlardan pek hoșlanmaz ve mecbur kalmadıkça yanașmaz. Fakat bundan bir buçuk yıl önce çok yakın bir arkadașım olan Burcu’ya (haftada birkaç defa evimize gelir) fazla samimi davrandığını fark ettik ve çok șașırdık. Her gelișinde kucağına yatıyor, kızcağız yerinden kalksa paçalarına yapıșıp o nereye giderse oraya gidiyor, karnında uyuyor ve Burcu’nun yüzüne manalı manalı miyavlıyordu. Biz de bu durumu çok sık gidip gelmesine bağlıyorduk (ișin gerçeği Kabak bize bile bu kadar samimi davranmıyordu.)

Birkaç hafta sonra Burcu’nun bebek beklediği öğrendik. Sanırım henüz kendisi bile hamile olduğunu bilmeden, benim kızım bunu bize anlatmaya çalıșıyordu. Bilimsel olarak açıklanabilir bir șey mi bilmiyorum. Ama ben eminim. Bu arada belirtmekte fayda var, arkadașımla çok yakın oturduğumuz için Kabakla birlikte onun evine gittiğimiz zamanlar da oluyor, hatta tatile falan gittiğimizde Kabak onlarda kalıyor. Bu yüzden, bebek eve gelmeden Kabak’ı bebeğin eșyalarıyla hașır neșir ettik. Yatağını, bezlerini, pudrasını kısacası odadaki her șeyi koklattık.

Bebeğimiz eve geldikten sonra sık sık ziyaretine gittik. İlk gidișimizde bizim kız, bebeği iyice kokladı ve çok sevdi. Odasının kapısında bekliyor, daha biz uyandığını anlamadan o miyavlayıp haber veriyor, ağladığında bașında bekliyordu. Mucize gibi... Ama bu ziyaretlerimiz sırasında ufak da olsa yașadığımız bir olaydan bahsetmek istiyorum. Ziyaretimiz esnasında evde olan bir teyze “Aman o kediyi uzak tutun çocuktan, boğar vallaha” dedi. Boğmak mı?

Kendisine en güzel cevabı Kabak verdi. O da kadından hoșlanmamıș olacak ki, bebeğin kapısına dikildi ve kadını içeri almadı, bir tıslaması vardı ki görmeniz lazımdı. Kadın bebeği görmek istiyor, Kabak izin vermiyor. Arkadașım Burcu bebeği dıșarı çıkarmakta buldu çareyi, tam kadının kucağına verecekken, bizim ufacık tefecik kedimiz kaplan kesilip, teyzenin elini tırmaladı. E bunun üzerine teyze olay yerini terk etti. Giderken kediler hakkında söylenerek gitti.

Șimdiler de bebeğimiz büyüdü ve emekliyor. Ağladığında annesi bize getiriyor. Kabak ile beraber oyun oynuyorlar (ikisi de dört bacaklı) İșin en güzel yanı ise, yorulduklarında yan yana, bazen üst üste yatıp uyumaları. Görülebilecek en güzel sahnelerden...

12/03/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Ve Çocuklar

27.09.2021

Kediler harika dostlardır. Çocuklara sorumluluk ve evcil hayvan bakımı eğitimi vermede önemli ...

Kediler Alemi

Kedilerde Hamilelik Süresi

18.04.2023

Hamilelik süresi 57 ile 67 gün arasında değişiklik gösteren kedilerin, hamile kalma yaşı ...

Kedilerin Özel Alanları

06.12.2022

Kediler korktuğu zaman veya dinlemek gibi yalnız vakit geçirmek istediği zamanlarda bir alana ...

Köpeklerin Vücut Dili

23.09.2021

Köpekler gözlerinden, kuyruklarına kadar tüm vücut hareketleriyle iletişim kurarlar. Göz ...

Kedilerde Nefes Problemi

19.05.2023

Eğer kediniz nefes almakta zorluk yaşıyorsa, alerjiden enfeksiyona birçok faktör buna neden ...