5 Tekir Kedi Türü

5 Tekir Kedi Türü

İnsanlar kedilerin çoğuna tekir cinsi derler. Ancak tekir bir kedi cinsi değil, üzerinde bulunan tüydeki desenleridir. Birbirinden farklı 5 tekir türü vardır. Tekir kedi desenleri arasındaki farkları sizler için hazırladık.

Parlak güneşin altında oturan düz renkli bir kedinin üzerindeki o soluk tekir işaretlerini görmüşsünüzdür. Kediyi kırmızı ve krem yapan gen kedideki tekir desenlerini görünür kılar. Tüm tekirlerin yüzlerinde ince kalem çizgileri, göz çevresinde anlamlı işaretler ve alınlarında belirgin bir “M” harfi vardır. Bazı görüşlere göre, "M"nin eski Mısır'daki "kedi" kelimesi olan Mau için olduğuna inanılıyor.

5 farklı tekir deseni vardır;

Klasik Tekir Kedi

Bazı bölgelerde "lekeli tekir" olarak da adlandırılır. Gri mermer rengini andıran bir renk ve üzerinden geçen siyah çizgileriyle tam bir klasik tekir desenidir.

Uskumru Tekir Kedi

Uskumru tekirlerin  yanlarında paralel uzanan dar şeritli desenleri vardır. Bu deseni bazıları "kaplan kedisi" olarak da adlandırır. Gövdesi, dikey bir desende yanlardan aşağıya doğru uzanan dar şeritlere sahiptir. Çizgiler kesintisiz ve eşit aralıklıdır. Desenler balık iskeletine benzerler ve omurgadan aşağıya doğru uzanırlar. Ayrıca evcil kedilerin en eski kürk rengi ve deseni, “kahverengi” uskumru desenli tekirdir.

Benekli Tekir Kedi

Benekli bir tekirin her tarafında lekeler vardır. Bu lekeler büyük veya küçük olabilir ve bazen uskumru şeritleri gibi görünebilir. Desenler yuvarlak ve oval şeklinde olabilir.

İşaretli Tekir Kedi

Görünüşte Habeş kedisine benzeyen, tipik tekir görünümünü andırmayan türdür. Ancak, tüm tekirlerde olduğu gibi, bu tekir türünde de yüzlerinde m işareti ve vücutlarında bulunan tekir desenli tüyler mevcuttur.

Yamalı Tekir Kedi

Kaplumbağa kabuğu deseni, bu tekir türünü tanımlamak için kullanılır. Yamalı tekir kedilerin, özellikle yüz bölgesindeki tüy deseninde kahverengi ve kızıl desenler vardır.

Son olarak özetlemek gerekirse, tekir sadece bir kürk desenidir, bir ırk ya da ırkların karışımı değildir. Bu yazımızda işlemediğimiz sarman kediler tekirdir ve ayrıca bazı karışık desenli (tortoiseshell veya calico) kediler de tekirdir.

21/10/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Neden Sürtünür?

26.01.2023

Kedilerin bazı hareketlerine ve ani davranış değişikliklerine alışmak biraz zordur. ...

Kediler Alemi

11 Sene Sonra Yeniden

23.06.2023

Amerika’nın Florida eyaletinin Jacksonville şehrinden bir aile, 11 yıl önce kaybolan ...