YENİLER >

Bilim Kedilerin Neden Yemek Seçtiğini Açıklıyor!

Bilim Kedilerin Neden Yemek Seçtiğini Açıklıyor!

Kedileri anlamak gerçekten çok zor. Hiçbir sebep yokken donakalırlar, durup dururken bazı şeyleri devirirler ya da siz bilgisayarınızla meşgulken klavyenizin üzerine uzanırlar. Kedilerin damak tatları da bir garip. BMC Neuroscience dergisinde yayınlanan bir araştırma ise kedilerin yemeklerini titizlikle seçmelerinin sebebini açıklıyor.

Veganların çok üzüleceği ve belki de şaşıracağı bir bilgiyi de sizinle paylaşmamız gerekiyor bu aşamada: Kedigiller doğada tam anlamıyla etoburdur (kesinlikle kedinizi vegan yapmaya çalışmayın). Bazı besinlerde mesela bozulmuş ette bulunan acı tatlar, kediler için zararlı olabiliyor. Bizler o tatları algılayabiliyoruz, kediler de öyle! Şu an için kedilerin tat algısının insanlarınkinde ne kadar farklı olduğu bilinmiyor.

Araştırmayı yürüten ekip, insanların acıya tepki veren tat almaçları ile kedilerin tat almaçları karşılaştırıldı. Araştırmanın sonucunda insanların tat almaçlarının tepki gösterdiği acı tada kedilerin almaçlarının da tepki gösterdiği görüldü. Ayrıca araştırma kedilerin hangi acı tada daha duyarlı olduğunu da ortaya çıkardı.

Sonuca tümden baktığımızda ise kedilerin algıladığı tat aralığı insanlarınkinden daha geniş olabilir.

Ekibin sonraki amacı ise kedileri hangi besinlerle beslemenin onların damak tadına hitap edeceğini öğrenmek. Böylece zor yemek beğenen kedilerimizin damak tadına uygun olanı belki bulabiliriz.

Kaynak: Popular Science Türkiye

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER