Veteriner Ziyaretlerinde Stresi Azaltmak İçin İpuçları

Veteriner Ziyaretlerinde Stresi Azaltmak İçin İpuçları

Veteriner ziyaretlerinde evcil dostlarımız bazen fazlaca strese girebiliyor. Her şeyden önce, siz her zaman sakin olmalısın. Çünkü kediler, insanların gergin olduğunu kolayca anlar ve bu da onları aynı derecede huzursuz edebilir.

Öncelikle, kedi taşıma çantasına evcil dostunuzu yerleştirirken onunla mücadele etmek iyi bir fikir olmayacaktır. Bunun için taşıma çantasını kedinizin uyumayı sevdiği bir odada açık bırakmalısınız ki, çantasıyla doğal olarak tanışsın ve onu benimsesin. Eğer evcil dostunuz yine de direnç gösteriyorsa sevdiği oyuncakları hatta favori yiyeceğini çantanın içine koyabilirsiniz.

Kediniz taşıma çantasına kendi başına girip çıktığında sonraki adım, kediniz çantadayken evin içinde küçük yürüyüşler yapmaktır. Duruma alışan bazı kediler taşıyıcılarının içinde uyuyabilirler bile. Eğer bu adaptasyon süreci için yeterli zamanınız varsa, kedinizi çantasıyla beraber sokakta yürütebilir, bu sırada onunla konuşmayı deneyebilirsiniz. Ardından araba gezintilerine geçebilirsiniz.

Veteriner ziyaretinin aynı gününde, kedi taşıma çantasına yola çıkmadan 30 dakika önce Feliway Classic Sprey feromon ürününü kullanabilirsiniz. Bu, evcil dostunuz için veteriner ziyaretlerini daha az stresli hale getirir.

KLİNİKTE..

Veteriner hekiminizin kedinizi muayene etmesi için klinikte bir süre beklemeniz gerekebilir. Bu dönemde kedi sahipleri, evcil dostları belli etmese de tedirgin olacaklarını bilmelidir.

Kediniz her zaman kucağınıza yerleştirilmiş olarak taşıyıcısının içinde beklemelidir. Evcil dostunuzla sık sık konuşmalı ve okşamalısınız. Tabi sadece elinizi çantanın içine, kedinizin kaçma riski olmadan koymak için yeterli alan varsa.. Ani hareketler yapmaktan kaçının ve kedinizi muayene masasına koyarken taşıma çantasından yavaşça çıkarın.

Son olarak; mesleğin uzmanlarına güvenin. Veteriner hekimler çok inatçı kedilerle bile başa çıkmaya alışıktır. Müdahale etmeye çalışırsanız, sadece engel olmakla kalmayıp kendinizi veya evcil dostunuzu incitebilirsiniz.

13/12/2022

Keditörün Önerisi

Miyav Dili Ve Kedi Selamı

01.02.2023

University of Georgia’dan hayvan davranışları konusunda uzman olan Sharon Crowell-Davis, ...

Sadece Sevgi...

02.02.2021

Shafieva Svetlana Nikolaevna Kırgızistan’da yaşayan bir felinolog... Kırgızistan’daki ...

Kediler Alemi

Kediler Neden Sürtünür?

26.01.2023

Kedilerin bazı hareketlerine ve ani davranış değişikliklerine alışmak biraz zordur. ...

Kedi İstasyonu Kuruldu

10.05.2020

Sokak kedilerin bakımı beslenmesi için kurulan Kedi İstasyonu Hatay'ın Arsuz İlçesinde ...

Kediler Gözleriyle Konuşur

14.04.2023

Kedilerin her hareketi bir mesaj, her hareketi bir olaydır. Onlar gözleriyle adeta konuşur, göz ...

Kedinizi Strese Sokan 5 Durum

05.10.2022

Kediler, duyuları ve sezgileri güçlü canlılardır. Hassas duyu organlarıyla çoğu kokuyu ve ...

Kedi Ötüşü

06.07.2021

Kedilerin birçok ses çıkarttığını ve her bir sesin farklı anlam taşıdığını biliyor ...