Eldiven Koleksiyoneri: Kedi Elmo - Doğa Şimşek

Eldiven Koleksiyoneri: Kedi Elmo - Doğa Şimşek

İngiltere’nin  Derbyshire şehrinin Belper kasabasında yaşayan Elmo geçen bir sene içinde etkileyici ve özel bir bahçe eldiven koleksiyonu oluşturdu. Sahibi Vikki Maddocks, Elmo’nun komşu bahçelerinden en az 14 tane eldiven topladığını belirtiyor. Üç yaşındaki Elmo’nun ilk önce eldivenin tekini getirip bir süre sonra da diğer eşini almaya gittiğini ekleyen Vikki, eldivenlerin sahipleriyle Facebook topluluk sayfası aracılığıyla iletişime geçmeye çalışıyor. Elmo eve bir eldivenle geldiğini yüksek sesle miyavlayarak sahibine haber veriyor ve sahibinin ayağının ucuna gururla bırakıp “Bak, sana renkli bir eldiven getirdim” der gibi bakıyor. Eldivenlerini Facebook’taki topluluk sayfasında gören komşusu, eldivenlerinin Elmo’nun  koleksiyonunda kalmasında bir sakınca görmediğini belirtiyor.

Wiltshire'dan bir kedi davranış uzmanı Trudi Atkinson, Elmo'nun büyük olasılıkla eldivenleri "av eşyaları" olarak eve getirdiğini söyledi. Bunun, annesinin gerçek av mevcut değilse, yedek eşyaları kullanarak avlamayı öğretmesinin bir sonucu olabileceğini söyledi. Atkinson, Elmo eldivenleri ilk getirmeye başladığında sahipleri tarafından kasıtlı veya kasıtsız olarak ödüllendirildiyse, bu eğilimi daha da güçlendirmiş olabileceklerini belirtti. Trudi Atkinson, kedilerin avlanmayan eşyaları avlamasının olağandışı olmadığını, ancak bir kedinin geri getirdiği şeyde oldukça spesifik olmasının daha nadir olduğunu da sözlerine ekledi.

Aynı yıl Ipswich'ten başka bir kedi, Theo, komşusunun kapısına sütçü tarafından bırakılan 25 euro nakit parayı eve getirdi. Theo’nun bu tip bir “suçu” daha önce işlediği de biliniyor.


Kaynak: BBC News UK11/06/2020

Keditörün Önerisi

KEDİ KORONA VİRÜSÜ FIP

17.07.2023

KEDİ KORONA VİRÜSÜ FIPGüney Kıbrıs’ta FIP (Feline infektiyöz peritonit) hastalığının ...

Kedi Zekasını Anlamak

20.05.2021

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye ...

Kediler Alemi

Ne Kadar Kedicisiniz?

19.03.2022

Bir internet sayfasında kedilerle ilgili ilginç bilgilerle olan test görünce, doğru cevapları ...

Sokaktayız - Galip E. Uzun

23.08.2021

Göz göze gelmek bile denemeyecek, olsa olsa göz değmesi, göz çarpması sözlerinin daha uygun ...

Kediler Yıkanır Mı?

20.04.2023

Minik dostlarımız istisnalar dışında suyu pek sevmezler. Onları stres ve korkuya sürükler. ...

Fenomen Kedi Vincent

11.02.2022

Rusya'da Andrey, Anastasia ile yaşayan Maine Coon cinsi kedi Vincent, fenomen oldu. Siyah bir ...

Uykucu Kediler

20.09.2022

Evde yaşayan kediler günde ortalama 15 saat uyur, hatta bazı kediler günün yaklaşık 20 ...