Kedilerde Tüy Bakımı

Kedilerde Tüy Bakımı

Kediler kedi kendilerini temizleyen canlılardır. Her ne kadar temiz olsalar da tüylerinin bakıma ihtiyacı vardır. Özellikle uzun tüylü kediler için tüy bakımı ihmal edilmemelidir. Kedilerin tüy bakımını yapmak oldukça kolaydır.

Kedilerin tüy bakımı için temel olarak tüylerini fırçalamak ve taramak önemlidir. Kedilerde tüylerin taranması sonucunda, ölü tüyler toplanmış olur ve kürkünün daha canlı ve parlak durması sağlanır. Bu sayede kedilerin kan dolaşımı hızlanır ve düzene girer. Bunun yanında kediler alıştıkları zaman tüylerinin taranmasından keyif alır ve masaj gibi görür.

Tüy dökülmesini azaltmak için mutlaka belli aralıklarla kedinizi taramalısınız. Uzun tüylü, tüy dökmeye meyilli kediler için ince metal telleri olan bir tarak kullanmalısınız. Kedinizi tararken korkmaması ve bundan keyif alması için nazik davranmalısınız.

Yavru Kedinin Tüylerinin Taranması

Yavruluk döneminden başlayarak kedinize belli alışkanlıklar kazandırmalısınız. Kedinizin yavruluk döneminde taranma, tırnak kesimi gibi bakımlara alışması, yetişkinlik döneminde tolere etmesini sağlayacaktır. Kedinizin fırçalanmaya veya taranmaya alışabilmesi için çok nazikçe başlayın. Dökülen tüyleri uzaklaştırmak ve tüm küçük düğümleri açmak için yavru kedinizi daima tüylerin uzama yönüne doğru ve ardından aksi yöne doğru tarayın. Düğüm kalırsa, sertçe çekip tüye zarar vermek yerine nazik ve sabırlı olun. Bakımın yavru kediniz için olumlu bir şekilde bitmesi için bakım işlemini oyunla sonlandırmanız tavsiye edilir. Tüy dökme dönemi olan mevsim geçişlerinde daha düzenli ve dikkatli fırçalama yapılması gerekir. Dökülen tüyleri daha kolay alabilmek için önce kauçuk bir masaj eldiveni ve ardından tarak kullanın.

Kediler Kaç Günde Bir Taranmalıdır?

Taramanın sıklığı kedilerin tüy tipine göre değişiklik gösterir. Eğer kediniz uzun tüylü bir cins ise, her gün taranması gerekecektir. Ancak kısa tüylü bir kedi besleniyorsa haftada iki ya da üç defa taranması yeterli olacaktır. Ancak elbette hem ilkbahar hem de sonbahar aylarında kediler sıklıkla tüy döktüklerinden kısa tüylü kedilerin dahi her gün taranması kedinin sağlığı ve ev temizliği açısından çok daha yararlı olacaktır. Üstelik bu kedinin tüy dökme dönemlerinde mevsim geçişlerine alışabilmesi açısından da son derece yararlı olacağı gibi kediyi stresten büyük oranda uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

02/11/2021

Keditörün Önerisi

Kediniz Hareketsiz Mi?

06.01.2023

Kediler karakterleri birbirlerinden farklı canlılardır. Kiminin hiç bitmeyen bir enerjisi ...

Kediler Alemi

Proboscis Maymunu​

22.10.2021

Birbirinden ilginç özellikleri ve burnuyla ilk bakışta bütün dikkati üzerine çeken ...

Kedi Doğası - Emek Ekşi

12.06.2022

Kediciler olarak, kedilerimizle geçirdiğimiz vakit bizlere onları tanıma ve anlayabilme yetisi ...

Kış ve Kedi - Ahmet Özcan

01.03.2021

Bu hafta sonu da beklenen kar yağmadı. Kararsız bir hava. Kar yağıp yağmamakta kararsız. Ben ...

Kedilere Kişilik Testi

27.05.2023

Amerika’da 45 hayvan barınağında uygulanmaya başlanan yeni bir uygulama sayesinde kedilerin ...