Hayvan Sevgisinin Derinden İşlendiği Bir Kitap “Nasıl İyi Bir Varlık Olunur?” - Emek Ekşi

Hayvan Sevgisinin Derinden İşlendiği Bir Kitap “Nasıl İyi Bir Varlık Olunur?” - Emek Ekşi

Bizler, kediciler, hayatlarımızı farklı türden bir canlıyla paylaşıyor, onlara vaktimizden ayırıyoruz. Özellikle de insanın kendisini bu denli merkeze oturttuğu bu dünya düzeninde, hayvan sevgisini yaşamak ve bundan mutluluk duymak inanılmaz bir ayrıcalıktır.

Dışarı adım atıldığı anda, çevrenin yalnızca insanların yaşam tarzına yönelik tasarlandığını görülüyor. Karayolları, kaldırımlar, yüksek duvarlarla çevrelenmiş siteler, yolların üzerine çizilmiş trafik işaretleri… Mesela bir köpek, yaya geçidinin az ötesinden karşıya yürüyor; aklıma hemen bir fikir düşüyor: Yere çizdiğimiz bu beyaz şeritler, yalnızca bizim anlayacağımız bir dil. Peki ya diğer canlılar? Yanına kocaman bir apartman dikilen çam ağacı bu durumdan memnun mudur? Pek sanmıyorum. Fakat etrafımızın gün ve gün küçüldüğünü, daraldığını hissetmek kaçınılmaz. Toz çıkarmayan asfalt belki o kadar da ihtiyacımız olan bir şey değildir. Belki de tavanları kapalı, suni mekanlar düşündüğümüz kadar iyi değildir.

Nitekim de vücudumuzun her bir hücresi bu dünyanın dört bir yanına döşenmiş kayaçlar, topraklar ile aynı maddelerden meydana geliyor.

İnsanın yapıtaşı, dünyanınkiyle aynı.

Öyleyse kendimizi ondan bu denli soyutlamaya çalışmamız ne kadar sağlıklı?

İşte, natüralist ve gazeteci olan Sy Montgomery’nin kaleme aldığı kitabında, insanın doğayla olan bağı çeşitli hayvanlar üzerinden aktarılıyor. Çocukluğundan bu yana, hayvanları kendine rehber edinmiş olan yazar, okuruna hiç aklına getiremeyeceği hayvanlarla olan iletişimini aktararak güzel bir bakış açısının kapısını aralıyor. Köpek, örümcek, gelincik… Bu kitabın içinde daha birçok şaşırtıcı hayvan var ve Sy Montgomery, bizleri ormanların derinliklerine, ahırların tozlu örümcek ağlarına götürerek doğaya olan özlemimizi bir süreliğine de olsa yatıştırıyor.

Yüzde bir tebessüm, yürekte bir sıcaklık hissi bırakan bu kitap, her hayvan severin mutlulukla okuyacağı bir başyapıt. Her bir canlı özel ve biriciktir. Tıpkı insanın kendisini hissettiği ve yaşamayı sevdiği gibi; tüm canlılar da kendi hayatlarını o denli değerli bulmaktadır…

18/11/2021

Keditörün Önerisi

Benim Antidepresanım Kedi

25.05.2023

Modern dünyanın getirisi kaçınılmaz stresle başa çıkmak bir kedi kadar yakınınızda. ...

Kediler Alemi

Kedi Nefesi - Ferhan Yüksel

04.05.2020

Yeryüzündeki bütün hayvanlar gibi kediler de diyafram nefesi ile solurlar. Ömrümüzün ilk ...

Uyku - Dr. Tarkan Özçetin

06.01.2023

Tıpkı Fikret Kızılok’un şarkısındaki gibi: “Uyku kardeşim ver elini, usul usul damla ...

Kediler sahiplerini korur mu?

25.04.2024

Korumacı evcil hayvanları dendiğinde aklımıza ilk olarak hiç kuşkusuz köpekler gelir. Ancak ...

TAT MI KOKU MU?

16.07.2023

TAT MI KOKU MU? Kediler benzersiz burunlara sahiptir. Hatta öyle ki her kedinin burnu birbirinden ...

Kediler Rüya Görür Mü?

22.03.2023

Kediler uyurken kuyruklarını sallaması, ayaklarında, patilerinde ve bıyıklarında ani ...