Kediler Neden Kapalı Kapılardan Nefret Eder?

Kediler Neden Kapalı Kapılardan Nefret Eder?

Eğer bir kediciyseniz, evcil dostlarımızın ne kadar meraklı olabileceğini en iyi siz bilirsiniz. İster evden çalışırken bilgisayarınızın üstünde oturuyor olsun, ister öğle yemeğinizi yerken tabağınıza bakmak için kucağınıza tırmanıyor olsun, kediler her zaman bilgi sahibi olmak ister.

Davranış uzmanı Gabby Wild, evcil dostlarımıza bir kapıyı kapattığımızda, doğal olarak kendi bölgeleri olarak algılayabilecekleri bir yere erişmek veya bilinmeyeni araştırmak istiyorlar diyor. Dr. Wild ayrıca, kedilerin araştırmacı doğalarına aykırı olduğu için kapalı kapılardan hoşlanmayabileceklerini de ifade etti. Kediler kapalı kapılar arkasından diğer kedileri algılayabilirler, ilgi çekici bir şey koklayabilirler veya kapının diğer tarafında yiyeceklerden oyuncaklara kadar her şeyi isteyebilirler. Unutmayalım Kediciler, bir kedinin gözünde her şey ona aittir!

Bağımsız Veteriner Hekimler Birliği’nin kurucu ortağı ve başkanı Bonnie Bragdon, kedilerin doğuştan gelen hayatta kalma becerileri, bir kapının açık kalması konusunda ısrar ettiklerinde de devreye giriyor. Dr. Bragdon, "Kediler kapalı kapıları karşı konulamaz buluyor çünkü doğaları gereği vahşi doğada hayatta kalmalarına yardımcı olan içgüdülerle yönlendirilen meraklı hayvanlar. Evcil olmayan kediler için kapıların bir yiyecek ve barınak kaynağı olabileceğini ifade eden Dr. Bragdon; "Evdeki kedilerimiz artık kendi yiyecek ve barınaklarını bulmaya ihtiyaç duymazken, bu hayatta kalma içgüdüleri, kedilerin meraklı doğasını ve kapının arkasında ne olduğunu bulma dürtüsünü harekete geçirmeye devam ediyor" dedi. Yani kedilerin bu davranışı, tamamen hayatta kalma ve yiyecek bulma içgüdüsü ile yapılıyor.

07/10/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedilerin Gizemi

10.11.2021

Kediler değişik, gizemli canlılardır. Onların davranışlarındaki gizemi çözebilmek için ...

KEDİM SU KUSUYOR!

14.07.2023

KEDİM SU KUSUYOR! Kedilerin nadiren su kusması alışılmadık bir durum değildir, ancak ...

Proboscis Maymunu​

22.10.2021

Birbirinden ilginç özellikleri ve burnuyla ilk bakışta bütün dikkati üzerine çeken ...

Evde 2 Kedi

06.05.2022

Kedilerin sevimli olduğunu inkar etmek mümkün değil. Yumuşak, sevimli, enerji doludurlar. ...