Kedilerin Tüy Renkleri Neden Birbirinden Farklıdır?

Kedilerin Tüy Renkleri Neden Birbirinden Farklıdır?

Tekir, sarman, bembeyaz Ankara kedileri ya da tarçın renkli kediler.. “Kedilerin tüy renklerinin belirleyicisi nedir?” diye soruyorsanız hemen cevaplayalım.


İnsan cildinde olduğu gibi kedilerin tüy renkleri de melanin pigmenti tarafından belirlenir. Melaninin; eumelanin ve feomelanin olmak üzere iki farklı yapısal bileşeni vardır. Eumelanin, siyah ve kahverengi renkleri üretirken, feomelanin ise daha çok kırmızı ve sarı renkleri verir. Bu bileşenlerin genetik yapıdaki kombinasyonu ve oranı, kedilerin tüy rengini belirler.

Genetik olarak kedilerin tüy renkleri

Kediler bu konuda insanlara benzer. Vücutlarındaki melanin oranı genetik olarak aktarılır. Yani, ebeveynlerin genleri, yavruların renkleri konusunda belirleyici olur. Bu basit bir matematik problemi gibi görülebilir; fakat tam olarak orantılı bir hesap yapmak mümkün değildir. Bir yavru kedinin tüylerinin rengini tahmin edebilmek için o yavrunun ebeveynlerinin rengini ve soyunu dikkate almanız gerekir. Anne ve baba dominant genlere sahipse, yavrular da onlarla aynı renkte tüylere sahip olacaktır.

Çekinik genlere sahip bir aileden doğan kedi yavruları ise daha yumuşak tonlara sahip olacaktır. Örneğin; birden çok beyaz yavru kedi dünyaya getirebilmeleri için, ebeveynlerden en az biri beyaz gen çizgisine sahip olmak zorundadır.Kızıl ve turuncumsu tüylü kediler de aslında tek tip değildir. Fakat kontrollü çapraz üreme sayesinde kızıl görünüme sahip olurlar. Çekinik bir renk olan krem ise, kızıl tonların dilüsyonudur.Kahverengi, koyu kahverengi veya sepya renkli kediler samur olarak da bilinir ve bu renkler çoğunlukla Birman kedisine özeldir.Beyaz renk tüy, birçok farklı cinste bulunur ve bu renk birden fazla genden kaynaklanır. Ayrıca yapılan araştırmalarda; beyaz tüylü ve mavi gözlü kedilerin, sağırlığa neden olan bir gen taşıdıklarını keşfetmişlerdir.


07/08/2022

Keditörün Önerisi

Kediler Üşür Mü?

19.01.2023

Kediler sıcağı seven canlılardır. Kışın onları evin en sıcak bölgelerinde, kalorifer ...

Kediler Alemi

Sincaplar

26.10.2021

Sincaplar omurgalı canlılardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşarlar, bazen insanlar ...

Kedi Nanesi Dosyası

20.09.2023

Evlerini bir kediyle paylaşan pek çok kişi için tüylü dostlarının mutlu olduğunu görmek ...

İsviçre Sınıfta Kaldı!

16.02.2022

İsviçre hayvan deneylerine devam kararı aldı, vahşete “Evet” dedi! İsviçre’de ...

Proboscis Maymunu​

22.10.2021

Birbirinden ilginç özellikleri ve burnuyla ilk bakışta bütün dikkati üzerine çeken ...

Kedilerin Beslenme Düzeni

24.11.2021


Kediler için beslenme sağlıklı bir hayat geçirmeleri için önemli bir husustur. Bir kap ...