Gezgin Kedi Tırmık BİR DOLUNAY SABAHINDA LUANG PRABANG’DA - Arzu Tontu Özgen

Gezgin Kedi Tırmık BİR DOLUNAY SABAHINDA LUANG PRABANG’DA - Arzu Tontu Özgen

Tırmık’ın anısına…

Luang Prabang, Laos’un süsü olarak nitelendiribilecek ender güzellikte yerlerden bir tanesi ve bu özelliğinden dolayı da pek çok gezgin fotoğrafçı ve gezgin kedinin gözdesi. İsterseniz anlatmaya Luang Prabang’ın nerede olduğundan başlayayım… Laos nerede? Laos, Vietnam ve Tayland arasında küçük bir ülke ve bu iki ülkenin yanısıra Kamboçya’nın da komşusu. Kuytu bir bölgede ve çok küçük bir ülke olmasından dolayı henüz turistlerin hücumuna uğramamış ve sessiz sakin bir şehir., yani tam gürültü patırtı ve kargaşayı sevmeyen biz kedilere göre. Ayrıca sanırım bu durum Laos’un bozulmadan kalmasına katkıda bulunmakta. Annem ve babam, benim rahatıma ne kadar düşkün olduğumu ve gürültüden nefret ettiğimi bildiklerinden birlikte gezmek için bu küçük şehri seçmişler.

Luang Prabang denince aklıma ilk gelen buradaki halkın çok iyiliksever, eliaçık ve canayakın oluşu. Halkın bu özelliği ayda iki defa “yeni ay” ve “dolunay” zamanlarına denk gelen iki Cumartesi sabahı rahipler için düzenledikleri özel bir törende kolayca gözleyebiliyorsunuz. Ben de orada bir güzel kaçarak böyle bir Cumartesi sabahını yaşama şansı yakaladım. Annem ve babam kendi aralarında konuşurlarken onlardan bu özel törenin sabahın çok erken saatlerinde başladığını duymuştum ve onlar için sabah gün ağarmadan uyanmak çok zordu ama bir kedi sabahın 4.30’unda zaten uyanıktır ve ben de bu yetenğimi kullanarak onlar uyurken bir güzel kaçtım ve töreni izlemek üzere sokaklara fırladım. Sabahın çok erken bir saati olduğundan hava henüz aydınlamamıştı. Ama buna rağmen gördüğüm manzara gerçekten ilginçti. Halk, çoluk çocuk genç yaşlı demeyip sokaklara çıkmış ve kaldırımlara örtülerini yayıp oturmuş, yanlarına bir sürü kutular, tencereler ve bu tür şeyler almış birilerini bekliyorlardı. Bir yandan da bir iki sokak ve caddelerde aynı manzara vardı. Çok geçmeden uzaktan safran rengi kıyafetleri içerisinde, yalınayak ve düzgün bir tek sıra halinde rahiplerin geldiğini gördüm. Luang Prabangın tüm rahipleri dışarıdaydı ve ben o güne kadar hiç bu kadar rahibi bir arada görmemiştim, dolayısı ile benim için çok ilginç bir görüntüydü. En önde en yaşlıları ve sanırım en kıdemlileri bulunuyordu, hepsi ellerinde büyükçe ve yuvarlak tasa benzer kaplar taşıyorlardı ve bazılarının yanlarında daha büyükçe bir sepetle küçük çocuklar yürüyorlardı. Bir kedi olarak bu kapların ve sepetlerin içine ne güzel atlanırdı ve içimden birden bunu yapmak geçti.  O çocuklar olmasaydı bunu mutlaka yapardım ama çocukları da şehri de tanımıyordum ve ürkek seyretmeye devam ettim. Rahipler böyle tek sıra halinde, kaldırımlara serdikleri örtülerin üzerinde oturan halka doğru yürüyerek onlardan çeşitli yiyecekler toplamaya başladı. Bu tören bu şekilde şehrin çeşitli caddelerinde belirli bir rotayı izleyerek iki saatten uzun sürdü ve rahipler tören sonunda tapınaklara götürdüler. Ben hazır kaçmışken sokakları turlamaya başladım ve yanına yaklaşıp koklaşarak konuşmak istediğim Luang Prabanglı kedilere rastladım. Ya beni döverek kendi bölgelerinden kovarlarsa diye düşünerek tam tersi çok misafirperver kediler çıktılar, hatta şans eseri içlerinden birisi çok güzel Ingilizce biliyordu ve ona neden böyle bir tören yaptıklarını sordum.  O da bana buradaki halkın insanların birbirlerine yardım etmelerini teşvik etmek ve duygularını kuvvetlendirmek amacıyla böyle bir gelenek görenekleri olduğunu söyledi. 

Luang Prabang küçük bir şehir olmakla birlikte, merkezinde turistlerin ilgisini çekecek görkemli tapınaklara bir ana caddeye, çeşitli dükkanlara, restoranlara seyahat acentelerine ve bir pazar yerine sahip, Şehrin bu kısmını ve civarı yürüyerek veya bisiklet kiralayarak çok kolay bir şekilde gezebilirsiniz. Ayrıca ana cadde üzerinde çeşitli damak zevklerine uygun restoranlar bulunuyor.

Bütün bunlardan başka, Luang Prabang’ın cennet gibi yemyeşil doğasında yürüyüşler yapabilirsiniz, şelalaere, mağaralara gidebilirsiniz ve sevimli fillerle düzenlenen safarilere katılabilirsiniz. Kısacası Luang Prabang her yönüyle çok çekici olmasından dolayı tam gezgin kedilere göre ve unutulmayacak bir şehir. En kısa zamanda gidip görmelisiniz.

07/10/2020

Keditörün Önerisi

Jyotish - Ferhan Yüksel

09.05.2020

Bizler, madde ve bilinç boyutlarında yani III. ve IV. Boyutlarda varlığımızı ...

Senin Adın Ne?

21.06.2023

Umursamaz tavırları ile bilinen kediler ile yaşamış hemen herkes, seslendiğimizde kulak ...

Kedilerde İştahsızlık

06.10.2023

Kedilerde iştahsızlık; yaygın görülen, genellikle kendiliğinden geçen, uzun sürdüğü ...

Kediler Alemi

Kedilerde Solunum Sistemi

09.03.2023

“Vücudun oksijen gereksiniminin sağlanması konusunda kedilerin solunum sistemi insanlarınkine ...

Kedilerin Yaşam Evreleri

07.04.2023

Kedinizin hayatın hangi aşamasında olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kedilerin yaşam ...