Köpekleri Üzen 6 Davranış

Köpekleri Üzen 6 Davranış

Köpekler duygularını saklayamayan canlılardır. Onlar üzüldüklerinde bunu belli ederler. Peki ama en çok neye üzülürler?

Onları sinirlendirmeyin

Bir insan için eğlenceli bir şaka bir köpek için kırıcı olabilir. Havlamak, kuyruğunu çekmek gibi şakalar köpeklerin hiç hoşuna gitmez.

Günlük aktivite eksikliği

İnsan vücudunda olduğu gibi köpeklerin de bir biyolojik saati var. Köpeğiniz için bir günlük rutin oluşturmanız onu daha güvende hissettirecektir. Aynı zamanda siz de köpeğinizin hareketlerini daha iyi tanıyabilirsiniz. Günlük rutin uygulamasına başladıktan sonra köpeğinizin daha mutlu olduğunu göreceksiniz.

Kıyafet giydirmek

Köpeğiniz küçükken onu giydirmesi çok kolaydır fakat büyüdükçe kıyafet bulmakta zorlanabilirsiniz. Soğuk havalarda dolaştırmaya çıkarken kendi kazaklarınızı giydirebilirsiniz. Fakat şapka gibi aksesuarlar köpeğiniz için oldukça konforsuz ve can sıkıcıdır. Kendi zevkinize göre onları rahatsız edecek kıyafet ve aksesuarlar kullanmamalısınız.

Tasmayı yanlış kullanmak

Dışarıda köpeğinizi tasmasından ağaca bağlamak köpeğinizi üzebilir. Uzmanlar tasmanın köpeklerle sahipleri arasında bir iletişim aracı olduğunu söylüyorlar. Tasmasından köpeğinizi çektiğinizde, köpeğiniz sizden uzaklaşabilir ve siz de onunla beraber sürüklenebilirsiniz. Köpeğiniz bu davranışınızı kötü olarak algılar. Ayrıca köpeğinizi dolaştırırken uzun tasmalar tercih etmelisiniz. Köpeğiniz kendini bu şekilde daha güvende ve özgür hissedecektir.

Korkutmak

Köpekler kaygan zeminlerden ve akan suyun sesinde hoşlanmazlar. Bu yüzden köpeğinizi su ile korkutmak onu stres altında hissettirecektir.

Bağırmak

Köpeğe bağırmak, azarlamak hatta vurmak yapılabilecek en kötü davranıştır. Asla köpeğinizin duyguları olduğunu unutmamalı ve ona bu şekilde davranmamalısınız. Köpeğiniz evin herhangi bir yerine tuvaletini yaptığında eğer ona bağırırsanız bu onu korkutur ve bir daha dediğiniz yere tuvaletini yapmakta zorluk çeker.

20/10/2021

Keditörün Önerisi

Kediler Alemi

Kedi Zekasını Anlamak

20.05.2021

Geçenlerde 5 yaşındaki bir çocuğa neden kedileri sevdiğini sordum. "Çok tatlılar" diye ...

Ankara Kedisi Yok Oluyor...

29.01.2020

Anadolu tarihler boyu çeşitli uygarlıklara misafirlik etmiştir. Bunlardan niceleri tarihin ...

Bizler Büyük Kedileriz

05.07.2021

İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmada, kedilerin insanları kendilerinden büyük bir ...