YENİLER >

Kediler Tatlı Sever Mi? - Gökçe Ercan

Kediler Tatlı Sever Mi? - Gökçe Ercan

Kedilerin yemeğe ne kadar düşkün olduğunu hepimiz çok iyi biliriz, hatta bazıları oyuncak ayı kıvamında evlerimizde yerini alıyor. Bizler yemek yerken o tatlı ve masum bakışları ile her şeyi elde edebileceklerini bilen insan karakterli dostlarımız, iştahla kendilerine gelecek olan parçayı beklerler. (evet bazıları beklemez alır.) Ve bir çoğumuz onlarında bizim gibi tatlı olan şeylere karşı daha istekli ve iştahlı olduğunu düşünürüz.

Halbuki durum, sadece verdiğimiz şeylerin içindeki süt ürünlerinden kaynaklıdır. Çünkü, minik dostlarımızın dilinde T1R2 protein kodu yoktur. (Evet o muazzam iştah ile dondurma yalayan kedi sadece içindeki süt ürünü için bunu yapıyor!) Yani dilinde 40.000 bin tat alma tomurcuğu olan dostlarımızın dilleri tatlıyı algılayamaz.(arada(!) üstlerine gelen gerginlik bundan olabilir onların suçu yine yok, gördüğünüz gibi hep dillerinden)

Bu durumun yanı sıra bizler onlar mutlu olsun diye yapmış olsak da dillerinin algılamadığı şekeri vücut ne yazık ki algılıyor ve ilerleyen yıllarda obezite, diyabet, görme bozukluğu ve karaciğerde sorunlara sebep oluyor. Evet kedilerimizin doyduğuna yemin edebiliriz ama çoğunlukla kanıtlayamayız o yüzden sınırı biz koymalıyız. O şirin bakışları hepimizi yerle bir edebilir ama hemen toparlanıyoruz çünkü daha sağlıkla beraber geçirecek yıllarımız var. Onlar yediğimiz, içtiğimiz, dokunduğumuz ve hatta oturduğumuz koltuğun birer ortağı (sahibi!) olabilir ama en başta, en yakın arkadaşımız ve belki de tek gerçek dostumuz onlara iyi bakalım ve hayatın bize kattığı bu dostu (yöneticiyi) kaybetmeyelim. Özellikle mama seçimlerini buna göre yapalım çünkü şekeri algılayamayan dostlarımız ne yazık ki şeker hastası oluyor. Bunun nedeni, mama üreticilerinin mamalara şeker koyması ve tadını bile alamadığı şekerden dolayı şeker hastası olan dostlarımız, bu üzücü duruma düşmemek için mamaların içeriğine muhakkak bakalım ve hayatlarımıza uzun yıllar beraber devam edelim.

KEDİCİ AŞKINA ARA

EN YENİLER

TÜRKİYE'NİN KEDİ HASTANESİ

KEDİCİ FACEBOOK

KEDİCİ TWITTER